Sedíte každých 6 týždňov u kaderníka, aby ste dofarbili odrastajúce korienky alebo oživili farbu svojich vlasov? Nie je to lacná záležitosť a vám napadne, či by ste to nezvládli aj sama. Jasné, že to zvládnete a my vám poradíme, ako na to.

1. Všetko vopred pripravené!

Namiešali ste si farbu podľa návodu a zrazu zistíte, že neviete nájsť štetec? Farbu treba nanášať ihneď po namiešaní, preto si všetky veci pripravte vopred.

Čo budete potrebovať:

✔ štetec na nanášanie farby

✔ keramickú alebo umelohmotnú misku

✔ umelohmotné pinety, štipce a hrebeň – štilku, ktorá umožní praktické oddelenie pramienkov

✔ starý uterák a tričko

✔ kuchynský budík postráži čas

✔ vazelínu, krém na ochranu kože

Všetko si vopred pripravte.
Všetko si vopred pripravte.
Zdroj: Shutterstock, Getty Images, Rex, archív firiem

2. Prirodzená ochrana

Vlasy si aspoň deň-dva pred farbením neumývajte. Farbenie je chemický proces a prirodzený maz slúži ako ochrana pre pokožku hlavy.

3. Neočakávajte priveľa!

Pipi namiesto Marylin? Produkty na domáce farbenie sú dnes veľmi kvalitné, no nie každý sen môžete realizovať v kúpeľni. Extrémne zmeny farby vyžadujú dôkladnú analýzu vlasovej štruktúry a znalosti o chemických procesoch pri farbení. Radikálne zosvetľovanie vlasov nechajte na profesionálov, inak riskujete neželaný odtieň a poškodenie vlasu.

4. Ako na odrasty

Boj s odrastmi, najmä ak sú šedivé, si vyžaduje pravidelné nasadenie. Je zbytočné namáhať si pri každom dofarbovaní celé vlasy. Pomôžte si malým trikom: Do dĺžok si vmasírujte kondicionér, ktorý zabráni bezprostrednému kontaktu s chémiou. Farbu naneste na korienky, nechajte pôsobiť a do dĺžok aplikujte farbu len na posledných 10 minút, čím šetrne oživíte odtieň.

5. Stačí jedno balenie?

Pri krátkych vlasoch a farbení odrastov určite. Už dĺžka po plecia si však vyžaduje dve balenia farby! Inak riskujete, že veľkoryso začnete a veľmi skromne skončíte. Ak vám ide o dokonalý výsledok, nešetrite!

6. Pozor na rastlinné farby

Vlasy nafarbené hennou sa nesmú následne farbiť chemickými prípravkami. Problémom sú kovové soli v prírodných farbách, ktoré majú zintenzívniť farebný výsledok, a reagujú s chémiou. Počkajte, kým sa farba kompletne nevymyje alebo nevystrihá, inak môžete dopadnúť „nazeleno“.

7. Vždy si prečítajte návod!

Hoci všetko ovládate, návod si aspoň prebehnite. Občas sa stáva, že výrobca zmení zloženie produktu, čím sa napríklad skráti čas pôsobenia. Ak si farbu nechávate na vlasoch pridlho, zbytočne ich namáhate.

Z čísla na škatuľke môžete zistiť veľa zaujímavého. Napríklad aj to, aký farebný výsledok môžete očakávať.Olejové farby s extra porciou starostlivosti:

Olia Olejová farba bez amoniaku zlepšuje kvalitu
Olia Olejová farba bez amoniaku zlepšuje kvalitu
Zdroj: Shutterstock, Getty Images, Rex, archív firiem
Prodigy Unikátna farba na olejovej báze
Prodigy Unikátna farba na olejovej báze
Zdroj: Shutterstock, Getty Images, Rex, archív firiem


Aký typ farby si vybrať? (nemusí ísť)

Rozlišujeme 4 základné typy alebo triedy farieb, ktoré sa odlišujú trvácnosťou, intenzitou krytia a zložením.

1. Jednorazové

Ak si chcete nový farebný odtieň len vyskúšať alebo oživiť farbu vlasov, malé jednorazové vrecúška sú pre vás to pravé. Neobsahujú amoniak ani peroxid a vydržia 3 až 4 umytia.

2. Tonery

Majú nízku koncetráciu peroxidu, neobsahujú amoniak a zachytávajú sa len na povrchu vlasu. Sú vhodné na prvé farbenie alebo na udržiavanie medzi dvoma trvácnymi farbeniami. Dobre ich znášajú aj ženy s citlivou pokožkou. Vydržia 6 až 12 umytí.

3. Semipermanentné (intenzívne tónovanie)

Sú bez obsahu amoniaku a veľmi šetrne prenikajú aj pod šupinkatý povrch vlasu. Často obsahujú oleje, ktoré vlasy chránia už pri farbení a zároveň zintenzívňujú žiarivosť farby. Nedokážu vlas zosvetliť v takej miere ako trvácne farby. Vydržia až do 25 umytí.

4. Trvácne farby

Obsahujú amoniak aj peroxid, nevymývajú sa a dokážu vlasy výrazne zosvetliť aj stmaviť. Amoniak narúša šupinkatý povrch vlasu, aby sa farebné pigmenty usadili v jeho štruktúre. Pravidelne treba dofarbovať len odrasty. Červenkasté odtiene postupne strácajú na intenzite.Oživenie pre tmavé vlasy - zosvetlenie aj zafarbenie v 1 kroku

Palette Intensiv Color Creme Lightening Browns,
Palette Intensiv Color Creme Lightening Browns,
Zdroj: Shutterstock, Getty Images, Rex, archív firiem
Syoss Vibrant Colors, 4,59 €
Syoss Vibrant Colors, 4,59 €
Zdroj: Shutterstock, Getty Images, Rex, archív firiem


Udržte si farbu čo najdlhšie

Máte čerstvo nafarbené vlasy a chcete, aby vám farba vydržala čo najdlhšie? Na stabilizovanie a zafixovanie do vlasovej štruktúry potrebuje čas, preto si vlasy umyte najskôr o dva dni.