Reklama

Luxembursko

CIA The World Factbook

Zdroj: CIA The World Factbook

Reklama

Luxembourg


Názov krajiny:Luxemburské veľkovojvodstvo
Rozloha:2 586 km²
Počet obyvateľov:480 222 (2007)
Štátne zriadenie:parlamentná demokracia vo forme dedičnej konštitučnej monarchie
Geografická poloha:západná Európa. Mapa Luxemburska
Časové pásmo: Slovensko 0hod.
Podnebie: Bez výraznejších teplotných extrémov vďaka miernym prúdom od Severného mora. Pre dovolenky sa odporúča obdobie od mája do polovice októbra. Júl a august sú najteplejšími mesiacmi roka, jún a september sú najslnečnejšími. September a október ponúkajú obdobie "babieho leta" s teplotami nad 20° C.
Aktuálne počasie vo svete
Hlavné mesto: Luxemburg
Mena: euro (EUR)
Jazyky: luxemburčina (národný jazyk), francúzština, nemčina (úradné jazyky). Na vidieku sa hovorí najmä rôznymi nemeckými dialektmi a v mestách po francúzsky.
Správne členenie: 12 kantónov a 118 obcí, ktoré vytvárajú tri správne kraje (Luxembourg, Diekirch a Grevenmacher) na čele s komisárom menovaným vládou. Hlavné mesto má postavenie správneho kraja.
Národnost. zloženie: Luxemburčania s keltským základom – francúzskou a nemeckou vetvou (60 %), cudzinci (40 %), najmä Portugalci, Taliani, Francúzi, Američania, Slovania z Čiernej Hory, Albánska a Kosova
Náboženstvo: rímskokatolícke (87%), evanjelické, židovské, moslimské
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo Luxemburska pre SR
Wallnerstraße 2/1/2, A-1010 Wien,
Rakúska republika (Österreich)
Tel.: 0043 1 478 2168
Fax: 0043 1 478 2643
E-mail: office@luxrep-osce.at

Veľvyslanectvo SR v Bruseli
195, Avenue Molicre,
1050 Brusel-Ixelles (Bruxelles),
Belgicko (Belgique)
Tel.: 0032 2 346 4045
Fax: 0032 2 346 6385
E-mail: ambassade.slovaque@euronet.be
Víza a doklady: Občania SR môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území Luxemburska na základe platného cestovného pasu alebo platnej identifikačnej karty SR po dobu 3 mesiacov. Po vstupe na územie Luxemburska je potrebné prihlásiť sa na pobyt na príslušnom orgáne v obci podľa miesta pobytu do 3 dní odo dňa vstupu na územie Luxemburska, ak túto povinnosť nemá ubytovacie zariadenie. Pre pobyt dlhší ako 3 mesiace je potrebné požiadať o vystavenie povolenia na pobyt.

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Luxembursko založil v roku 963 gróf Siegfried. O teritórium bojovali prakticky všetky susedné krajiny. Pestrú paletu panovníkov malo najmä v 16. a 17. storočí. Veľkovojvodstvom sa stalo v roku 1815 a zostalo v personálnej únii s Holandskom. V roku 1839 rozdelila Londýnska zmluva Luxembursko na dve časti: frankofónna pripadla Belgicku a zvyšok územia sa stal základom pre samostatné Luxembursko. Úplnú nezávislosť získalo v roku 1867.

