Reklama

Hebké a plné PERY aj v zime? Ak si ich stále olizujete a hryzkáte, riskujete TOTO! Čo s tým?

Balzamy na pery

Zdroj: Volodymyr TVERDOKHLIB

Reklama

Citlivá pokožka pier reaguje na teplotné rozdiely po svojom. Je dehydratovaná, vysušená a často aj bolestivo popraskaná .Ako jej vrátiť vláčnosť a plnosť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    CVIČKO s BEOU: Zacvičte si s nami ZOSTAVU (nielen) pre LYŽIARKY! Vyformovaný ZADOK ako BONUS!

    Pokožka pier je chudobná na mazové žľazy, pritom je neustále vystavená vplyvom prostredia. Chladné počasie vonku teplý vzduch vnútri sú pre ne silnou záťažou. Ak si nebodaj vysušené pery ešte olizujete či hryzkáte suchú kožtičku, katastrofa podobe praskania krvácania je na svete. Ako tomu predísť?

    „Oblečte si“ pery

    Mrazivé teploty, vietor, vystavenie sa slnku (najmä na horách) vykurovanie v interiéri, to sú vinníci. Ideálne je mať balzam na pery v každej kabelke vziať si ho do vrecka aj keď idete len na prechádzku. V tomto ročnom období je to rovnaká samozrejmosť, ako si obliecť čiapku šál.

    Zdroj: shutterstock

    "Obliecť si" pery je v tomto období nevyhnutnosť!

    Neolizovať!

    Príčinou chronicky vysušených pier môžu byť zlé návyky, ktoré si možno ani neuvedomujete. Vyhnite sa nadmernému olizovaniu, hryzkaniu vysušenej kožtičky a snažte sa pery si nechytať. Inak riskujete extrémne vysušenie, tvorbu šupiniek, praskanie až krvácanie. Poškodená pokožka pier môže byť vstupnou bránou pre nepríjemnú infekciu.

    Môže ísť o alergiu?

    Pravidelne si na pery nanášate balzam, ale stav vašich pier sa nezlepšuje, práve naopak? Môže ísť kontaktnú cheilitídu, teda podráždenie od nejakého produktu či alergickú reakciu spôsobenú pigmentmi rúžoch, vonnými látkami, ale aj aromatickými látkami v potravinách. Často sa na pery dostanú aj látky z kozmetiky, ktoré tam nemajú čo robiť. Napríklad prípravky na akné, ktorých zloženie vysúša a keď sa dostanú na pery, môžu ich podráždiť.

    Nedostatok vitamínov

    Chronicky suché pery môžu niektorých prípadoch poukazovať na nedostatok vitamínov alebo minerálov napríklad vitamínu B₁₂. Ak máte podozrenie, že je to aj váš prípad, dajte si vyšetriť krv u lekára.

    Chráňte a rozmaznávajte

    Najlepší spôsob ako zregenerovať popraskané pery je v prvom rade problému predchádzať. Udržiavajte ich hydratované počas celého dňa, aby ste zabránili ich vysúšaniu. Pri výbere balzamov na pery dajte prednosť takým, ktoré obsahujú tuky ako lanolín, loj alebo včelí vosk. Ak sa chystáte na hory alebo trávite veľa času vonku, dbajte na to, aby váš balzam obsahoval aj ochranný faktor pred poškodením ultrafialovým žiarením. Problémy môže zhoršovať aj suchý vzduch v miestnosti, preto si na noc zapnite zvlhčovač vzduchu.

    Zdroj: shutterstock

    S pílingom to nepreháňajte!

    Píling ÁNO či NIE?

    Dajte si pozor, aby ste to neprehnali. Často v dobrej viere siahneme po pílingu, ale problém sa ešte zhorší. V prvom rade stavte na produkty s hĺbkovo hydratačným premasťujúcim účinkom. Ak sa aj po ošetrení na perách nachádzajú šupinky, až vtedy použite jemný píling určený špeciálne na pery.

    Zdroj: shutterstock

    Hydrogélové masky na pery môžu byť riešením, ak balzamy nepomáhajú.

    Wellness pre pery

    Pre hĺbkové zvlhčenie a výživu im doprajte extra starostlivosť v podobe masky na pery. Hydrogélové masky s kyselinou hyalurónovou, bambuckým maslom, extraktom rastlín a vitamínmi im dodávajú intenzívnu vlhkosť, hebkosť a zjemnenie. Tie s obsahom kolagénu im prepožičajú aj zvodnú plnosť. Alternatívou sú nočné masky nabité účinnými látkami, najmä rastlinnými olejmi (ricínový, kokosový, mandľový).