Reklama

Kongo-Brazzaville

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Republic of Congo


Názov krajiny:Konžská republika
Rozloha:342 000 km2
Počet obyvateľov:3 800 610(2007)
Štátne zriadenie:republika
Geografická poloha:Stredná Afrika Mapa Kongo-Brazzaville
Časové pásmo: Slovensko -1 hod
Podnebie:

Na juhu krajiny blízko hlavného mesta sa denné teploty pohybujú od 20°C do 30°C, v strede roku dochádza k miernemu ochladeniu. Na sever krajiny sú teploty vyššie a klíma vlhkejšia. Aktuálne počasie vo svete

Hlavné mesto: Brazzaville
Mena: stredoafrický (CFA) frank (XAF)
Jazyky: francúzsky (úradný); lingala, monokutuba, miestne dialekty- najpoužívanejším je kikongo;
Správne členenie: 10 regiónov a hlavné mesto
Národnost. zloženie: Konžania (48 %), Sangha (20%), M'Bochi (12%), Teke (17%), Európania
Náboženstvo:

kresťania (50%), animizmus (48%), islam

Diplomatické zast.:

SR nemá v Kongu diplomatické zastúpenie. Príslušným je Veľvyslanectvo SR v Nairobi, Keňa.
Milimani Road
P.O.BOX 30204
Nairobi
Keňa
Tel. č.: + 254 733 / 63 73 55, +254 20 / 2721896, +254 20 / 2712956
E-mail:sknai@swiftkenya.com
Web: www.mfa.sk

Pre SR je príslušným Veľvyslanectvo Konžskej republiky v Berlíne.
Grabbeallee 47
13156, Berlín
Nemecká spolková republika
Tel. č.: 0049/30 /4940 0753
Fax:004930-4940 0778
E-mail:botschaft.kongobrz@t-online.de

Konzulát Konžskej republiky:
Na Hrebienku 30
Bratislava
Tel. č.: 00421/2 /6280 3607
E-mail:s.j@nextra.sk

Víza a doklady:

Slovenskí občania potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas a vízum. Žiadosť o vízum je možné podať na veľvyslanectve Konžskej republiky so sídlom v Berlíne.Pri príchode z rizikových oblastí sa vyžaduje aj potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici. Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Pred príchodom Francúzov koncom 19. storočia bolo Kongo zložené z malých národnostných kráľovstiev. Francúzsky cestovateľ Pierre Savorgnan de Brazza sem prišiel v 80.tych rokoch 19. storočia a s miestnymi náčelníkmi podpísal dohody o podstúpení územných práv Francúzsku. Výmenou za práva bola bižutéria alebo textílie, a štatút kráľov, čím sa do konžskej spoločnosti zaviedol nový hierarchický stupeň. Francúzi začali s využívaním prírodných zdrojov krajiny a miestne obyvateľstvo používali na nútené práce. Francúzske panstvo v krajine bolo rovnako kruté ako v belgickom Kongu, hoci je menej známe. Francúzom sa tiež nepodarilo urovnať dlhoročnú neznášanlivosť medzi národnosťami, ktorá sa naplno prejavila po získaní nezávislosti krajiny v 60. rokoch. Výsledkom sú neustále občianske vojny a nepokoje. Prvým konžským prezidentom bol Youlou, a jeho vláda vydržala len tri roky. Jeho nástupcom sa stal Massamba-Débat, snažiaci sa o zavedenie vlády jednej strany.

Veľmi rýchlo bol vystriedaný kapitánom Marien-Ngouabimv roku 1968. Ngouabi sa nažil o nadviazanie tesnejších kontaktov s vtedajším Sovietskym zväzom, zradili ho však najbližší spolupracovníci a v roku 1977 bol zavraždený. Na dva roky ho nahradil šéf generálneho štábu Yhombi. Vystriedal ho ďalší vojak Denis Sassou Nguesso, ktorý preukázal dostatočnú krutosť na to, aby sa udržal na čele krajiny. Vládol s pomocou Konžskej robotníckej strany, až do roku 1992. Od Romanov postal prezývku cisár Sassou I..V roku 1992 sa v krajine uskutočnili slobodné voľby v ktorých zvíťazil Pascal Lissouba. Pochádzal s juhu krajiny a pokračoval “tradičnej” politike obohacovania vlastnej strany prostredníctvom štátnych peňazí, a vydržoval si vlastnú armádu (zvanú Cocoyes), ktorá terorizovala obzvateľov Brazzaville, väčšinou podporujúcich Denisa Sassoua.

V roku 1993 došlo ku vypuknutiu občianskej vojny medzi jednotkami Sassoua zvanými Kobra, a Cocoyes spojenými s jednotkami predsedu vlád Bernarda Kolelasa zvanými Nindžovia. Lissouba zostal pri moci až do roku 1997, kedy občianska vojna opäť zasiahla hlavné mesto Brazzaville, a k moci sa dostal Sassou. Skutočnými obeťami boli miestni obyvatelia, ktorí sa museli skrývať v džungli, a mnoho detí zomrelo na vyhladovanie. V roku 1999 vypukla občianska vojna opäť, v menšom rozsahu, len pre zmenu medzi sebou bojovali jednotky Nindžov a Cocoyes. V roku 2002 Saskou po medzinárodnom tlaku vyhlásil slobodné voľby. Po kampani v štýle „buď ja alebo vojna“ v nich zvíťazil. Prvý rok jeho vlády poznačili boje medzi Nindžamia a vládnymi jednotkami v regióne Pool. V marci roku 2003 uzavreli obidve strany mierovú dohodu, ktorú sa až do súčasnosti darí viac-menej dodržiavať.

