Zuzana Hesselová: Z baletky úspešná manažérka

Zuzana Hesselová (50) je ukážkovým príkladom, že osudové stretnutia existujú a človeku dokážu od základu zmeniť život. Pred tridsiatimi rokmi brigádovala na benzínovej pumpe. Umývala okná na autách, až ju cez jedno z tých okien uvidel muž, ktorého zaujala natoľko, že si do roka vzal.

,,Bolo to naozaj osudové stretnutie. Nebyť toho, ktovie, kde by som teraz bola. Pravdepodobne by som v Bratislave učila tanec," smeje sa Zuzana, baletka, ktorá dnes podniká. V Bratislave vedia židovskú reštauráciu a penzión Chez David.

Zuzane osud pripravil nie jednu, ale niekoľko radikálnych zmien. Všetky sa však odvíjali od prvého zásadného stretnutia s mužom jej života. Pán, ktorého na benzínke zaujala, nebol Slovák, ale Nemec. Ich vzťah sa skončil pre oltárom.

,,Brali sme sa v Dánsku, z pragmatických dôvodov. Pre dvoch cudzincov, ktorí sa rozhodli uzavrieť manželstvo, to bola najjednoduchší a najrýchlejší spôsob," spomína Zuzana, ktorá zmenila nielen krajinu, ale aj povolanie. Zuzana sa narodila v Bratislave, najprv chodila do školy, v ktorej sa skvele naučila angličtinu, a potom na konzervatóriu vyštudovala tanec.

Talentovaná baletka päť rokov účinkovala na Novej scéne a zahrala si dokonca v kultovom muzikáli Cyrano z predmestia. Zuzana však chcela viac. S priateľkou sa rozhodli, že z divadla odídu na ,,voľnú nohu", a už ako slobodné umelkyne podpísali zmluvu na ročné turné do východného Nemecka. Turné sa konalo v čase, keď sa už Zuzana so svojím budúcim manželom poznala.

Po svadbe ostala opäť v Nemecku, ibaže v západnom, čo bol v tom čase podstatný rozdiel. ,,Usadili sme sa v mestečku pri Dusseldorfe. Môj muž mal úspešnú firmu, ktorá vyrábala elektromeracie prístroje pre poľnohospodárske stroje, ktoré sa predávali nielen po celej západnej, ale aj vo východnej Európe. Často cestoval kvôli obchodom do Maďarska a na Slovensko, a tak sme sa aj spoznali," vracia sa do minulosti baletka, z ktorej sa stala matka dvoch synov a podnikateľka. ,,Starala som sa o deti s a popritom som pomáhala vo firme. Obchodovanie sa mi veľmi páčilo, no stále som mala aj umelecké ambície.

Založila som si baletnú školu, ktorú som viedla celých sedem rokov. Manželovi sa však darilo, obchody sa rozrastali a ja som nestíhala. Napokon som sa rozhodla, že sa budem venovať iba podnikaniu," pokračuje Zuzana. ,,Žili sme síce v Nemecku, ale posledné roky bol môj muž stále viac na Slovensku, kde čoraz intenzívnejšie podnikal. Napokon sme sa celá rodina presťahovali z Nemecka na Slovensko. Starší syn (24) začal chodiť na bratislavskú City University, mladší (23) študuje v Cambridgei."

Zuzana sa stala manažérkou hotela Chez David. ,,Je to práca s ľuďmi a to mám rada. Mám veľké plány, ako to tu všetko zmením, zlepším, zmodernizujem, rozšírim, a veľmi ma to napĺňa. Lebo nie je dôležité, v čom podnikáte, ale či to viete, a ja mám už takmer tridsaťročnú prax. Týmto hotelom sa vlastne pomaly opäť vraciam k umeniu, pretože chcem, aby sa u nás vystavovali obrazy, konali vernisáže, autogramiády," uzatvára svoje rozprávanie žena, ktorá sa po rokoch vrátila na Slovensko.

Judita Vargová: Divadlo vymenila za hotel

,,Som paňou svojho času a to je skvelé. Keď som veľmi unavená, poviem si –stačilo, a idem na týždeň na dovolenku. V divadle som vypnúť nemohla." Herečka Judita Vargová urobila pred rokmi radikálny krok. Dosky, ktoré znamenajú svet, vymenila za rodinný hotel No16, do ktorého, pre zmenu, chodia ľudia z celého sveta. Judita Vargová bola známa herečka, prerušiť sľubnú umeleckú kariéru nebola pre ňu ľahké.

,,Dúfala som, že budem stíhať divadlo aj hotel. No keď som sa zrazu nedostala do postele skôr ako o druhej v noci, povedala som si: Tak toto nie! Ak nechcem v šesťdesiatke vyzerať strhane, musím si určiť priority. Zvolila som si náš hotel," spomína Judita, ktorá sa dobrovoľne vzdala herectva, aby mohla podnikať. Spoločne s manželom, známym hudobníkom Braňom Hroncom, prebudovali svoj dom v atraktívnej bratislavskej štvrti na útulný penzión.

„Rozmýšľali sme, do čoho sa pustíme, aby sme sa stali finančne nezávislými. Po úvahách sme dospeli k záveru, že si vybudujeme penzión. A urobili sme dobre," spomína Judita, z ktorej je dnes úspešná hotelierka. ,,Divadlo je náročné v tom, že herec je súčasťou kolektívu, a keď ho do nejakej inscenácie obsadia, nemôže len tak prísť s nápadom: Teraz nehrám, momentálne sa mi to nehodí! V hoteli je naozaj veľa práce. Práca s ľuďmi je náročná, kvalitný personál sa ťažko zháňa. Stále musíte niečo vybavovať, na všetko dohliadať: na spokojnosť hostí, na poriadok, čistotu, dokonalý servis a hotelovú agendu. A predsa to má veľa výhod. Prácu si zadeľujem sama. Som paňou svojho času a to je skvelé. Keď som veľmi unavená, poviem si – stačilo, a idem na týždeň na dovolenku. V divadle som vypnúť nemohla, musela som robiť, čo sa odo mňa očakávalo."

Judita, ktorá ma dve deti (dcéru a syna), za herectvom nebanuje. S prácou v hotelierstve je nadmieru spokojná. ,,Je to veľmi dynamické zamestnanie, stále som v kontakte s ľuďmi. Iste, je to namáhavé, nemôžete niečo vybudovať a myslieť si, že teraz to už pôjde, lebo vtedy sa to len začína. Na trh prichádzajú stále nové a nové vymoženosti, služby, a ak chcete uspieť, musíte ich hosťom poskytnúť. Raz sú to modernejšie kúpeľne, potom klimatizácia, internet...

Stagnovať znamená skončiť. Nespokojný hosť už viac nepríde," rozpráva Judita. ,,Keď sme začínali, ani sa mi nesnívalo, že sa nám podarí vytvoriť hotelík, ktorý je dnes známy po celom svete. Pre mňa je najkrajšie, keď nám hosť napíše, že sa u nás cítil ako doma."