Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Malý manuál na založenie živnosti: Chystáte sa podnikať?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Ak sa aj vy chcete stať živnostníkom, určite sa vám zídu naše rady, na čo myslieť a čo treba vybaviť v začiatkoch vášho podnikania.

Už viete, v akej oblasti chcete podnikať? Predmet podnikania je totiž dôležitý a odvíjajú sa od neho ďalšie potrebné kroky. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, pomôcť by vám mohla internetová stránka ministerstva vnútra, kde je možné nájsť zoznam najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie. Nezabudnite však, že pri niektorých zvolených živnostiach musíte splniť isté predpoklady, ako napríklad mať ukončené príslušné vzdelanie, predložiť osobitné osvedčenia alebo potrebnú prax na jej vykonávanie. O živnosti sa informujte na príslušnom živnostenskom úrade.

Miesto prevádzky

Na vykonávanie živnosti je potrebná prevádzka. Tá môže byť totožná s vaším trvalým bydliskom, ale, samozrejme, aj odlišná, v závislosti od toho, kde budete podnikať. Vašou povinnosťou však bude preukázať vlastnícky alebo nájomný vzťah k nehnuteľnosti, v ktorej budete mať miesto podnikania či prevádzkarne. Potrebný je na to list vlastníctva, prípadná nájomná zmluva k spomínaným priestorom.

Kde vybaviť živnosť?

Živnostenské oprávnenie vybavíte na príslušnom živnostenskom úrade, prípadne zájdite na obvodný úrad, ktorý plní úlohy jednotného kontaktného miesta. Popri vybavovaní živnosti nezabudnite na registráciu a oznamovaciu povinnosť u príslušného správcu dane kvôli dani z príjmov – spraviť tak po novom môžete priamo na živnostenskom úrade.

Živnostenský list

Treba si splniť ohlasovaciu povinnosť, teda oznámiť začiatok podnikania a požiadať o vydanie živnosti či koncesnej listiny. Ak ohlásenie spĺňa predpísané náležitosti a podmienky živnostenského zákona, živnostenský list dostanete najneskôr do 5 pracovných dní odo dňa ohlásenia. Za každý predmet podnikania sa platí zvlášť a na jeho zapísanie potrebujete 100-korunový kolok. V prípade koncesií je dĺžka schvaľovania až do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti. Od októbra 2007 už nie je potrebné priniesť na živnostenský úrad výpis z registra trestov, živnostenský úrad ho zaobstará. Rovnako sa upustilo aj od povinnosti vlastniť inšpekčnú knihu a dať si ju autorizovať.

Na rade sú poisťovne

A to nielen zdravotná, ale aj sociálna. Čo sa týka zdravotnej poisťovne, ako samostatne zárobkovo činné osoby ste povinní do 8 dní od založenia živnosti prihlásiť sa do príslušnej zdravotnej poisťovne, ale po novom tak môžete spraviť priamo na živnostenskom úrade. Pokiaľ ide o sociálne poistenie, do Sociálnej poisťovne musíte nahlásiť začiatok vášho podnikania. V prvom roku podnikania ide len o dobrovoľné poistenie, v ďalších rokoch výška poistného bude závisieť od vašich príjmov.

Vyberáme pre vás niečo PLUS