Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Máte malý byt? Nevadí, pohrajte sa so svetlami

Funkciu

Zdroj: Isifa

Reklama

Svetlo vo veľkej miere ovplyvňuje atmosféru v miestnosti a zároveň, ak viete ako na to, vytvára dokonalé ilúzie. Dajte si záležať na kvalitnom osvetlení bytu.

Svetelné efekty potešia naše oči nielen pri prechádzkach prírodou, ale aj v našom vlastnom dome. Lampy a svietidlá všetkých tvarov a veľkostí na správne zvolenom mieste dokážu napríklad zneviditeľniť nudné kúty a, naopak, upriamiť pozornosť na zaujímavé detaily.

Svetlo a tiene pridávajú potrebnú hĺbku a štruktúru. Dobre osvetliť minibyt je však pekná fuška. Ak sa domnievate, že menšiu plochu postačí len ,,zaliať" svetlom zo stropu, presvedčíme vás, že opak je pravdou. Čím viac svetelných zdrojov, tým lepšie optické efekty môžete vytvoriť. Zakrútiť žiarovku dokáže každý - vytvoriť si koncept osvetlenia bytu, ktorý vyzdvihne a, naopak, potlačí jeho nedostatky, zvládne iba ten, kto si všetko dopredu starostlivo (napríklad aj s pomocou architekta či dizajnéra) premyslí a naplánuje.

Luster nemusí byť iba jeden.

Vytvorte si návrh

Neexistuje nič, čo by mohlo silnejšie ovplyvniť náladu v miestnosti tak, ako obyčajná lampa. Mala by však byť súčasťou konceptu ušitého na mieru. Skôr než začnete snívať o rôznych typoch svietidiel a náladoviek, konzultujte stav elektrického vedenia v byte s odborníkom. Niektoré opravy a zásahy budú možno vyžadovať aj menšiu „búračku“, takže v nijakom prípade nezačínajte s maľovaním či tapetovaním.

Celá práca, o materiáli nehovoriac, by tak mohla vyjsť navnivoč. Najlepšie je nakresliť si plánik a zaznačiť presné body a vzdialenosti, kam by ste chceli umiestniť konkrétne svietidlá. Tie vyberajte podľa funkcie, ktorú budú v budúcnosti plniť a ujasnite si, aké činnosti budete v tej-ktorej miestnosti vykonávať: prácu za počítačom, relax, varenie a podobne.

Každá z nich vyžaduje iný typ a intenzitu osvetlenia. Ideálne je, ak práve staviate alebo renovujete. V tom prípade si celú elektroinštaláciu a rozdelenie miestností naplánujete sami od jedálenského kúta po pracovňu. Dôležité je uvedomiť si, že svetlo má moc priestor členiť, podčiarkovať detaily a zároveň maskovať jeho nedostatky.

Luster nemusí byť iba jeden.

Zaostrené na detaily

Bez centrálneho osvetlenia sa v akomkoľvek byte zrejme nezaobídete, vynechať ho môžete však napríklad v spálni, ktorá slúži výlučne na odpočinok a spánok. Svetelné zdroje s veľkým uhlom rozptylu spadajú do kategórie celkové osvetlenie, druhú veľkú skupinu tvorí takzvané pracovné osvetlenie, bodové slúži na zvýraznenie detailov a dekoratívne svetelné objekty zastupujú funkciu náladoviek.

Osvetlenie môžete využiť vo svoj prospech aj tak, že s jeho pomocou zmeníte proporcie miestností:

1. Malé a tmavé izby budú pôsobiť priestornejším dojmom, ak osvetlenie (napríklad bodové) nasmerujete na steny a strop vymaľujete na bielo. Keď zvolíte svietidlá zavesené na strope, tak iba ploché a najlepšie bude, ak siahnete po stropniciach.

2. Vysoké priestory budú naopak útulnejšie, ak použijete stropné svietidlá s úzkym uhlom rozptylu. Ak ste sa rozhodli pre luster, tak si zvoľte typ, ktorý visí na tenkom lanku alebo reťazi.

3. Bodové osvetlenie môžete využiť jednak v celom byte alebo na zvýraznenie zaujímavých objektov:

  • umeleckých diel
  • vitrín so zbierkami alebo knihami
  • obrazov alebo zarámovaných fotografi í izbových rastlín so zaujímavými listami a kvetmi

4. Snažte sa nakupovať svietidlá od jedného výrobcu, ktorý spravidla ponúka ucelené série. Lampy potom môžete postupne dopĺňať a kombinovať.

Vzdialenosť svietidla od stolovej dosky musí byť aspoň 50 centimetrov.

Modelovanie priestoru

Byt by nemal byť ani svetlý, ani príliš tmavý. Do úvahy však treba zobrať aj fakt, že staršie ročníky na to, aby vnímali intenzitu svetla, ako keď boli deťmi, potrebujú dvojnásobne vyššie dávky.

  • Základné osvetlenie slúži na dobrú orientáciu v priestore a umožňuje dokonalý prehľad. Ak osvetľovacie teleso v strede stropu doplníte o nástenné lampy, dosiahnete rovnomerné osvetlenie miestnosti a navyše sa umocní dojem šírky a výšky. Klasické stropnice na rozdiel od nich vytvárajú iba kužeľ svetla, ktorý mieri priamo nadol.Čím svetlejšie sú plochy, ktoré nasvietite, tým viac sa bude svetlo od nich odrážať ako od refl ektorov.
  • Protihráčom svetla sú tiene, ktoré dávajú vyniknúť formám a štruktúram. Bez tieňov pôsobí priestor „plocho“. Pozor však na ostré kontrasty, prechody medzi osvetlenými a zatienenými plochami by mali byť plynulé, inak si budete unavovať oči.
  • S pomocou špeciálneho osvetlenia zvýrazníte jednotlivé architektonické zvláštnosti bytu, napríklad výklenky alebo štuky. Podobne môžete uviesť na scénu aj zaujímavé kusy nábytku, sochy a rámy obrazov.
  • Pri nákupe svietidiel myslite aj na to, že raz za čas budete chcieť zmeniť zariadenie alebo inak popresúvať nábytok. Preto je vhodné zvoliť si také, ktorými možno pohybovať a meniť podľa potreby: štipce, závesné lampy, svietidlá na pohyblivých ramenách. Pozor - pri pohľade zospodu by nemalo byť vidieť svetelný zdroj.
  • Rozpočet nepustí? V prípade osvetlenia sa šetriť neoplatí. Finančne nenáročnejšie lampy majú krátku životnosť a navyše môžu byť vďaka použitým lacnejším materiálom po čase aj hrozbou.

Dobrá rada

Obrazy by mali byť osvetlené zásadne zhora. Čím kratšia je vzdialenosť od svetla k obrazu, tým menšie je riziko, že bude oslepovať.

Vyberáme pre vás niečo PLUS