Malý kurz lakovania nechtov: 5 vecí, ktoré by mala vedieť každá žena: Na toto si dajte pozor!
4. 6. 2015, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:22)

Zdroj: Shutterstock
Lakovanie nechtov je zábava aj skvelý relax, tak si ho doprajte! Predtým, ako sa do toho pustíte, ujasnite si týchto 5 vecí. Na čo by ste nemali zabudnúť?
1. Je potrebné nanášať si dve vrstvy laku?
Záleží na vás. Transparentnosť je v lete „in“, preto postačí aj jedna vrstva. Ak si želáte intenzívnejší farebný efekt a dlhšiu trvácnosť, naneste dve vrstvy. V každom prípade však najprv aplikujte základný lak, ktorý necht ochráni pred zafarbením. Pre profesionálny výsledok naneste aj vrchný lak (top coat). Každá vrstva potrebuje minimálne 10 minút na dôkladné preschnutie.
2. Treba lak pred nanesením pretrepať?
Toto pravidlo už neplatí, lak zbytočne vo fľaštičke vysychá. Fľaštičku laku stačí rolovať medzi dlaňami, čím sa farebné pigmenty dobre premiešajú a lak sa bude rovnomerne nanášať.
3. Môžu sa laky navzájom miešať?
Pokojne experimentujte, ale radšej len s lakmi jednej značky, ktoré majú spravidla rovnaké chemické zloženie.
4. Škodí lak nechtom?
V súčasnosti je opak pravdou. Mnohé laky obsahujú zložky, ktoré nechty vyživujú a chránia. Samozrejme, väčšina z nich sa nezaobíde bez chémie. Keďže od nich očakávame rýchle schnutie, vysoký lesk a dlhú trvácnosť, obsahujú aj zmäkčovače, rozpúšťadlá a formaldehyd, ktorý spôsobuje tvrdnutie laku. Tieto látky sa v lakoch nachádzajú len v obmedzenom a povolenom množstve, takže nepredstavujú zdravotné riziko.
Zdroj: Shutterstock, archív firiem
Nové laky sú tou najkrajšou ozdobou pestovaných
5. Potrebujú nechty „oddych“ od lakovania?
Určite áno. Ak si laky neustále nanášate a odlakúvate, riskujete vysúšanie nechtov. Na vine nie je samotný lak, ale skôr odlakovač, ktorý narúša prirodzenú ochrannú vrstvu nechtu. Používajte odlakovače bez acetónu s ošetrujúcimi olejovými zložkami. Po odlakovaní doprajte nechtom aspoň 2-3 dňovú prestávku a nechty ošetrujte olejčekmi a krémami.