Egypt
28. 1. 2006, 11:49 (aktualizované: 11. 7. 2024, 14:44)

Zdroj: CIA The World Factbook
Egypt
Názov krajiny: | Egyptská arabská republika |
Rozloha: | 1 001 450 km² |
Počet obyvateľov: | 80 335 036 (2007) |
Štátne zriadenie: | prezidentská republika (od r. 1971) |
Geografická poloha: | severná Afrika. Mapa Egypta |
Časové pásmo: | Slovensko +1 hod. |
Podnebie: | teplé a suché po celý rok. Počas zimných mesiacov – december, január, február dosahujú denné teploty na pobreží Stredozemného mora okolo 20°C, v okolí Asuánu 26°C. V lete sa vyšplhajú na 31°C vo vnútrozemí na 50°C. Noci v zime bývajú studené, keď teploty klesajú na 8°C. Najviac prší v Alexandrii, Asuán je takmer bez zrážok. Od marca do apríla fúkajú púštne vetry khamsin, dosahujúce rýchlosť až 150 km/ h. Aktuálne počasie vo svete |
Hlavné mesto: | Káhira |
Mena: | 1 egyptská libra (MXEGP) |
Jazyky: | arabčina (úradný) |
Správne členenie: | 25 provincií (muháfazat), 8 hospodárskych regiónov |
Národnost. zloženie: | egyptskí Arabi (90%), Núbijci, Berberi, Sudánci, Sýrania, Arméni |
Náboženstvo: | moslimovia (90%), kresťania |
Diplomatické zast.: | Embassy of the Slovak Republic 3, Adel Hussein Rostom Dokki, Giza Ramses Post Office P.O.Box 450/11794 Cairo, Egypt Tel. 00 20 / 2 / 33 58 240, 33 57 544 Fax.: 00 20 / 2 / 33 55 810 zukahira@gega.net |
Víza a doklady: | Slovenským turistom cestujúcim do Egypta, že vstupné víza si môžu vybaviť aj po prílete do krajiny. Egyptské víza sa vydávajú priamo na letiskách v Káhire, Hurgháde a Šarm aš-Šajch-u. Víza je možné získať aj na niektorých hraničných priechodoch, napríklad v Tabe, na hraniciach s Izraelom. V tomto prípade má však vízum platnosť iba na oblasť Sinajského poloostrova. Občania SR potrebujú na vstup na územie krajiny cestovný pas, ktorého platnosť musí byť dlhšia minimálne o tri mesiace po ukončení platnosti udeleného víza a samotné víza. Žiadosť o vízum je možné podať na veľvyslanectve EAR v Bratislave, ktoré udeľuje občanom SR víza na základe potvrdenia turistickej kancelárie, pozvania súkromnej osoby alebo právnickej osoby pôsobiacej v EAR overeného cudzineckou políciou EAR. Ministerstvo zahraničných vecí SR |
Dejiny:
V roku 3180 pred Kristom bola vytvorená jedna z najväčších civilizácií starovekého sveta. Vrchol svojej moci dosiahol Egypt v období Novej ríše. V roku 332 pred Kristom dobyl Egypt Alexander Veľký. V roku 30 pred Kristom sa Egypt dostal pod rímsku a od roku 395 byzantskú nadvládu. Od polovice 7. storočia nastúpila arabizácia a islamizácia. Nasledujúcich 1300 rokov sa v Egypte vystriedali postupne rôzne dynastie.
V roku 1517 bol Egypt pripojený k Osmanskej ríši. Po vojenskom neúspechu Napoleónovej expedície sa v roku 1805 nechal Muhammad Alí uznať egyptským pašom a následne vybudoval silný centralizovaný štát. Po vstupe Turecka do prvej svetovej vojny bol v roku 1914 oficiálne prerušený turecko – egyptský zväzok a vyhlásený anglický protektorát. Za druhej svetovej vojny Anglicko využívalo Egypt pre spojenecké akcie. V roku 1953 bol Egypt vyhlásený za republiku na čele, ktorej bol Gamál Abd an- Násir.
