Fotogenický mejkap: Triky, aby ste na fotke vyzerali skvelo!
8. 4. 2013, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:35)

Zdroj: Shutterstock
Viete svoju tvár pekne nalíčiť, ale na fotografi ách vždy pôsobí inak ako v skutočnosti?
Čomu sa treba vyhýbať pred kamerou?
NNajviac záleží na póze, ktorú pred objektívom zaujmete. No nie je zanedbateľný ani mejkap, správne svetlo a technické podmienky. Pleť s líčením zohráva dôležitú úlohu, najmä ak fotografi e nebudú retušované. S týmito užitočnými tipmi, ktoré sme zozbierali s renomovanou slovenskou vizážistkou Katarínou Kmecovou, zvládnete prípravu na jednotku.
Podklad líčenia
Na začiatku je zdravá pleť. Mali by ste na nej pracovať už niekoľ ko dní pred fotením. Znamená to udržiavať ju čistú, vždy večer odlíčiť a ošetriť krémom. Deň alebo večer pred fotením jej doprajte píling a hydratačnú masku. Píling uvoľní póry a odstráni zrohovatenú vrstvu pokožky. Podľa vizážistky na pleť veľmi dobre pôsobí tzv. gomáž: „To je jemnejší spôsob ako píling so zrniečkami. Stačí ju naniesť na navlhčenú pokožku a rozotierať pomocou čistých prstov. Pleť sa vyhladí a vyčistí, podobne ako mechanickým pílingom. Nebude však podráždená.“ Potom na pleť naneste masku podľa vášho typu. Naplní ju výživnými látkami, pomôže vyhladiť vrásky, zmatniť ju alebo zjemniť.
Určite ste počuli o podkladovej báze. Je dôležitá aj pri fotení. Vytvorí na pleti hladký povrch ideálny na nanášanie mejkapu. Často obsahuje mikročiastočky rozjasňujúce pleť. Tie veľmi prirodzene vyhladzujú póry. Ak máte mastnú pleť, použite matnú podkladovú bázu bez olejov.
Perfektné krytie
Pri fotení si môžete dovoliť použiť viac pigmentov. Týka sa to aj krycieho mejkapu. Ak sa fotíte z diaľ ky alebo na čiernobiele snímky, môžete naniesť výraznejšie očné tiene a rúž. Ale vráťme sa ku kryciemu krému. Malé množstvo aplikujte na čelo, líčka, nos a bradu. Jemne ho rozotrite po celej tvári. Prekryte aj ušné lalôčiky a plynulo prejdite na krk. Pre osobnosti, ktoré sa často fotografujú alebo natáčajú, boli vyvinuté tzv. HD mejkapy. Majú schopnosť prekryť nedokonalosti a lepšie farebne vyrovnať pleť.
V zóne okolo očí je príprava trocha zložitejšia. Profesionálna vizážistka Katarína Kmecová odporúča: „Celú plochu pod očami nechajte matnú. Lesk či perleť by iba zvýraznili nedokonalosti. Kruhy pod očami treba anatomicky vyrovnať. To znamená korektormi v rôznych odtieňoch zosvetliť tmavé miesta a potlačiť vystúpené vačky. Na tento účel je najlepší krycí krémový korektor, nie tekutý. Ak používate len jednu korekčnú tyčinku, mala by byť o odtieň svetlejšia ako mejkap. Ak sa vám mejkap ľahko usádza vo vráskach, nepoužívajte veľa púdru.“
Problematická pleť
Akné a s ním spojené ďalšie problémy, ako mastná pleť a rozšírené póry či začervenanie, sa prekrývajú farebnými korektormi. Zeleným alebo žltým. Mali by mať antibakteriálne zloženie. Tip vizážistky: „Všetky prípravky na mastnú a aknóznu pleť by mali byť matné, zmatňujúce a bez lesklých čiastočiek. Vždy dodržiavajte čistotu, akné prekrývajte pomocou tenkého štetca antibakteriálnym korektorom a nedotýkajte sa ho prstami. Pri pórovitej pleti mejkap vklepávajte, nerozotierajte. Na záver ho zafi xujte tenkou vrstvou transparentného púdru.“
Farby na viečka
Výrazné líčenie očí pristane mladším ženám. Staršie dámy by mohli zvýrazniť ústa a očiam dodať menej farieb. Tiež môžete použiť intenzívne farby na oči aj pery, dodajú tvári úplne nový, krajší vzhľad. Len ich treba kombinovať s citom. Pred fotením môžete použiť viac farieb ako na bežný denný mejkap. Určite tu majú miesto aj umelé riasy, mokrý efekt, lesky na očiach a viacfarebné očné tiene: „Dovoľte si trocha experimentu. Napríklad dymové líčenie s mokrým vzhľadom, ktorý docielite nanesením lesku. Stačí bodka perlete do stredu viečka alebo striebornej farby do vnútorného kútika. Ak chcete zvýrazniť farbu svojich očí, skúšajte zmiešať viac odtieňov. Pri modrých dúhovkách pridajte baklažánové a zelené farby, pri hnedých zasa studené odtiene. Nebojte sa zmiešať fi alový tieň so zlatým a modrým alebo tyrkysový so sivým,“ radí vizážistka.