Musíte vidieť:
Luxembursko je po celý rok obľúbenou zastávkou na okružných poznávacích cestách. Zakladateľ Luxemburgu gróf Siegfried, dal na skale nad riekou Alzette postaviť zámok Lucilinburhuc. Zo zámku, zničeného v roku 1867, sa zachovalo opevnenie. Hlavné mesto má dve časti: starobylé centrum s pevnosťou a starými uličkami s mačacími hlavami, zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a moderné centrum okolo námestia du Krichberg, ktoré turistickí sprievodcovia nazývajú Wall Street Luxemburgu. Striedanie stráží pred Palais Grand Ducal, sídlom veľkovojvodu, je atrakciou. Najznámejšou pamiatkou mesta je gotická katedrála Notre Dame zo 17. storočia. Na hlavnom námestí Place d'Armes i v celom centre je množstvo kaviarní a reštaurácií. Luxembursko má zelený vidiecky kolorit a množstvo historických pamiatok, stredovekú architektúru, 79 hradov a zámkov, pamätníky prvej a druhej svetovej vojny). Na severovýchode je Müllerthal s pieskovcovými skalnými formáciami, lesmi a množstvom turistických chodníkov, fascinujúcich skalných útvarov a bystrín s kryštálovo čistou vodou. Nazývajú ho „malým Švajčiarskom“. Južne od hlavného mesta je Krajina červených skál – podľa pôdy bohatej na železo. Oblasť bola kedysi centrom oceliarskeho priemyslu. Na juhovýchode je Údolie rieky Moselle (Mozely), známy vinársky kraj. Neďaleko Grevenmacheru, hlavného mesta oblasti, je malá dedinka Schengen, kde bola v roku 1995 uzatvorená známa Schengenská dohoda o spoločných hraniciach. Tunajší zámok počas exilu v Luxembursku opísal Victor Hugo. Severnú tretinu štátu tvoria luxemburské Ardeny s nádhernou prírodou, fascinujúcimi horami a údoliami. Za približne 90 eur na deň možno kúpiť Luxembourg Card (platnú jeden až tri dni) na cestovanie verejnou dopravou a bezplatný vstup do najväčších turistických atrakcií. Druhou možnosťou je öko Pass, jednodenný lístok na cestovanie verejnou dopravou.

Ako cestovať: www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk, www.sacka.sk

Autom: pohodlnými kvalitnými autostrádami cez Viedeň, Mníchov, Stuttgart a Saarbrücken, alebo z Mníchova cez Norimberg, vzdialenosť 1002 km, čas jazdy 11 hod.
Autobusom: týždenne linka z Bratislavy, vzdialenosť 1050 km, čas jazdy 13 hod. 45 min. www.eurolines.sk
Vlakom: denne z Bratislavy s prestupom vo Viedni, cez Mníchov, Norimberg a Frankfurt n. M., čas jazdy 15 hod. 47 min.
Letecky: z Viedne denne spoločnosťou Austrian Airlines a denne spoločnosťou Luxair. Čas letu: 80 minút. Dlhšou a drahšou alternatívou je z Bratislavy Lufthansou do Mníchova a tam prestup na Luxair.

Bezpečnost. riziká:
Kriminalita je nízka. Napriek tomu si však treba chrániť batožinu, kufríky, kabelky a nenechávať si osobné veci v aute. V poslednom období sa rozmáha tzv. carjacking, čiže krádeže pri zastavení vozidla na križovatke so svetelnou signalizáciou. Preto sa odporúča mať aj počas jazdy zamknuté dvere auta.

Doprava:
Cez južnú časť územia Luxemburska vedie východo-západným smerom (z Trier, SRN) európska diaľnica E44, prechádzajúca hlavným mestom Luxemburg. Tá sa za ním napája na európsku diaľnicu E25 z juhu (Metz, FR) pokračujúcu na západ (Arlon, Belgicko). Za používanie diaľníc sa neplatia diaľničné poplatky. Maximálne povolené rýchlosti: v obci 50 km/h, na hlavnej ceste 75-90 km/h, na diaľnici 130 km/h. Motocyklisti musia mať zapnuté svetlá aj počas dňa. Miera alkoholu v krvi je povolená do výšky 0,8 g v 1 l krvi. Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa neukladá bloková pokuta, ale celá záležitosť je postúpená na súd a je v kompetencii sudcu rozhodnúť o výške a druhu sankcie.

Internet: (.lu)
Informácie o Luxembursku, o jeho histórii, súčasnosti, o jeho orgánoch a inštitúciách, aktuálne informácie: www.etat.lu
Informácie o luxemburskej vláde a politike: www.gouvernement.lu
Turistický úrad – Luxembourg National Tourist Office na hlavnej železničnej stanici: www.ont.lu
Správy z Luxemburska v angličtine: https://www.news.lu
Luxembourg City Tourist Office: www.luxembourg-city.lu

Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno)

Do kufra:
sprievodcovia: Ikar.sk, Jota.cz, Baset.cz, Freytagberndt.sk, Lonelyplanet.com, Roughguides.com, Marcopolo.de

Prečítajte si aktuálne správy z Luxemburska na Bleskovky.sk

Aktuálne: Luxemburská vláda rozhodla od 1. novembra 2007 otvoriť pracovný trh pre občanov členských štátov Európskej únie, ktoré pristúpili do EÚ 1. mája 2004.