Napätie v prsiach a podbrušku, nervozita a ešte pár nechcených „ozdôb“ na brade. Tento stav nám na nálade nepridá, ale vedeli ste, že až 85 % dospelých žien uvádza zhoršenie akné pred menštruáciou?

Prečo vznikajú „menštruačné“ vyrážky?
Týždeň pred menštruáciou sa mení rovnováha našich hormónov. Zatiaľ čo v prvej polovici cyklu hrá prím estrogén, uprostred cyklu jeho hladina klesá a začína prevládať progesterón. Hladiny testosterónu zostávajú v priebehu cyklu pomerne vyrovnané, preto keď poklesne estrogén, testosterón je pomerne vysoký. A práve tento hormón je zodpovedný za zvýšenú tvorbu mazu pred menštruáciou. Stúpajúci progesterón spôsobí, že pleť jemne opuchne a póry sa uzavrú. V kombinácii so zvýšenou tvorbou mazu sa odumreté bunky pokožky zachytávajú vo vlasových folikuloch. Týždeň pred menštruáciou klesne hladina progesterónu, čím sa otvoria póry a môžu do nich prenikať baktérie. Vytvára sa tak ideálne prostredie na tvorbu menštruačného akné.

Cameron Diaz má v zrelom veku konečne čistú pleť.
Zdroj: Anthony Harvey, gettyimages

Aj ona sa dlhé roky trápila s hormonálnym akné!
Cameron Diaz (49) sa vyrážok zbavila až v zrelom veku. Rodená Kalifornčanka sa rada vystavovala slniečku bez ochrany a dnes vie, že to bola chyba. Slnko nielenže zhoršovalo akné, ale zanechalo aj nepekné stopy po vyrážkach. Bez pleťového krému s UV-faktorom dnes nevychádza z domu. Najviac však zabrala zmena stravy. Vyhýba sa bielym cestovinám, bielemu pečivu, mlieku a sladkostiam. V stravovaní preferuje zeleninu, bylinky, ryby a morské plody. Modelka priznáva, že botox vyskúšala raz a nikdy viac. Vraj bude radšej starnúť prirodzene. Napísala o tom aj knihu, v ktorej sa venuje zdravému životnému štýlu.

Premeny krásnej herečky sledujte v GALÉRII. Klikajte SEM!