Tvar očí
Kontúrovacia ceruzka slúži na to, aby korigovala pohľad. Tmavá opticky zmenšuje veľ kosť oka, ak ju nanesiete ku korienkom rias. Svetlé kontúrky (biela, béžová) zasa zväčšujú oči, keď nimi vybielite dolné viečko. Každé oko má iný tvar a pomocou ceruzky alebo linky ho premeníte. Môžete oči oddialiť alebo predĺžiť do mandľového tvaru. Na záver pripevnite umelé riasy ako vizážistka: „Nikdy nepoužívam celý oblúk rias, ale si ich nastrihám na malé trsy rôznych dĺžok. Celý oblúk by na koncoch nekopíroval viečko, pôsobil by umelo. Jednotlivé trsy pripevňujem tak, že vyzerajú prirodzene. Pri vonkajších kútikoch očí sú najdlhšie mihalnice. Na záver ich spojím tenkou linkou. Až teraz vynikne zmena a krásne farby na očiach.“
Zvýraznite čiernou aj vlastné riasy. Ak sú rovné, vytočte ich klieštikmi a potom pokryte maskarou. Mnohé vytáčacie riasenky pôsobia spoľahlivo, ľahko s nimi vytvoríte efekt umelých rias. Pri fotení modeliek občas nie je na škodu, keď sú riasy maskarou spojené v štýle Twiggy a 60. rokov. Pravidelný vejár rias nie je taký trendový.
Obočie v pozornosti
Keďže je v móde prirodzenosť, obočie by malo byť podobné ako farba vlasov alebo len o trocha tmavšie. Pri dymovom líčení očí je krajšie svetlé obočie. S ním vyniknú tmavé farby na viečkach. Ak si obočie nefarbíte, môžete ho upraviť tak ako Katka: „Na tvarovanie obočia používam čistú kefku s troškou gélu na vlasy alebo lesku na pery. Malé množstvo rozotrite na kefku a prečešte ňou chĺpky smerom dohora. Na záver môžete dodať trocha zlatého lesku.“
Pery ako dominanta
Vychádzajte z toho, aký tvar pery majú. Ak sú veľ ké, nezväčšujte ich zbytočne krikľavými farbami. Použite rúž neutrálnych odtieňov alebo matný rúž. Úzke pery mnohým ženám pristanú, no ak túžite po zmene, môžete ich zväčšiť leskom. Vizážistka má pre vás ďalší tip: „Nepoužívajte kontúrku, ktorá by ich ešte viac zúžila. Namiesto toho na čisté pery prstom naneste troška farby, aby pôsobili ako zimou vyštípané. Ak chcete pery zväčšiť, okraj by mal byť matný. Lesk nanášajte len do ich stredu. Pri fotení sú číre (vinylové) lesky fotogenickejšie ako perleťové.“
Ak ste sa rozhodli pre výrazný rúž, pripravte pery ešte pred jeho nanášaním podkladovou bázou. Potom ich tvar vykreslite kontúrkou, ktorú rozmažete aj na plochu pier. Rúž aplikujte štetcom v malom množstve. Potom ho odsajte papierovou vreckovkou a naneste druhú tenkú vrstvu. Môžete ho ľahko prepudrovať transparentným púdrom, aby vydržal dlhšie. Ako opticky pôsobia farby rúžov na sfarbenie zubov? „Oranžové, teplé odtiene ružovej a hnedej zuby premieňajú na žlté. Rátajte s tým, ak sa nežiaducemu sfarbeniu chcete vyhnúť.“ Čo ešte kráse pier prospieva? „Ústa opticky rozžiari zosvetlenie na dvoch bodoch: v jamke nad hornou perou a v strede pier. Perleťové rúže zvýrazňujú nerovnosti. Hodia sa len k opálenému vzhľadu a letnému mejkapu. Vtedy si môžete dovoliť viac odtieňov rúžu, pretože pleť už nie je svetlá.“
