Reklama

Keňa

CIA The World Factbook

Zdroj: CIA The World Factbook

Reklama

Kenya


Názov krajiny:Kenská republika
Rozloha:582 646 km2
Počet obyvateľov:36 913 721 (2007)
Štátne zriadenie:republika
Geografická poloha:východná Afrika. Mapa Kene
Časové pásmo: Slovensko +1 hod.
Podnebie: príjemné počas celého roka. Pohoria na juhu krajiny a pobrežné nížiny majú od marca do mája obdobie dažďov, druhé nasleduje v novembri a v decembri. Teploty sú počas celého roka stále, od 25°C do 35°C na pobreží, vo vnútrozemí sú o niečo nižšie, pri Viktóriinom jazere opäť stúpajú.
Aktuálne počasie vo svete
Hlavné mesto: Nairobi
Mena: kenský šiling (KES)
Jazyky: anglický, svahilský, kamba, kikuju, luhja
Správne členenie: 7 správnych oblastí - provincií: Stredná, Pobrežná, Nanza, Rift Valley, Východná, Severovýchodná a Západná provincia
Národnost. zloženie: etnické skupiny Kikuju (22%), Luhja, Luo, Kalenjin, Kamba
Náboženstvo: protestanti (45%), katolíci, animisti, moslimovia
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo SR v Nairobi:
Embassy of the Slovak Republic
Milimani Road, Nairobi, P.O.BOX 30204
Tel: +254 733 637 355
E-mail: sknai@swiftkenya.com
Web: www.foreign.gov.sk

Veľvyslanectvo Kenskej republiky vo Viedni
Embassy of the Republic of Kenya
Neulinggasse 29/8
A - 1030 (Vienna) Viedeň, Austria (Rakúsko)
Tel: +43 1 712 3919
Fax: +43 1 712 3922
E-mail: kenyarep-vienna@aon.at
Víza a doklady: Možnosť zakúpenia turistického víza na letisku pri vstupe do krajiny za cenu 50 USD. (Vízum na viac vstupov je možné zakúpiť za dvojnásobok ceny). Cena tranzitného víza (platné 7 dní) je 20 USD. Na imigračných úradoch v Nairobi, Lamu, Kisumu a Mombase je možné predĺženie resp. obnovenie víza. Platnosť cestovného pasu minimálne pol roka po ukončení plánovaného pobytu v Kenskej republike je podmienkou. Odporúča sa medzinárodný očkovací preukaz (očkovanie proti žltej zimnici). Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje preukázanie finančných prostriedkov potrebných na pobyt.

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Od stredoveku sa na území rozvíjali svahilské mestské štáty, zač. 16 stor. dobyli Mombasu Portugalci, od pol. 19. stor. bolo pobrežie britským protektorátom a vnútrozemie, kde sa usadzovali britskí farmári, sa stalo kolóniou. Kenská republika získala nezávislosť 12. 12. 1963. Prvým prezidentom sa stal Jomo Kenyatta, ktorý presadil politickú orientáciu nezávislej Kene na západné krajiny. V 60. a 70. rokoch 20. storočia Keňa zažívala obdobie politickej stability a vďaka štedrej finančnej pomoci západných krajín aj obdobie stáleho hospodárskeho rozvoja. Extrémne dlhé časové obdobie (od získania nezávislosti až do všeobecných volieb v decembri 2002) bola pri moci politická strana Kenský africký národný zväz (Kenya African National Union - KANU). Ostatné strany boli postupne eliminované. V r. 1978, po smrti J. Kenyattu, sa stal kenským prezidentom Daniel Arap Moi (až do decembra 2002). Počas jeho prezidentského obdobia krajina postupne strácala politický kredit a upadala tiež hospodársky (pokles exportu, celková stagnácia ekonomiky, korupcia, sociálne problémy a pod.). V roku 2002 vo voľbách zvíťazila dovtedy opozičná strana – The National Rainbow Coalition, ktorá sa snaží vysporiadať s hospodárskymi problémami.

Musíte vidieť:
Národný park Amboseli –
obrovské stáda slonov bežiace cez trávnaté pláne, v pozadí Kilimandžáro. Možno to je africké klišé, hlavne nezabudnuteľný zážitok.
Lamu – odľahlé, najstaršie mesto v Keni. Jeho africko-moslimský chrakter sa počas dlhých storočí nezmenil. V žiadnom inom swahilskom meste (okrem Zanzibaru), podobnú kultúru a architektúru (pri ignorácii satelitných antén) nenájdete.
Nairobi – najväčšie mesto medzi Káhirou a Johannesburgom. Kozmopolitné, živé mesto v príjemnej krajine. Jeho problémom je bezpečnosť, hlavne v noci.
zrúcaniny mesta Gede – jedna z najdôležitejších pamiatok kenského pobrežia. Komplex domov, palácov a mešít ukrytý v džungli. O civilizácii nie je zmienka v žiadnych písomných prameňoch.
Národný park Hell's Gate – stretnutie tvárou v tvár so zebrami, žirafami, gazelami a obrovskými antilopami.
Kakamega Forest Reserve – kúsok panenského pralesa, s bohatou faunou a vzácnym vtáctvom (okolo 330 druhov), a pretrvávajúcimi tradíciami miestnych kmeňov.
jazero Magadi – málo navštevované vzdialené jazero, vďaka pôde bohatej na minerály pokryté zvláštnou vrstvou, dodávajúcou okolitej krajine divný mesačný vzhľad.
Masai Mara National Reserve – svetoznámy národný park s neuveriteľným počtom divokých zvierat. Vidieť levy priamo pri love tu nie je neobvyklé. Menej viditeľné sú leopardy a pardaly. Krajinu križujú obrovské stáda slonov, byvolov a zebier. V riekach žije množstvo hrochov. Hlavnou atrakciou je migrácia divokých hrbatých antilop gnu. Každý rok v júli a v auguste je možné vidieť nekonečné rady pasúcich a sa brodiacich zvierat prechádzajúcich cez brody riek. Dramatický, až ohromujúci zážitok.

