Reklama

Južná Európa: 40°C v tieni

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

EÚ – Vlna horúčav najsilnejšie zasiahla južnú a juhovýchodnú Európu a už si vyžiadala najmenej desať mŕtvych. Od minulého týždňa trpia ľudia v Grécku, Albánsku, Taliansku, na Cypre, Turecku, Rumunsku a Bulharsku. Len Grécko zažíva historicky najteplejší jún s teplotami až 46°C.


Príčinou veľkých horúčav na juhu Európy a Balkánskom poloostrove je suchý vietor zo Sahary, ktorý vháňa zo severenej Afriky horúci vzduch na starý kontinent. Napríklad v Tunisku sa teploty včera pohybovali na päťdesiat stupňovej hranici. Štyridsiatku včera prekročila ortuť teplomeru predovšetkým v strednom Grécku, ale tiež na ostrovoch Samos, Chios a Lesbos v Egejskom mori a Chanii na Kréte. Pod 30 stupňov klesajú teploty len v noci. Meteorológovia počítajú s tým, že vrchol dosiahne vlna horúčav dnes a zajtra.

Na následky tepla v Grécku zomreli už traja starší ľudia. V susednom Albánsku štyria. Ľudia, ktorí musia vychádzať z domu sa chránia pred slnkom aspoň novinami a turisti využívajú v Aténach tieň každého stromu. Všetky tiesňové služby boli uvedené do stavu najvyššej pohotovosti. Podľa miestnej tlače sa krajna nevyhne problémom s dodávkami energie, kritická je situácia v elektrorozvodnej sieti v dôsledku extrémnej záťaži spôsobenej klimatizačnými zariadeniami. Miestne úrady pracujú často len do 12:00 hod. Pre starších a chorľavých ľudí otvorili veľké klimatizované miestnosti a nabádajú všetkých aby radšej nevychádzali a šetrili energiu obmedzeným používaním domácich spotrebičov.

Taliansko

V sicílskej Katánii namerali 45 stupňov Celzia v tieni. Dvaja starší ľudia zomreli na prehriatie organizmu. Hlavné mesto Rím oznámil, že nezvyčajne vysokú teplotu má aj Stredozemné more. Taktiež Florencia a Neapol sa potí v štyridsiatkach. Vysoké teploty podľa vedcov nevadia rybám, ale pre korale znamenajú veľkú hrozbu. V Lugurskom mori už množstvo koralov stratilo svoju farbu, čo znamená že zomierajú.

Turecko

Teplotu 41°C nahlásil turecký meteorologický ústav v juhotureckej provincii Antalya a Izmir, ktorý leží pri Egejskom mori. Najvyšia teplota 44°C však bola zaznamenaná v neďalekej provincii Aydin. Doterajší rekord z roku 2001 bol pritom 42,6 °C. Na infarkt spôsobený prehriatím zomrel vidiecky drevorubač.

Cyprus

Teploty včera dosiahli 43°C. V juhocyperskom Limassole zomrela jedna osoba pravdepodobne na infarkt.

Španielsko

Španielsko zasiahla vlna horúčav len na východnom pobreží. Vo Valencii namerali 39°C. V iných častiach krajiny sa teploty pohybovali "len" okolo tridsiatky a pobrežie Atlantiku zasiahla dokonca studená fronta a miestami teplota klesl až na 20°C.

Bulharsko

Bulhari si včera na chvíľu vydýchli pri telote okolo tridsiatich stupňov, ale na dnes majú nahlásené teploty okolo 42°C.

Rumunsko
Dnes by sa v Bukurešti mohli teploty vyšplhať taktiež na štyridsiatku, čo by bola najvyššia zaznamenaná teplota za uplynulých 90 rokov.

Zdroj/autor: tasr, čtk, drom