Reklama

Len žiadnu paniku! Tipy, ako sa vyhnúť starnutiu pokožky

Reklama

Aj napriek všetkým hrozbám, slnko je liek! Samozrejme, účinný pri správnom dávkovaní a ochrane.

Keď je slniečka príliš veľa, ohrozujeme svoje zdravie. Ak ho zo svojho života vylúčime úplne, robíme v podstate to isté. Letné mesiace sú ideálnym obdobím, keď môžeme nášmu telu dodať dostatok slnečných lúčov a pokožke zdravý nádych. Správnu cestu, ako si užiť slnko bez následkov, sme hľadali spolu s dermatologičkou Katarínou Soršákovou z dermatologickej kliniky Mediskin.

Opálená rovná sa zdravá

Nech sú trendy akékoľvek, a uznávame, že bronzová opálená pokožka vyzerá sexi, štíhlo a hladko, stojí to celé za riskovanie zdravia? „Ja si myslím, že opálená pokožka ako módny trend je na ústupe a čoraz viac žien pochopilo, že zdravie je na prvom mieste. Dnes existuje veľa kozmetických prípravkov a procedúr, ktoré vám opálenú pokožku zabezpečia aj bez škodlivého opaľovania. Oveľa väčšia pozornosť sa venuje celkovému vzhľadu pokožky, jej kvalite a zdraviu,“ vysvetľuje doktorka Soršáková.

Podľa slov odborníkov sa teda súťaženie v dovolenkovom opaľovaní, ktoré sa začalo asi v 70. rokoch, pomaly končí. Dobronzova opálené krásky sa pomaly vytrácajú aj z reklamných kampaní módnych značiek a nahrádzajú ich bledšie, no nemenej krásne verzie plážových bohýň. „Kedysi zaužívané – Čo je poriadne opálené, to je zdravé dnes už definitívne neplatí. Pochopili sme, že na tvorbu D vitamínu nám postačí 10-minútový pobyt na nepriamom slnku, všetko nad tento limit je navyše. To, že nadmerné opaľovanie môže spôsobiť rakovinu kože, je známe už dlho.

Čím ďalej, tým viac ľudí túto hrozbu berie ako fakt. Čo je veľmi dobre, pretože koža si pamätá všetko – každé jedno spálenie na slnku. A každým, možno pre nás banálnym, spálením kože znásobujeme riziko vzniku melanómu a potenciálne si skracujeme život,“ pokračuje dermatologička.

Symbolická dvojka v úzadí

Robili sme to skoro všetky. Dlhé hodiny sme sa vypekali na slnku a jedinou ochranou pokožky, ktorú sme aplikovali, boli legendárne opaľovacie oleje s ochranným faktorom 2 (iné ani neboli), prípadne sme si na mimoriadne exotickú dovolenku zadovážili až faktor 6! Sem-tam sme si pokožku ešte pokropili kvapkami vody, nech sa tie slnečné lúče lepšie chytia...

A boli medzi nami aj také maximalistky, ktoré po celodennom opaľovaní zašli večer do solária, nech efekt stojí za to. Boli sme mladé... a osveta žiadna. Nakoniec, dnešná agresivita slnečných lúčov sa ani nedá porovnať s tými spred 30 rokov. Je však takýto prístup k opaľovaniu už minulosťou? „Stále sa nájdu zarytí milovníci opaľovania, ktorí sa natierajú olejmi so SPF 2, 6 alebo 8. Opaľovací prípravok so SPF nižším ako 16 sa nepovažuje za dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením, nech máte fototyp pokožky akýkoľvek. Ten je vhodný akurát tak na ošetrenie vašich kožených topánok,“ dopĺňa dermatologička.

Opaľovacích prípravkov s nízkym ochranným faktorom je však na pultoch čoraz menej. „Znižovaním hrúbky ozónovej vrstvy pribúda množstvo škodlivého UV žiarenia. Vďaka novým poznatkom a dokonalejším technológiám sa dermatokozmetické firmy pokúšajú poskytnúť maximálnu možnú ochranu svojim klientom a vyvíjajú čoraz dokonalejšie ochranné prostriedky. Ochranné opaľovacie krémy s vyšším SPF sa odporúčajú aj preto, lebo daný SPF faktor, napísaný na tube s opaľovacím krémom, máte len vtedy, keď si natriete 2 mg krému na štvorcový centimeter kože.

V praxi by to znamenalo, že jedna 100 ml tuba by priemerne mala vydržať na tri natretia. Keďže v praxi si na seba natierame tak polovicu alebo tretinu množstva krému, ochranný faktor sa nám priamo úmerne znižuje. Ak vám naozaj záleží na zdraví pokožky, nešetrite na kvalitnom opaľovacom kréme s vysokým ochranným faktorom,“ zdôvodňuje dermatologička.

Strážime si mladosť

Kožné ochorenia nie sú jediným dôvodom, prečo sa niekdajšie milovníčky bronzovej pokožky zrazu začali poctivo natierať krémami s vysokým ochranným faktorom a schovávať pred slnkom v chládku. Dlhoročné opaľovanie totiž začína v zrelom veku prinášať svoje „ovocie“ a potvrdzovať svoju povesť najväčšieho spúšťača predčasného starnutia pokožky. „Do popredia sa dostáva aj druhý škodlivý aspekt slnečného žiarenia, a to fotoaging alebo starnutie kože navodené UVA svetlom. Práve UVA lúče svetelného žiarenia sú zodpovedné za pigmentové škvrny, dehydratáciu kože, tvorbu vrások a rôznych kožných výrastkov.

Naša pokožka má okrem iných funkcií za úlohu aj fotoprotekciu kože alebo ochranu proti slnečnému žiareniu. Povrchové rohovatejúce vrstvy dokážu časť svetelného žiarenia odraziť. Melanín, nukleové kyseliny a hemoglobín v hlbšej vrstve sú schopné časť svetla pohltiť. Všetko navyše je už škodlivé. A proti tomu sa koža aktívne bráni tvorbou spomínaných pigmentácií, rozšírených cievok a kožných výrastkov,“ vysvetľuje ďalej odborníčka.

Keď sa však dostávame k spomínanej správnej miere, zopakujme si, kedy je slnka pre našu pokožku už príliš. „Pobyt v prírode, na vzduchu je veľmi zdravý. Slnko potrebujeme aj na navodenie dobrej nálady, optimizmu a celkovej pohody. Všetky tieto pozitívne slová platia, ak dodržíme základné pravidlo: Všetko s mierou. Všeobecne sa odporúča nevystavovať sa priamemu slnku medzi 11. a 15. hodinou. A, samozrejme, používať kvalitné ochranné prípravky,“ dodáva na záver dermatologička.

Tak ako sme spomenuli na začiatku, slnko je liek, pri ktorom je však nadmieru dôležité dodržať správne dávkovanie. Keď tento rok vykročíte medzi plážové „čokoládky“, radšej sa uspokojte s bledším odtieňom. Výrazné opálenie totiž nemusí byť jediným suvenírom, ktorý si prinesiete z letnej dovolenky.