Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Krakov

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Krakow

Oficiálny názov Krakov/ Krakow / Kraków

Po Varšave druhé najväčšie mesto Poľska (asi 800 tisíc obyvateľov), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, postavené na obidvoch brehoch rieky Visly. Krakov zostal počas druhej svetovej vojny neporušený, vplyv komunistickej vlády sa obmedzil na kyslý dážď. Bohatá architektúra rozličných historických období sa zachovala a horizont mesta dodnes tvoria veže nespočetných kostolov.

Doprava

Centrum mesta - Staré Miasto, Rynek Główny, Wawel a Kazimierz tvoria kompaktný celok, ktorý sa dá prejsť pešo. V poslednom období boli časti Starého Mesta (vrátane Rynku) pre automobilovú dopravu uzavreté.

Verejnú dopravu tvoria autobusy a električky. Premávajú od skorých ranných do neskorých večerných hodín. Nočné spoje (autobusy) premávajú od 23:00 do 5:00 hod. Dopravné zápchy (hlavne počas špičky medzi 7:00 a 8:00 hod., a 15:00-17:00 hod.) sú pomerne časté.

Lístky sa kupujú v stánkoch, alebo v obchodoch označených symbolom MPK, alebo za prirážku asi 0.50 PLN u vodiča. Odporúča sa ich kúpiť prednou stranou. Na jednu jazdu stoja okolo 2.50 PLN; hodinové okolo 3.10 PLN; 24 hodinové okolo 10.40 PLN; 48 hodinové okolo 18.80 PLN; alebo 72-hodinové, okolo 25 PLN; rodinný lístok (víkendový) 10.40 PLN; mesačný okolo 94 PLN. V nočných spojoch sú ceny dvojnásobne vyššie. Lístky je pri vstupe do autobusu, alebo električky potrebné označiť na obidvoch koncoch. Pokuta za jazdu na čierno je 40 PLN. Od leta 2007 nie je pre nadrozmernú batožinu potrebné kupovať extra lístok. Ďalšie informácie na oficiálnych stránkach mesta.

Autom: v centre mesta sa nejazdí. V jeho blízkosti je hustá doprava, nájsť miesto na parkovanie je problém, a je to drahé. Zóny, kde sa dá vojsť autom sa neustále menia.

Taxíky: fixný poplatok je okolo 6 PLN, za kilometer sa platí okolo 3 PLN. Odporúča sa kontrolovať, či je pustený meter. Od 11:00 do 17:00 sú ceny o polovicu vyššie. V centre je niekoľko taxi stanovísk okolo námestia św. Ducha, na námestí Mały Rynek, na námestí Dominikański, Szczepański, Wszystkich Świętych, na ulici Sienna. Medzi najväčšie spoločnosti patria Wawel Taxi, alebo ExpresTaxi.

Bicykle sú celkom dobré pri prehliadke centra mesta, sú tu špeciálne cyklistické pruhy. Požičovne mimo centra (napríklad Kazimierz) sú lacnejšie.

Ubytovanie

Krakov je frekventovanou poľskou turistickou destináciou. Tomu zodpovedajú aj ceny, aj keď ponuka rastie, počas turistickej sezóny sa oplatí ubytovanie rezervovať vopred. Lacnejšie miesta sa dajú nájsť aj v Starom Meste, dobré možnosti sú okolo mestského parku Planty. Šetriť sa neodporúča, tiež je dobré vyhnúť sa hotelom, alebo hostelom vo štvrti Nowa Huta. Väčšina z nich sú bývalé robotnícke nocľahárne. Ak je to možné, odporúča sa izby vidieť vopred.

Dobrý spôsob je prenajať si izby na súkromí. Dajú sa rezervovať prostredníctvom cestovných kancelárií oproti železničnej stanici (Waweltour, Jordan). Ďalšou možnosťou je jednať priamo s miestnymi. Oplatí sa pozrieť si adresu ponúkaných izieb (vyhnete sa veľmi vzdialenými miestam), tiež je potrebné pripraviť sa na jednanie o cene.

Ubytovanie sa rezervovať on-line na oficiálnych stránkach mesta, alebo na www.krakow-tourism.com.