Bezpečnostné riziká: Bezpečnostná situácia v krajine sa líši od regiónu k regiónu. Najbezpečnejšími oblasťami sú mesto Pointe – Noire a jeho okolie, hlavné mesto Brazaville a severná časť tohto regiónu. Zásadne sa nedoporučuje cestovať v noci. Pred cestou do krajiny sa odporúča informovať sa o situácii v krajine.
Zdravotná starostlivosť: Cestovatelia musia byť povinne očkovaní proti žltej zimnici. Doporučuje sa tiež očkovanie proti všetkým typom žltačky, týfusu a meningitíde. V krajine je vysoký výskyt AIDS, na celom území sa vyskytuje malária. Severozápad krajiny, najmä oblasť Západnej panvy (Cuvette Ouest), bol v roku 2003 viac krát zasiahnutý epidémoiu eboly. Voda z vodovodu môže byť zdrojom nákazy týfusom, alebo iných chorôb. Nedoporučuje sa tiež jesť mäso ulovených zvierat – možný zdroj eboly.

Musíte vidieť: Brazzaville – hlavné mesto s obrovským riečnym prístavom, bývalé centrum francúzskych kolonizátorov, patrí medzi bezpečnejšie africké mestá, s trochou ostražitosti je možné navštíviť akúkoľvek časť mesta. Najznámejšou časťou je časť PotoPoto, štvrť plná barov a nočných klubov;
Pointe-Noire – prímorské mesto, turistické centrum krajiny;
Marche Total – najznámejší konžský bazár, je tu možné nájsť všetko od palmového vína cez konžské látky až po šperky s účinkom afrodiziák;
Národný park Odzala – je tu možné vidieť stovky rovinných goríl, opíc a slonov;
Pláž Pointe – Noire – prekrásna, bezpečná pláž s množstvom diskoték, barov a reštaurácií ponúkajúcich čerstvé morské špeciality „Kongo-style.“

Doprava: Z hlavného mesta vedie do rodnej dediny prezidenta Denis Sassou Nguessa,Oyo kvalitná asfaltová cesta. Okrem nej sú ostatné cesty v katastrofálnom stave. Z mesta Owando smerom na sever je možné cestovať len s konvojom áut s pohonom 4x4. Na pobreží je nová cesta až do angolskej enklávy Cabinda. Taxíky pre viac pasažierov a minivany jazdia medzi mestami dedinami. Sú veľmi lacné, a plné Konžanov cestujúcich spolu s kurčatami a inou hydinou.
Letecky: Do Brazaville sa dá letieť z Libreville v Gabune, Kameruskej Doualy, juhoafrického Johannesburgu a angolskej Luandy. Z brazzavillského letiska MayaMaya lieta spoločnosť Trans Air Congo do prímorského mesta Pointe Noire viackrát do dňa, a dvakrát denne do miest Dolisie a Nkayi. Lety do mesta Imfondo odlietajú raz týždenne.
Loďou: Medzi Kinshashou v Demokratickej republike Kongo a Brazaville premáva pravidelne trajekt. Zo Stredoafrickej republiky sa do Brazzaville plavia riečne člny, odchádzajú nepravidelne a cesta môže trvať od desať dní až po tri týždne, závisí od lode a počasia. Rieka je známa ako „Konžská diaľnica“, riečne člny bývajú zaplnené natoľko, že sú nazývané „plávajúce mestá.“ Pre cudzincov sa odporúča použiť člny, ponúkajúce len vyhliadkové plavby.
Vlakom: medzi Brazaville a mestom Pointe Noire vedie cez mesto Dolisie železničná trať. V súčasnosti po nej osobné vlaky nejazdia.

Internet:(.cg)www.congo-site.com/pub/fr/index.php?pageid=homecg.html
https://allafrica.com/congo_brazzaville/

Komunikácia: Orange (nie), T-mobile (nie)

Ako cestovať: www.letenky.zoznam.sk, www.zajazdy.zoznam.sk, www.sacka.sk

Do kufra: sprievodcovia: Lonelyplanet.com, Roughguides.com,

Bez záruky:
Džungle Konga vždy vzbudzovali rešpekt Európanov, len niekoľko z nich sa odvážilo plávať proti prúdu rieky Kongo. Strach Európanov sa zosobnil vo filmovej postave King Konga. Jeho meno pochádza z názvu rovnomennej rieky.

Prečítajte si aktuálne správy z Kongo-Brazzaville na Bleskovky.sk

Zdroj/autor: MZVSR, CIA-World Factbook, Lonely Planet