140 dní je naozaj dlhá doba. Čo sa dá za toto obdobie stihnúť? Možno absolvovať zaujímavý kurz, nájsť si inú prácu, navštíviť nové miesta či oprášiť staré priateľstvá. Rovnako dlhú dobu si však môžete užívať aj neodolateľnú vôňu oblečenia s avivážou Silan. Vďaka novej receptúre prevonia každý kúsok oblečenia na tak dlhé týždne a postará sa skutočne o celý šatník. A preto sme si s touto značkou posvietili na šatník skutočných fashion maniačok – slovenských influenceriek, ktoré majú módu v malíčku. Čo pre nich znamená 140 dní z pohľadu módy a ako sa starajú o svoj šatník?

Janka Sláčková
Janka Sláčková
Zdroj: Silan

140 dní v influencerskom šatníku

„Ako blogerke, ktorá sa na Instagrame venuje prevažne móde, mi chodí niekoľkokrát do týždňa balík oblečenia, takže pre mňa je pravidelné triedenie nevyhnutnosťou, avšak počas posledných 140 dní som urobila dve ´čistky´, kedy som vyradila naozaj veľmi veľa kúskov. Nemôžem povedať, že by tam teraz zostali len kusy, ktoré skutočne nosím, ale snažím sa k tomu stále postupne približovať,“ vysvetlila influencerka Jana Hrmová. Šatníky prešli zmenou aj po posledných mesiacoch, poznačených pandémiou. Prednosť dostali pohodlné či športové kúsky, ktoré majú nenahraditeľné miesto počas víkendu či chvíľ leňošenia.

Jana Hrmová
Jana Hrmová
Zdroj: Silan

„Za posledných 140 dní do môjho šatníka pribudli najmä veci na turistiku a tiež športové oblečenie. Od marca, keď sa začala pandémia, som veľa času trávila v prírode. Najskôr to boli len prechádzky, ktoré sa zmenili na celodenné túry, a keďže tento druh aktivity bol pre mňa novinkou, musela som tomu prispôsobiť aj svoj šatník. Nikdy by som nepovedala, že funkčné oblečenie sa stane na niekoľko mesiacov mojim najpoužívanejším,“ prezradila moderátorka a influencerka Janka Slačková, ktorú doplnila jej „Instakolegyňa“ Simona Škodová. „Môj šatník privítal za posledných 140 dní niekoľko ´basic´ kúskov, ktoré som potrebovala ako soľ. S viacerými som sa však rozlúčila a niektoré vyradila pre sociálne slabšie rodiny, ktorým sa snažím moje nosené, no stále zachované oblečenie, posunúť. V nakupovaní som si však vstúpila do svedomia. Aj napriek tomu, že nakupujem v obchodoch s fast-fashion značkami, u mňa v skrini sa z nich stávajú ´slow´, keďže niektoré sú tam už aj sedem rokov. Kúsok, z ktorého sa však najviac teším, je sukňa od babky, ktorá má 50 rokov a je úchvatná!“

Simona Škodová
Simona Škodová
Zdroj: Silan

Potrebujú plný šatník?

Aj keď by sa mohlo zdať, že pre influencerku je šatník plný trendy kúskov splneným snom, opak je pravdou. „Veľa času sme teraz trávili doma a počas tejto doby som si uvedomila, že k životu nepotrebujem toľko oblečenia, ako som si myslela. Výrazne som si pretriedila skrine, vyradila veci, ktoré nenosím a posunula ich ďalej. Vytvorila som si kapsule na jednotlivé ročné obdobia a snažím sa o čo najväčšie využitie toho, čo mám v skriniach. Rozmýšľam udržateľnejšie a tomu prispôsobujem aj svoj šatník. Za posledné mesiace som nakupovala najmä lokálnu tvorbu, nielen preto, že poznám príbehy tých značiek a mám k tomu potom akosi bližšie, ale pandémia vo veľkom zasiahla aj toto odvetvie, čiže snažila som sa ich aj takto podporiť,“ približuje Janka Slačková.

