Malta
2. 1. 2008, 14:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 14:35)

Zdroj: CIA The World Factbook
Malta
Názov krajiny: | Malta |
Rozloha: | 316 km2 |
Počet obyvateľov: | 401 880 (2007) |
Štátne zriadenie: | parlamentná republika |
Geografická poloha: | 5 ostrovov v Stredozemnom mori, obývané sú Malta, Gozo a Comino. Morská hranica: 196,8 km. Mapa Malty |
Časové pásmo: | Slovensko 0 hod. |
Podnebie: | Maltské horúce, suché leto môže byť nepríjemné pre silné vetry, inak je typicky stredomorské. V júli dosahujú denné teploty okolo 36°C. V zime viac prší a teploty sa pohybujú medzi 10-14°C. Neoddeliteľnou súčasťou maltskej klímy sú vetry. V lete vanie studená bríza, v zime dokáže severovýchodný vietor griga na čas prerušiť aj prevádzku trajektov. Na jar a jeseň prináša severoafrický vietor xlokk vlhké a hmlovité počasie. Aktuálne počasie vo svete |
Hlavné mesto: | Valletta |
Mena: | maltská líra/libra (MLT) Od 1.1.2008 euro (EUR) |
Jazyky: | maltský jazyk (jediný semitský jazyk, ktorý používa latinku, obohatenú o niekoľko písmen, vyvinul sa z jazyka Féničanov, ovplyvnený arabčinou a románskymi jazykmi). Druhým oficiálnym jazykom je angličtina, rovnako rozšírená je taliančina. |
Národnost. zloženie: | 98 % Malťania (potomkovia starovekých Kartágincov a Féničanov), africkí a arabskí imigranti |
Náboženstvo: | 98 % obyvateľov je rímskokatolíckeho vyznania |
Diplomatické zast.: | Veľvyslanectvo Malty pre SR Embassy of Malta Opernring 5/1, A - 1010 Wien (Viedeň) Republik Österreich (Rakúska republika) Tel.: 0043 1 586 5010 Fax.: 0043 1 586 50 109 E-mail: maltaembassy@gov.mt Veľvyslanectvo SR pre Maltu Ambasciata della Repubblica Slovacca, Via dei Colli della Farnesina, 00194 Roma (Rím) Italy (Taliansko) Tel: 003906 367151 – ústredňa, 003906 3671211 – konzulárne oddelenie Fax: 003906 36715265 e-mail: amb.slovac@virgilio.it |
Víza a doklady: | Občania SR, ako občania EÚ, môžu do Maltskej republiky cestovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom platnými minimálne 3 mesiace po predpokladanom dátume opustenia krajiny. Maloleté a mladistvé osoby do 16 rokov môžu byť zapísané v cestovnom pase rodičov. Samostatne cestujúce maloleté osoby do 15 rokov s vlastným cestovným pasom musia disponovať prehlásením rodičov, že do Maltskej republiky cestujú s ich súhlasom. Ministerstvo zahraničných vecí SR |
Dejiny:
Prví obyvatelia sa na Malte objavili približne pred päť až šesťtisíc rokmi. Ostrovy s významnou strategickou polohou v Stredomorí od 13. stor. pred n. l. postupne ovládali Féničania, Kartáginci, Rimania, Vandali, Góti, Byzantínci a Normani. V 9. stor. si Maltu podrobili Arabi. Koncom 13. stor. boli ostrovy pripojené k Sicílskemu kráľovstvu. V r. 1530 sa stali lénom rádu johanitov (maltézskych rytierov, sídlia na Malte dodnes), v roku 1798 ich pri plavbe do Egypta (egyptská expedícia) obsadil Napoleon Bonaparte, od r. 1814 sú britskou korunnou kolóniou. V oboch svetových vojnách pre svoju strategickú polohu predstavovala Malta pre VB významný oporný bod v Stredozemnom mori. 21. septembra 1964 získala nezávislosť v rámci Britského spoločenstva národov. Malta vyhlásila v r. 1980 neutralitu, ktorá je medzinárodne všeobecne akceptovaná; odmieta akékoľvek cudzie vojenské objekty na svojom území. Na jar v r. 2004 sa stala členom EÚ.
Musíte vidieť:
ostrov Gozo - krajina je krajšia ako na väčšom ostrove, miesto je kľudnejšie, je tam menej turistov. Ostrov má svoju stredovekú architektúru a chrámy, je dobrým miestom na útek pred turistickým ruchom.
Valletta - prekrásne reštaurované opevnené hlavné mesto, zo sériou námestí, palácov a katedrál. Má aristokratickú vznešenosť a nevšednú polohu. Úzke uličky a strmé schody vedú na mnohé atraktívne miesta. Medzi najdôležitejšie patrí katedrála sv. Jána, ktorá je pokladnicou maltského barokového umenia, Národné múzeum archeológie a Národné vojenské múzeum Fort St. Elmo s pamiatkami z druhej svetovej vojny. V Národnom múzeu výtvarného umenia sú diela majstrov posledných piatich storočí. Vidieť treba aj staré mesto Mdina s hradbami, postavenými Arabmi.
ostrov Comino – kedysi úkryt pirátov, dnes letovisko plné slnka-chtivých turistov, atrakciou je Modrá lagúna – fotogenický záliv s bielym pieskom a čistou zelenkavou vodou.
