Reklama

Lesotho

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Lesotho


Názov krajiny:Lesothské kráľovstvo
Rozloha:30 355 km2
Počet obyvateľov:2 125 262 (2007)
Štátne zriadenie:konštitučná monarchia
Geografická poloha:južná Afrika Mapa Lesotha
Časové pásmo: Slovensko 0 hod.
Podnebie:

vnútrozemské - studené, suché zimy, horúce, vlhké letá, teplota v Maseru je v júli 9°C a v januári 21°C. Aktuálne počasie vo svete

Hlavné mesto: Maseru
Mena: lesothský loti ( LSL) , platný je tiež juhoafrický rand
Jazyky: južné sotho (sesotho), anglický (úradný), zulu, xhosa
Správne členenie: 10 oblastí
Národnost. zloženie: Sothovia 99.7%, belosi, Indovia(0,3%)
Náboženstvo: kresťania - katolícke (44%), evanjelické (33%), anglikánske, islam, hindu, kmeňové náboženstvo
Diplomatické zast.:

SR nemá v Lesothe diplomatické zastúpenie. Príslušným je:

Veľvyslanectvo SR v Pretórii (JAR).
930 Arcadia Street, Arcadia, Pretoria, South Africa
P.O.Box 12736, Hatfield 0028, Pretoria, South Africa
Tel. č.: ++27-12-3422051/2
Diplomatická služba pre občanov SR v núdzi: ++27-83-304 1599
Fax: ++27-12-3423688
E-mail: slovakemb@telkomsa.net

Veľvyslanectvo Lesothského kráľovstva vo Ríme
Via Serchio 8, 001 98 Rím
Tel. č.: 0039/06 /8542 496
e-mail: les.rome@flashnet.it

Víza a doklady:

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas a vízum. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti udeleného víza.
Žiadosť o vízum môže byť podaná na veľvyslanectve Veľkej Británie v Bratislave (Panská 14, Bratislava: tel.: ++421-2-54430970, fax: ++421-2-54430969) alebo na Lesothskom zastupiteľskom úrade v Ríme. Na hraničných priechodoch sa víza neudeľujú. Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Územie krajiny bolo pôvodne obývané kmeňom Sanov. V roku 1818 zjednotil Mošeše zvyšky tohto kmeňa a založil prvý basutský štát. Zmluvu o protektoráte s Veľkou Britániou uzavrel kráľ Mošeše I. v roku 1868. Po troch rokoch bola krajina pripojená ku Kapskej kolónii. V roku 1883 bol protektorát obnovený. Basustsko sa stalo viackrát cieľom útokov Juhoafrickej únie. Krátko po povolení koloniálnej samosprávy bola v roku 1966 vyhlásená nezávislosť pod názvom Lesothské kráľovstvo v rámci Commonwealthu.

Začiatkom roku 1970 uskutočnil vtedajší predseda vlády Leabua Jonathan štátny prevrat. Jeho autoritatívny režim skončil po vojenskom prevrate v roku 1986. O štyri roky bol kráľ zbavený všetkých právomocí a musel emigrovať, na čelo štátu inštalovaný jeho syn pod menom Letsie III.. Cieľom vojenskej vlády bol prechod k pluralitnému politickému systému a premena štátneho zriadenia na konštitučnú monarchiu.

Túto v roku 1993 zakotvila nová ústava. Po slobodných voľbách v rovnakom roku nastúpila prvá civilní vláda od roku 1971. Po novom štátnom prevrate bol kráľ Letsie III., donútený odstúpiť v prospech svojho otca Mošeše II.. Tento však zahynul pri automobilovej nehode a jeho nástupcom sa stal opäť korunný princ Letsie III..

Jeho druhá korunovácia sa konala 7.2.1996. Po voľbách v roku 1998, usporiadala opozícia demonštrácie, ktoré vyvrcholili vzburou vojenských jednotiek. Táto bola potlačená až vstupom vojsk Juhoafrickej republika Botswany na územie Lesotha v septembri 1998. Juhoafrické vojská opustili krajinu v máji 1999. V máji roku 2002 sa konali zatiaľ posledné slobodné voľby, ktoré vyhral Lesothský demokratický kongres (LDC).

Musíte vidieť:
Lesotho je ideálne miesto pre trekking. Maseru - hlavné mesto, postavilo svoju prvú dláždenú cestu v roku 1947. Tomu zodpovedá aj súčasnosť: kľudné, malé, ospalé miesto. Thaba-Bosiu - najdôležitejšie historické mesto v krajine, bývalá horská pevnosť, vďaka svojej polohe nikdy nebola dobytá. Teyateyaneng - 30 km SV od Maseru, centrum tradičného umenia a výrobkov. Mokhotlong - 270 km od Maseru je miestom, odkiaľ sa začínajú výstupy do hornatej oblasti Drakensberg. Quthing - 130 km od Maseru, rozložené nad roklinou rieky Orange. V miestnom Masitise Cave House uvidíte dinosaurie stopy staré 180 miliónov rokov.

Bezpečnost. riziká:
Po nepokojoch v roku 1998 sa vrátila stabilita. S rastúcim počtom nezamestnaných baníkov z Južnej Afriky rastie i možnosť, že Vás niekto okradne, alebo sa vám niekto vláme do auta, podobne ako sa to stalo niekoľkým zahraničným diplomatom. Celkove je v Lesothe úroveň kriminality pomerne nízka. Stopovanie sa neodporúča.

Doprava:
Pri cestách autom je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. V Lesothe sa jazdí po ľavej strane vozovky. Cesty nie sú príliš udržiavané a niektoré miesta sú dostupné len vozidlami s náhonom na všetky 4 kolesá. Pri odlete z Lesotha sa platí letiskový poplatok.
V Lesothe neexistuje osobná železničná doprava. Funguje autobusová doprava, ktorá spája väčšie mestá, je však veľmi pomalá a cestovný plán nepredvídateľný. Možno využiť prepravu dohodou s miestnymi obyvateľmi, kde sa vyžaduje menší finančný príspevok.
Najobľúbenejším spôsobom prepravy domácich je chôdza.

Ako cestovať: www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk.sk, www.sacka.sk

Internet: (.ls) www.lesotho.gov.ls/lstourism.htm

Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (nie)

Do kufra: sprievodcovia: Jota.cz, Baset.cz, Freytagberndt.sk, Lonelyplanet.com, Roughguides.com,

Prečítajte si aktuálne správy z Lesotha na Bleskovky.sk

Zdroj/autor: MZVSR, CIA-World Factbook