Všetky tri influncerky sa tak zhodujú, že aj u nich platí teória „menej je viac“ a kvalita stojí nad kvantitou. Dôraz sa kladie aj na starostlivosť, ktorá nie je žiadúca len z vizuálneho hľadiska, ale je to v konečnom dôsledku veľmi ekonomické a najmä ekologické riešenie. Starostlivosť o šatník prispieva k menej častému nakupovaniu. Tým šetríme životné prostredie a navyše to pomôže ušetriť nemálo peňazí.

Janka Sláčková
Janka Sláčková
Zdroj: Silan

Inšpiráciou je v tomto smere aj Janka Hrmová, ktorá radšej vsadí na kvalitnejšie materiály, ktoré majú tendenciu vydržať dlhšie, menej sa opotrebovávajú a stále si zachovávajú svoj tvar. To ide ruka v ruke s nadčasovou módou, čo tiež prispieva k menej častej obmene šatníka. „V posledných mesiacoch som sa viac zamerala na kvalitu. Postupne vyraďujem kúsky, ktorých materiál nie je príjemný, kvalitný. Taktiež ma viac začala baviť elegantná móda, ktorá vyzdvihuje ženské krivky, ale neodhaľuje príliš. Posledné nové kúsky sú práve v tomto štýle, nakoľko si ho do šatníka potrebujem doplniť, keďže posledné dva roky som si išla viac na takom uvoľnenom štýle,“ hovorí.

Univerzálnosť a jednoduchosť

Móda je vlastne hra. Stačí pár kúskov, no správne kombinovateľných a k tomu štipku odvahy. Tak zrazu prídeme na to, že šatník skutočne nemusí byť naplnený na centimeter presne. Niekedy si stačí kúpiť i univerzálne oblečenia, ktoré vás nikdy nebude nudiť, ak k nemu zvolíte vždy iné doplnky, topánky alebo kabelku. Povedali by ste, že jemná Janka Slačková má vo svojom šatníku najobľúbenejší kúsok práve biele tričko? „Mám ich veľa a nosím ich takmer každý deň. Kombinujem ho s denimom, sukňou, šortkami, teplákmi či legínami. Je to pre mňa kúsok, ktorý je tak jednoduchý, až je pekný. Vo všeobecnosti sú biela a čierna moje najobľúbenejšie farby a drvivá časť šatníka je len o nich. Ale ak by to mal byť jeden konkrétny kúsok, tak už druhé leto sú to dlhé červeno-biele kvetované šaty. Môj priateľ ich neznáša, vraj v nich vyzerám ako z filmov od Rosamunde Pilcherovej, ale ja ich milujem. Sú voľné, vzdušné, ženské, na gombíky, ideálne na leto,“ povedala. Podobne obľúbený kúsok nájdeme aj u Janky Hrmovej. „Aktuálne milujem moje nové, každodenné, biele šaty, ktoré sú presne v tom elegantnom, ženskom, čistom štýle, ktorý mám tak rada. Zvýraznia ženskú postavu, ale zároveň zakryjú nedokonalosti. Sú sexi, no zároveň decentné a sofistikované. V podobnom štýle z rovnakého materiálu mám aj overal, ktorý viac odhaľuje dekolt, ale stále je to vkusné. V ňom sa cítim extra dobre, pretože k nemu dostávam aj veľa komplimentov.“

Jana Hrmová
Jana Hrmová
Zdroj: Silan

To, že oblečeniu treba dať druhú šancu, zase potvrdzuje Simona Škodová. Jej obľúbené nohavice majú už čo-to za sebou. „Znova som ´oprášila´ červené, takmer štvorročné nohavice, ktoré mi v kombinácii s červenou baretkou, ktorú som dostala ako darček robia veľkú radosť. Cítim sa v nich veľmi pohodlne a v kombinácii s baretkou aj veľmi štýlovo,“ uzavrela. Opäť sa tak potvrdilo, že o oblečenie sa treba dôkladne starať a hľadať svoj vlastný štýl v nadčasových kúskoch, ktorého výsledkom budú outfity s dávkou kreativity.

Simona Škodová
Simona Škodová
Zdroj: Silan