Reklama

Lichtenštajnsko

CIA The World Factbook

Zdroj: CIA The World Factbook

Reklama

Liechtenstein


Názov krajiny:Lichtenštajnské kniežatstvo
Rozloha:160 km2
Počet obyvateľov:34 247 (2007)
Štátne zriadenie:dedičná konštitučná monarchia
Geografická poloha:stredná Európa. Mapa Lichtenštajnska
Časové pásmo: Slovensko 0hod.
Podnebie: kontinentálne; studené zimy s častými snehovými zrážkami, chladné až mierne teplé letá s dostatkom zrážok
Aktuálne počasie vo svete
Hlavné mesto: Vaduz
Mena: švajčiarsky frank (CHF)
Jazyky: nemčina, alemančina, francúzština
Správne členenie: 11 obcí
Národnost. zloženie: Lichtenštajnci nemeckého pôvodu (86%), Taliani, Turci
Náboženstvo: rímskokatolícke (87%), evanjelické
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo Švajčiarska v SR [ukáž na mape]
Tolstého 9, 811 06 Bratislava 1
Tel.: 00421/2 /5930 1111, /5930 1110
E-mail: vertretung@bts.rep.admin.ch

Veľvyslanectvo SR vo Švajčiarsku
Botschaft der Slowakischen Republik
Thunstrasse 99, 3000 Bern 31
Tel.: 0041-31 / 356 3930; 356 3936-7 (konzulárne odd.)
E-mail: slovak@spectraweb.ch
Víza a doklady: platný cestovný pas, občiansky preukaz SR

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Prvými obyvateľmi teritória dnešného Lichtenštajnska boli od 5. stor. Alemanovia (Germáni). Po nich je dnešný alemanský dialekt nemčiny. V 14. stor. vzniklo kniežatstvo Vaduz a panstvo Schellenbergovcov, v r. 1719 sa spojili do Lichtenštajnského kniežatstva, kde boli vládnucou dynastiou Lichtenštajnovci. Oficiálne boli súčasťou rímsko-nemeckej ríše a plnú nezávislosť získali v r. 1866. Príslušníci rodu boli horlivými stúpencami katolicizmu a Habsburgovcov, angažovali sa v strednej Európe v období protireformácie.

Do konca 1. svetovej vojny bola krajina tesne naviazaná na Rakúsko, ale ekonomický úpadok vo vojne si vynútil orientáciu na Švajčiarsko, s ktorým v r. 1923 kniežatstvo vytvorilo colnú a menovú úniu, ktorá trvá doteraz. V druhej svetovej vojne bola krajina neutrálna. Lichtenštajnovci mali veľké majetky aj v Čechách, ktoré im boli zabavené pozemkovou reformou v r. 1918. Lichtenštajnsko sa nezúčastňuje európskej integrácie.

Musíte vidieť:
Vaduz - dominantou je honosný zámok, ktorý sa začal stavať v 13. stor. a prešiel mnohými prestavbami, najmä v 19. stor. Nie je prístupný verejnosti, pretože je sídlom panovníka. Najstaršia časť mesta je okolo ulice Städtle. Je v nej aj galéria s tisíckou diel starých majstrov. V hlavnom meste je veľa múzeí s archeologickými a prírodopisnými zbierkami i kolekciou starých zbraní a poštových známok. Schaan - mestečko severne od Vaduzu založili Rimania. Mestečko je východiskovým bodom pre výlety do okolia s krásnym výhľadom na krajinu. Obec Nendeln - na sever od Schaanu bola za rímskych čias významným sídlom – zachovali sa fragmenty impozantnej vily. Do hôr sa vinie cesta krásnou scenériou okolo mohutných zrúcanín. Dedinka Balzers na juhozápade vznikla v 13. stor. Najznámejšou pamiatkou je zámok Gutenberg s pútnickým miestom a kaplnkou Panny Márie z 18. stor. Susedné mestečko Triesen má krásne meštianske domy a gotickú kaplnku so vzácnymi freskami.
Malbun - je významným lyžiarskym strediskom. Severozápadne je zimné stredisko Triesenberg - kde sú aj kúpele a kuriózne múzeum pomôcok pre domácnosť.

Ako cestovať: www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk, www.sacka.sk

Autom: z Bratislavy cez Viedeň, autostrádou cez Salzburg, Innsbruck do Landecku, odtiaľ okresnou cestou do Bludenzu a opäť autostrádou do Feldkirchu (Rakúsko) a odbočiť do Lichtenštajnska. (Vzdialenosť 710 km, čas jazdy cca 8 hod.)
Autobusom: z Bratislavy do St. Gallenu (Švajčiarsko), odtiaľ miestnymi autobusovými spojmi. (www.eurolines.sk) Vzdialenosť po St. Gallen 741 km, čas jazdy cca 11 hod., zo St. Gallenu ešte 60 km.
Vlakom: z Bratislavy s prestupom vo Viedni na priamy vlak Viedeň-Zürich so zastávkou v Schaan neďaleko Vaduzu. Vzdialenosť 810 km, čas jazdy cca 11 hod.
Letecky: z Bratislavy do Zürichu s nízkotarifnou SkyEurope Airlines. Z Zürichu autobusom do Vaduzu alebo vlakom do Schaanu. Z Viedne denne Austrian Airlines do švajčiarskeho Altenrheinu pri Bodamskom jazere asi 45 km od Vaduzu.

Bezpečnost. riziká:
Bezpečná krajina, avšak rovnako ako vo Švajčiarsku si treba dať pozor na vreckárov na miestach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí.
Zdravotníctvo:
V krajine je jediná nemocnica, ale dokonalá sieť malých kliník, ordinácií praktických lekárov a špecialistov. Úroveň zdravotníctva je veľmi vysoká, na švajčiarskej úrovni. Ceny sú veľmi vysoké, rovnako ako ceny liekov.

Doprava:
Cesty a autostrády: 250 km kvalitných ciest, pozdĺž celej západnej hranice prechádza švajčiarska diaľnica od Bodamského jazera do Churu. Na rakúsku diaľničnú sieť je prípoj cez Feldkirch. Najvyššia povolená rýchlosť v obci 50 km/h, mimo obce 80 km/h, na štátnych cestách 100 km/h a na diaľniciach 120 km/h.
Autobusová doprava: minimálne raz za hodinu jazdia autobusy zo švajčiarskych pohraničných miest Buchs a Sarganas alebo z rakúskeho Feldkirchu. Ceny sú na miestne pomery relatívne nízke.
Železnice: trať asi 20 km z Feldkirchu (Rakúsko) do Schaanu pri Vaduze.
Letecká doprava: krajina nemá letisko. Najbližšie letiská: Altenrhein (Švajčiarsko), Friedrichschafen (Nemecko), Zürich (Švajčiarsko).

Internet: (.li)
www.tourismus.li, www.europeforvisitors.com, www.news.li

Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno)

Do kufra:
sprievodcovia: Ikar.sk, Jota.cz, Baset.cz, Freytagberndt.sk, Lonelyplanet.com, Roughguides.com, Marcopolo.de

Prečítajte si aktuálne správy z Lichtenštajnska na Bleskovky.sk