Ako cestovať:
www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk;

Bezpečnost. riziká:
V blízkosti hraníc so Sudánom, Etiópiou a Somálskom sa rozšíril banditi. Aj keď turisti nebývajú cieľom prepadnutí, odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia. Pri plánovaní individuálnych pobytov je potrebné brať do úvahy stupeň bezpečnostného rizika v konkrétnych oblastiach. Hranica so Somálskom je v dôsledku konfliktu severne od hranice zatvorená.
Bezpečnostná situácia v Nairobi je naďalej kritická, pri dodržiavaní bezpečnostných pravidiel je možné sa vyhnúť incidentom. Mombasa je o niečo bezpečnejšia, ale nočný pohyb po meste sa neodporúča.
Zdravotníctvo: Odporúčané očkovania: žltá zimnica, hepatitída typu A a B, tetanus, obrna, týfus, cholera. Aj keď je v Nairobi a vo vyššie položených miestach riziko nákazy maláriou nízke, na pobreží a v nižšie položených oblastiach je ochrana proti malárii nevyhnutnosťou. Najúčinnejšou metódou ochrany je prevencia – užívanie antimalarík, používanie repelentov a spánok pod moskytiérou. Pred odjazdom sa odporúča kontaktovať najbližšie oddelenie cudzokrajných chorôb, ktoré môže upresniť podmienky ďalšieho očkovania. Zároveň sa odporúča zabezpečiť si zdravotné poistenie v renomovanej poisťovni a okrem poistky (s adresou a telefónom na asistenčnú službu) pre prípad náhleho úrazu alebo ochorenia disponovať tiež kreditnou kartou. Pri úrazoch a nehodách mimo hlavného mesta Nairobi (ale i na území Tanzánie alebo Ugandy) je možné využiť služby leteckej záchrannej služby AAR, ktorá sídli v Nairobi na Wilson Airport.
Predpokladá sa, že v súčasnosti je nakazených vírusom HIV vyše 1,2 milóna miestnych ľudí.

Doprava:
Letecky:
Keňa má okolo 250 letísk a pristávacích plôch (rozličnej kvality). Veľké mestá ( Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nanyuki, Malindi, Lamu) a národné parky Amboseli, Masai Mara a Samburu sú prepojené množstvom leteckých liniek. Lietanie po krajine je relatívne bezpečné a lacné.
Vlakom: trasa medzi Nairobi a Momabou je napriek križujúcemu dobytku, a iným problémom populárnou formou dopravy. Cestovať vlakom je bezpečnejšie ako na rovnakej trase ísť autobusom alebo matatu, ale vlaky idú menej často a sú oveľa pomalšie.
Cestná doprava: Keňa má širokú sieť pravidelných autobusových liniek, matatu ( väčšinou minibusy), hromadných a súkromných taxíkov. Matatu sa „preslávili“ účasťou v hororových dopravných nehodách (hlavne na trase Mombasa-Nairobi). Nedávno boli regulované, cestujúci musia mať bezpečnostné pásy a majú obmedzenú rýchlosť. Prepadnutia sú problémom, ale ich počet klesá. Cestovať matatu v noci sa neodporúča.
Pri cestovaní autom je potrebný platný medzinárodný vodičský preukaz, jazdí sa po ľavej strane cesty. Na severovýchode krajiny je potrebné mať cestovné povolenie od polície (riziko prepadov). Požičovne v národných parkoch sú pomerne drahé, ale cestovať po Keni autom je oproti ostatným druhom dopravy výhodné. Kvalita ciest je rôznorodá.
Loďou: plaviť sa na tradičnej lodi dhow okolo východoafrického pobrežia je nezabudnuteľným zážitkom. Najpopulárnejšie (a najdrahšie) plavby odchádzajú z Nyali (pobrežie oproti ostrovu Mombasa). Lacnejšie výlety odchádzajú z mesta Lamu.

Internet: (.ke)
www.visitkenya.com, www.magicalkenya.com, https://allafrica.com/kenya/

Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (nie)

Do kufra:
sprievodcovia: Ikar.sk, Lonelyplanet.com, Roughguides.com

Bez záruky:
Keňa má dlhú tradíciu produkcie vlastného alkoholu. Vyhnúť sa oplatí hlavne démonickým drinkom chang'a, alebo kumi-kumi. Legendy hovoria, že nápoj Sorghum Baridi obsahoval toľko metylalkoholu, že fľaše boli na dotyk studené. Najhorším bol nápoj z mesta Kisii. Obsahoval prísady ako marihuana, rozdrvený kaktus, alkalín z bateriek, alebo formaldehyd.

Prečítajte si aktuálne správy z Kene na Bleskovky.sk