útesy Dingli – až 220 m metrov vysoké útesy ponúkajúce prekrásny výhľad.
Palác veľmajstrov - palác zo 16. storočia, s jedinečnou zbierkou gobelínov, dnes sídlo maltského parlamentu a prezidenta.
Ħaġar Qim, Mnajdra- datované do roku 3600 p.n.l., Ħaġar Qim a ostatné neolitické chrámy sú najstaršími ľudskými stavbami na svete. Megalitické komplexy ozdobené zvieratami a idolmi, obetné oltáre a veštecké miestnosti sú vyrezané obsidiánovými nožmi.
Hal Saflieni Hypogeum – podzemná nekropola z rokov 3600 až 3000 p. n. l., bolo tu nájdených okolo 7000 ľudských tiel. V priebehu storočí bola vysekaná do skaly, do hĺbky štyroch poschodí a patrí k najzaujímavejším pamiatkam na Malte. Na jej návštevu je potrebné objednať najmenej dva týždne dopredu.
Palác sv. Antona – postavený v 17. storočí ako dom veľmajstra Antoine de Paule, potom sídlo britského guvernéra Malty, dnes rezidencia prezidenta.
Ako cestovať:
Autom: Cez Rakúsko na juh Talianska. Z prístavu Pozzallo trajektom. Vzdialenosť: 2229 km, čas jazdy: 44 hod.
Letecky: Priamo z Viedne. Doba letu cca 2 a pol hod.
www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk,
Bezpečnost. riziká:
Pri prechádzkach v prírode sa odporúča dávať pozor na lovcov. Maltským národným športom je streľba na vtáky. Lovecká sezóna trvá od mája do augusta, ale nie je dodržiavaná. S lovcami sa polemizovať neodporúča.
Miestni obyvatelia často zneužívajú neznalosť meny u turistov. Prejavuje sa to pri vydávaní, oplatí sa dávať pozor pri stánkoch a kioskoch, ktoré nemajú označené ceny. Tento problém asi po zavedení eura ( od roku 2008) vymizne.
Odporúča sa uschovať finančnú hotovosť, identifikačné doklady, a iné dokumenty, tiež sa doporučuje starostlivo kontrolovať batožinu. Pri krádeži alebo strate dokladov je potrebné vyhľadať najbližšiu policajnú stanicu a udalosť oznámiť. Vývoz starožitností podlieha veľmi prísnej colnej kontrole. Z krajiny je zakázané vyvážať chránené exotické rastliny a živočíchy.
Doprava:
Jazdí sa po ľavej strane. Malta akceptuje medzinárodné, národné i európske vodičské preukazy. Počas jazdy na diaľnici a mimo mesta je potrebné mať rozsvietené svetlá. Telefonovať z mobilného telefónu počas jazdy je zakázané. Maximálna povolená hranica alkoholu je 0,5 promile. Maximálna povolená rýchlosť je 64 km(40 míľ)/h mimo zastavaných oblastí, 40 km(25 míľ)/h v mestách a obciach. Cesty nie sú kvalitné, jazdenie autom je často nepríjemné. Pravidlá cestnej premávky nie sú dodržiavané, najhoršie je to počas dopravnej špičky. Počet havárií je vysoký.
Autobusy jazdia po celej Malte a ostrove Gozo. Lístok sa kupuje u vodiča a odporúča sa uschovať, je možné, že ho bude požadovať revízor. Autobusy majú vysvietené čísla liniek, nie cieľové stanice. Ceny sú prijateľné. Požičovne áut sídlia na ostrove Malta. Oficiálne taxíky sú biele (zvyčajne ide o mercedesy a označením „taxi“ na streche), taxíky by mali používať taxametre, pri cestách na letisko a do prístavu sú stanovené pevné ceny.
Dajú sa požičať aj bicykle, ale nekvalitné cesty a nedisciplinovaní vodiči jazdu na biczkli znechucujú. Nosenie prilby sa nevyžaduje.
Letecká doprava: Medzinárodné letisko Luqa s relatívne hustým spojením do európskych miest. Domácou spoločnosťou je Air Malta. Vrtuľníkom z Valletty na ostrov Gozo to trvá 10 minút.
Lodná doprava: Hlavné prístavy sú Valleta na Malte a Marsaxlokka Mgarr na ostrove Gozo. Osobná linková doprava parníkmi a katamaranmi do talianskych prístavov Catania, Pozzallo a Syracuse. Čas plavby 90 minút, trajekty prepravujúce autá 3 hodiny. Trajektová linka je aj do Tripolisu (Líbya). Miestna lodná doprava sa plaví niekoľkokrát denne medzi Cirkewwou na Malte a Mgarrom na Goze (trvá asi 20 minút) so spojením na Comino.
Internet: (.mt)
www.gov.mt, www.visitmalta.com
Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno) O2(áno)
Do kufra:
sprievodcovia: Ikar.sk,Lonelyplanet.com, Roughguides.com
Bez záruky:
Najslávnejším návštevníkom Malty bol apoštol Pavol, ktorý tu mal stroskotať okolo roku 60. Tradícia hovorí, že obrátil miestnych obyvateľov na kresťanstvo. Niektorí učenci tvrdia, že v skutočnosti stroskotal na jednom z gréckych ostrovov.
Prečítajte si aktuálne správy z Malty na Bleskovky.sk