Jedlo

Dobré reštaurácie v meste pribúdajú skoro každý týždeň. Medzi tradičné jedálne patria mliečne bary (bar mleczny, alebo jadłodajnia), kde dostať lacné, tradičné poľské jedlá ako pirohy (pierogi) plnené mäsom, syrom, hubami, alebo jablkami, jahodami; nechýba boršč (barszcz) a zurek – kyslá polievka z kvaseného žita, kam sa pridáva klobása, alebo vajce. Alternatívou sú západné fastfoodové siete, alebo stánky s kebabom, pizzou či hot-dog-ami.

V reštauráciách nájdete tradičné poľské jedlá z bravčoviny, hovädziny alebo z hydiny, doplnené o medzinárodnú kuchyňu. Stredomorské jedlá nechýbajú hlavne v drahších, trendy podnikoch.

Ázijské reštaurácie, najmä čínske a vietnamské, nájdu sa aj arabské a indické, sú v blízkosti centra. Viacero jedální vo štvrti Kazimierz sa koncentruje na tradičnú židovskú kuchyňu. V menu sa nájdu jedlá ako kapor vo vlastnej šťave, alebo plnené ryby. Ceny sú nižšie ako je západoeurópsky štandard. Hlavne počas letnej sezóny sa môže stať, že sa reštaurácie naplnia, obľúbené miesto sa oplatí rezervovať vopred. Zoznam reštaurácií ponúkajú oficiálne stránky mesta.

Zábava

Kaviarne v centre sú obľúbeným miestom turistov unavených prehliadkami mesta. V lete má mnoho z nich terasy. Bývajú otvorené do 22:00, alebo do 23:00 hod. Mesto má veľký počet barov, ktoré sú otvorené až do rána (v samotnom Starom Meste ich je viac ako 100). Originálne s unikátnou atmosférou sú v stredovekých pivniciach. Na mnohých miestach hrajú dídžeji a tancuje sa. Zoznam barov nájdete tu.

Krakov je bohatý na kultúrne akcie. Pravidelne sa tu konajú koncerty klasickej hudby, známa je krakovská opera, veľký je výber divadiel a mesto má dlhú tradíciu kabaretu. Krakovským kultúrnym sprievodcom je Karnet. Informácie o kluboch a alternatívnej kultúre nájdete na www.aktivist.pl/krakow/

Nákupy

V Starom Meste nájdete širokú ponuku odevov, šperkov a umeleckých predmetov, samozrejme je tam veľa predražených tovarov, ale cennejšie veci sa oplatí hľadať. Na ulici Floriańska sú butiky exkluzívnych značiek. Ulica Szewska je podobná, s množstvom butikov, nájdu sa tu aj tradičné poľské obchody (hlavne s oblečením). V univerzitnom mestečku sú antikvariáty (antikwarjaty).

Veľké obchodné domy sú na uliciach Wadowicka a Zakopiańska, nedávno bola otvorená obrovská nákupná Galeria Krakowska. Druhou najväčšou je Galeria Kazimierz s 36,000 m² obchodov, butikov a jedální.

Alternatívou je blší trh na rohu ulíc Daszynskiego a Siedleckiego vo štvrti Kazimierz. Dajú sa tu zohnať meče, šijacie stroje, gramofóny, komunistické odznaky, ale aj nacistické vojnové medaily.

Slávnosti, udalosti

Kraków má bohatý kultúrny program po celý rok. Jeden z najviac vyťažených mesiacov je jún, kedy sa konajú Dni Krakova (s množstvom koncertov, divadelných predstavení a iných akcií), Židovský kultúrny festival, Veľtrh ľudového umenia a slávnosť Lajkonik. Posledná z nich je založená na príbehu pltníka, ktorý porazil Tatárov prezlečením sa do chánových šiat, pri tejto príležitosti sa koná procesia vedúca z kostola sv. Norberta na Rynek, ktorú vedie pestro oblečená postava - prezlečená za Tatára.

Počas Vianoc je krakovskou tradíciou stavanie betlehemov, nazývaných szopki. Úžasné konštrukcie (väčšinou v tvare kostolov) sú postavené z každodenných materiálov – farebných fólií, kartónov a z dreva s veľkým zmyslom pre detail. Výstava najlepších prác v Múzeu Historycznom Krakowa trvá do konca januára.

Medzi známe kultúrne akcie patria organové koncerty na predmestí Krakova v opátstve Tyniec. Konajú sa od júna do augusta, od apríla aj v niektorých kostoloch v centre mesta. Mimoriadne navštevované je Bienále grafiky (trvá od mája do septembra), usporadúvané v párnych rokoch. Koniec mája patrí Krakovskému filmovému festivalu (www.cracowfilmfestival.pl ), o cenu Zlatého draka tu súťažia krátke filmy z celého sveta.