V roku 1956 Násir vyhlásil znárodnenie anglicko – francúzskej Spoločnosti Suezského prieplavu, táto udalosť prerástla v ozbrojený konflikt s Anglickom, Francúzskom a Izraelom. V roku 1958 sa Egypt spojil do Zjednotenej arabskej republiky, ktorá sa v roku 1960 rozpadla, ale Egypt si ponechal názov SAR. V roku 1971 bol názov krajiny zmenený na Egyptská arabská republika. V roku 1976 Egypt jednostranne vypovedal zmluvu o priateľstve a spolupráci so ZSSR a zahájil separátne jednanie s Izraelom. Podpísanie separátnej mierovej zmluvy viedlo k izolácii Egypta v arabskom svete. Až behom 80. rokov sa normalizovali vzťahy medzi Egyptom a arabskými krajinami.
Musíte vidieť:
Asuán – najjužnejšie egyptské mesto, križovatka ciest karaván na druhej strane Nílu. Nezabudnuteľným zážitkom je sledovanie felúk za súmraku kĺzajúcich po hladine Nílu. Hlavnou atrakciou je Núbijské múzeum.
Káhira - najľudnatejšie mesto v Afrike, nachádza sa v nílskej delte. Egyptské múzeum je jedno z najzaujímavejších na svete. V islamskom starom meste doporučujeme navštíviť najslávnejší bazár Chán al-Chalílí. O sláve a lesku fatimovskej Káhiry podáva dodnes mešita al-Azhar. Citadela s mešitou Muhammada Alího (Alabastrová mešita). V bezprostrednej blízkosti sa nachádza mešita sultána Hassana, dodnes považovaná za najkrajšiu mešitu na Strednom východe.
Marsa Alam – rybárska dedinka na pobreží Červeného mora. Najlepšie miesto na šnorchlovania a plávanie. V okolitej púšti leží reštaurovaný hrob súfijského mystika Sayyed al-Shazliho. Pozor! Región je zamínovaný a cesty sú neoznačené.
Alexandria – mesto založené veľkým vojvodcom Alexandrom Veľkým v 4. storočí pred Kristom. Symbolom mesta je biela Kájtbájova pevnosť, kde stál až do ničivého zemetrasenia v roku 1326 legendárny maják.
Dassúr – pole s pyramídami staršími ako v Gíze, nájdete tu najstaršiu egyptskú pyramídu Červenú, ktorú postavil faraón Sneferu. Oproti Gíze je tu nižšie vstupné, menší ruch a dojem z pyramíd je porovnateľný.
Pyramídy a sfinga v Gíze – jediné pozostalé stavby z legendárnych siedmich divov sveta. Pyramídy Cheopsova (137 m), Chefrénova (136,4 m), Menkaureova pyramída (66 m) a Sfinga vytesaná do podoby faraóna Chefréna z jediného kusu kameňa sú najstaršou turistickou atrakciou na svete.
Nassírova priehrada – najväčšie umelé jazero na svete. Vodná hladina a okolitá púšť ponúkajú drsný, ale nevšedný zážitok. Pamiatky presťahované pri stavbe priehrady nájdete na štyroch miestach Kalabša, Wadi as-Subua a Amada (prístupné len loďou) a Abu Simbel so slávnym Ramzesovým chrámom.
Luxor – hlavné mesto Egypta od roku 2100 do 750 pred n. l.. Na západnom brehu Nílu sa rozprestiera jeden z najväčších egyptských cintorínov – Údolie kráľov a kráľovien. Blízko sa nachádza aj chrámový komplex Karnak.