Kontúry tváre
Pleťové púdre majú rôzne varianty. Slúžia na zvýraznenie líčok, dodanie lesku, bronzu, tvarovanie kontúr tváre a ďalšie úpravy. Pre každú tvár je vhodný iný postup: „Keď zvýrazňujete alebo korigujete tvár, používajte na to tmavší matný púder. Prehĺbite ním ustúpené časti líc a tým aj rozdiely. Tmavý odtieň zmenší miesta, ktoré potrebujete. Napríklad dvojitú bradu, dlhý nos, vystúpenú bradu či vysoké čelo.“
Ak máte na tvári iba lícenku, môže pôsobiť na snímkach plocho. Doplňte ju druhou farbou (bronzovačom pod lícnymi kosťami).
Pózovanie profesionálov
Fotogenickým sa človek nerodí, ale sa ním stáva. Jednoducho sa naučí, ako sa správať pred kamerou. Aj vy môžete vylepšiť svoje pózy, nie však preháňať to so sledovaním kamery. Vyzerali by ste skôr stresovane. Podľa vizážistky je práca na fotkách vecou tréningu: „Modelky a známe osobnosti, ktoré sa často fotografujú,
vedia, či sú krajšie spredu, alebo z poloprofi lu. Keďže sú jednotlivé polovice každej tváre rozdielne, fotenie s pootočenou tvárou je lichotivejšie. Len málokto má súmerný portrét spredu. Vyšpúľte pery, stiahnite svaly okolo nosa a predsuňte bradu ako korytnačka. Takto na fotke nebudete mať dvojitú bradu. Ak pod bradu položíte jednu ruku, pomôže to prekryť jej objem.“
Byť fotogenická znamená byť tak trocha nad vecou a pôsobiť čo najprirodzenejšie. Objektívu ponúknite zo seba to najkrajšie, prezentujte sa na peknom pozadí, dajte si záležať na mejkape, účese a oblečení. Na takom, v ktorom sa cítite sebaisto. Vzorovaným šatám sa radšej vyhnite, podobne ako horizontálnym pruhom. Najlepšie pôsobia neutrálne alebo základné farby oblečenia. Tesne pred fotením si skontrolujte účes. Rozlietané alebo stojace vlasy by vám mohli ubrať na kráse alebo vás dostať do komickej polohy. Udržte svoju tvár v rovnováhe. Keď sa usmievate naširoko, dajte pozor, aby ste neodhalili horné ďasná alebo dolnou perou neprekrývali horné zuby. Inak je vhodný mierny úsmev so zatvorenými ústami alebo s uvoľnenou dolnou perou. Môžete nepatrne nadvihnúť obočie. Dýchajte pokojne, uvoľnite plecia. Keď vidíte, že blesk neprichádza a spúšť mešká, nepanikárte. Skúste v póze zotrvať, nie meniť ju.
Ako to robia modelky?
Študujú fotografi e iných modeliek a naučia sa čo najviac výrazov tváre. Fotograf potrebuje, aby ich menili s pózami tela. Profesionálky vedia, ako sa „smiať očami“. Predstavujú si, že je pred nimi kamarát, s ktorým sa rozprávajú. Oči sa doširoka otvoria. Berú to ako hru. Predstierajú, že je tam niekto, koho rady vidia. Nepozerajú sa do kamery, ale cez ňu. Ruky držia pri tele, aby nevyzerali disproporčne. Tri sekundy pred cvaknutím blesku zatvoria oči a uvoľnia svaly okolo nich. Otvoria ich so stlačením spúšte.