Blízko mesta v Kalwarii Zebrzydowska sa počas Veľkonočného týždňa konajú slávne Pašijové hry.

Musíte vidieť

Collegium Maius – najstaršia budova univerzity v Poľsku (pochádza z 15. storočia), patrí jednej z najstarších európskych univerzít - Krakovskej jagelovskej ( založená v roku 1364). Dvor budovy sa dá vidieť zadarmo, vstup do interiéru je možný len ako súčasť turistickej skupiny.

Museum Czartoryskich – originálne a netradičné múzeum založené princeznou Izabelou Czartoryskou v roku 1800. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí zbierka tureckých zbraní, a vojenského príslušenstva ukoristeného v bitke pri Viedni (1683). Unikátmi sú kúsky Meissenského porcelánu a sklenené riady. www.museum-czartoryskich.krakow.pl

Rynek Główny – veľké stredoveké trhovisko, s rozmermi 200m x 200m, je najväčším v Poľsku, možno aj v celej Európe. Založené v roku 1257, aj keď mnoho z budov bolo prestavaných, námestie zostalo komerčným uzlom Starého mesta.

Mariánsky kostol - po Wawelskej katedrále druhý najvýznamnejší kostol Krakova. Originál chrámu bol zničený počas tatárskych nájazdov, dnes je možné vidieť rekonštrukciu z 15. storočia.

Kráľovský hrad – symbol samotného Poľska, Wawel je srdcom poľskej histórie. 500 rokov bol sídlom poľských kráľov. Aj potom, ako sa hlavným mestom stala Varšava, konali sa tu korunovačné slávnosti a králi boli pochovávaní v blízkej katedrále. Prvá pevnosť tu stála už v 11. storočí, dnešný hrad pochádza zo 16. storočia. www.wawel.krakow.pl

Wawelská katedrála (Wawel) najdôležitejšia poľská katedrála. Prechádzka okolo kráľovských sarkofágov je prehliadkou poľskej histórie. Dokončený v roku 1364, je tretím kostolom stojacim na tomto mieste. Z množstva kaplniek, je unikátnou renesančná Žigmundova. www.wawel.krakow.pl

Kráľovské komnaty – prechádzka impozantnými komnatami, rekonštruovanými do neorenesančnej podoby, ktoré sú naplnené starobylým nábytkom a umením. Veľkolepé sú najmä sieň Senátorov a trónna sieň. Kráľovské apartmány ponúkajú intímny pohľad do života poľskej kráľovskej rodiny. www.wawel.krakow.pl

Dračia jama – prehliadka Wawelu je bez jej návštevy neúplná. Na miesto najstaršej krakovskej legendy je potrebné zostúpiť 135 schodov objaviť sa na brehu Visly. www.wawel.krakow.pl

Kazimierz – kedysi samostatné mesto, dnes súčasť Krakova, známa svojou židovskou štvrťou.

PASY

Krakowska Karta Turystyczna – karta platiaca dva (cena 50 PLN), alebo tri dni (65 PLN). Umožňuje cestovať mestskou dopravou zadarmo, a bezplatný vstup do vyše 30 krakovských múzeí. Platí tiež v autobuse č. 192 vedúcom na Krakovské letisko. Ku karte patria aj zľavy v obchodoch a v reštauráciách a pri niektorých exkurziách. Dostať ju kúpiť v turistických informačných centrách, v cestovných agentúrach a v niektorých hoteloch. www.krakowcard.com/

Internet

www.krakow.pl/;

www.cracow-life.com/; https://en.wikipedia.org/wiki/Krak%C3%B3w

Bez záruky

Viete čo znamená „generácia JP2“? Ide o prezývku extrémnej, ak nie fundamentalistickej kresťanskej generácie 16 až 25 ročných Poliakov, obdivovateľov pápeža Jána Pavla ll. (JP2).

Okrem produkcie prvého poľského pápeža, je mesto domovom mnohých osobností svetovej kultúry ako Andrzej Wajda, Roman Polański a Krzysztof Penderecki. Medzi najvýznamnejších občanov mesta patria držitelia Nobelových cien za literatúru Czesław Miłosz a Wisława Szymborska.

Zdroj/autor: wikitravel, lonelyplanet,roughguide,krakow,drom

Vyberáme pre vás niečo PLUS