Ako cestovať:
www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk,
Bezpečnost. riziká:
Napriek celkove dobrej bezpečnostnej situácii sa naďalej neodporúča cestovať do niektorých governorátov pozdĺž Nílu, kvôli pokračujúcim teroristickým akciám islamských radikálnych skupín voči vláde. Jedná sa o governoráty Minya, Assiout, Sohag a Qena. V oblastiach Horného Egypta sa jednoznačne doporučuje cestovať v konvojoch organizovaných a chránených políciou. Okrem toho existujú lokality, kam je povolený vstup len s tzv. “Travel Permit”, vydaným príslušným odborom Ministerstva vnútra EAR. Medzi tieto lokality patrí napr. pohraničná oblasť s Líbyou a oblasti Sinajského polostrov mimo ciest. Je zakázané fotografovať vojenské a policajné objekty, železničné stanice, mosty, osoby v uniformách, vojenskú a policajnú techniku. V prípade prichytenia hrozí turistom zabavenie celého filmu.
Zdravotníctvo: Zdravotnícky systém sa v EAR opiera o sieť štátnych a súkromných nemocníc. Štátne nemocnice poskytujú všeobecnú starostlivosť a prvú pomoc za úhradu rovnako osobám dočasne alebo prechodne zdržujúcim sa v EAR. Výška úhrady je oproti súkromným klinikám nepatrná. Odporúčajú sa služby súkromných kliník, ktoré sú podstatne nákladnejšie, avšak so starostlivosťou a službami na vyššej úrovni blížiacej sa starostlivosti v Európe. Pri vstupe do EAR nie je požadovaný medzinárodný očkovací preukaz. Okrem bežných očkovaní vykonávaných v SR (tetanus, polio) sa odporúča očkovanie proti hepatitíde typu “A” a “B" a tiež proti meningitíde A, C.
Doprava:
Egyptská sieť autobusového, vlakového, leteckého spojenia v turistických oblastiach funguje veľmi dobre. Najrýchlejší spôsob ako po krajine cestovať vnútroštátne letecké linky. Ak máte málo času a veľa peňazí je to dobrá možnosť. Cestovanie vlakom alebo autobusom je dobrá možnosť ako stretnúť obyčajných Egypťanov, ak máte klaustrofóbiu tak to nerobte. Autobusy jazdia po celej krajine, vlaky spájajú takmer každé mesto od Asuánu, po Alexandriu. Cestovať sa dá hromadným taxíkom, ktoré väčšinou odchádzajú spred autobusových, alebo vlakových staníc. Šoféri čakajú, kým sa vozidlo naplní, alebo preplní cestujúcimi až potom vyrážajú. V mestách funguje hromadná mestská doprava, pre Európana je však ťažko použiteľná. Výnimkou je káhirské metro. Okrem toho sú činné ešte súkromné taxíky a minibusy. Taxislužba je pomerne lacná s výnimkou dopravy na letisko, kde sa pohybuje okolo 7 – 12 USD. Autá sa dajú požičať v hoteloch a na letiskách. Slabším povahám sa jazdiť v Egypte neodporúča. Egyptské cestné komunikácie, na ktorých nájde každoročne smrť okolo 6000 ľudí, patria medzi najnebezpečnejšie v celosvetovom meradle. V arabskej krajine je úmrtnosť pri dopravných nehodách druhou najčastejšou príčinou skonu občanov, vyplýva z oficiálnych údajov ministerstva dopravy v Káhire.
Internet: (.eg)
www.touregypt.net, www.sis.gov.eg, www.egypt.com
Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno) O2 (áno)
Do kufra:
sprievodcovia: Ikar.sk, Lonelyplanet.com, Roughguides.com,
Prečítajte si aktuálne správy z Egypta na Bleskovky.sk
Bez záruky:
Pyramídy fascinujú mnohých ľudí, ale antického učenca Plínia Staršieho nelákali. Myslel si o nich, že sú len „bláznivé pomníky bohatstva faraónov vzbudzujúce závisť nepriateľov.“