Pristihli ste sa pri tom, že na otázku „Ako sa ti darí?“ ste naraz spustili spŕšku nespokojnosti, pochybností a zakončili ste to vetou „Aj tak to nemá zmysel...“ Marte (38) i Márii (60) tiež niečo v živote chýbalo a dnes zhodne tvrdia, že to našli v sahadža joge.
Zdroj: IVAN PASTOR
Zdroj: ARCHÍV D. M
Zdroj: ARCHÍV D. M
Galéria k článku
Základom tejto jogy je meditácia, pri ktorej nastáva prebudenie energie kundalini, ktorá sa považuje za vrchol duchovného úsilia všetkých jogových cvičení. „Nie je dôležité, či človek leží alebo sedí, ale podstatné je, aby sa dostal do stavu, keď mu v hlave nehrkocú myšlienky. Musí upriamiť pozornosť do svojho vnútra a poprosiť materskú energiu, ktorá drieme v krížovej kosti, aby sa prebudila, prešla cez všetky energetické centrá a vystúpila nad hlavu. Všetko sa to deje veľmi rýchlo a človek môže cítiť vibrácie,“ uvádza na úvod cvičiteľka Mária.
Vyzbrojte sa trpezlivosťou
Sahadža joga je rozšírená vo viac ako sto krajinách sveta a jej techniky sa využívajú v rôznych odvetviach ľudského pôsobenia. Cvičia ju tehotné ženy, muži, ale i vysokoškolsky vzdelaní ľudia. A ako tento program vlastne prebieha? „Na úvod objasníme, o čom táto joga je, predstavíme sedem energetických centier, tzv. čakier, a príde čas na samotnú meditáciu. Je to perfektný, nenásilný spôsob, ktorý nám ukáže, ako sa môžeme osprchovať zvnútra, lebo bez psychohygieny to dnes nejde. Ľudia sa na kurze naučia všetky techniky a očistné metódy, ktoré potom môžu praktizovať doma. Treba sa tomu však venovať pravidelne a hlavne mať trpezlivosť, lebo u každého je prejav tejto energie individuálny. Niekto zacíti vibrácie hneď, iný nie,“ odpovedá Marta, ktorá tejto joge podľahla. Deti to tiež zaujíma. Hodiny s nimi však prebiehajú vo svižnejšom tempe, aby nemali pocit, že sa nudia.
Chladný vánok alebo vibrácie
Tento proces sa nedá naučiť z kníh, to treba jednoducho skúsiť. „Človek postupne objavuje svoje energetické centrá, a to nie čítaním o nich, ale tým, že ich vníma a ich priaznivý vplyv môže využiť v každodennom živote. Každé z centier predstavuje čosi iné, a to nevinnosť, tvorivosť, spokojnosť, lásku a súcit, komunikáciu, odpustenie a integráciu. Keď sú všetky čakry v poriadku, po vystúpení energie nad hlavou zacítime chladný vánok. Ak však existuje v tele nejaký blok, cítiť teplé vibrácie. Spôsobom života a svojím konaním sa každý môže dopracovať k tomu, aby získal sebarealizáciu, čiže aby odbúral všetky neduhy vo svojom tele,“ vraví Dunajskostredčanka Marta, ktorá presne vie, čo robiť, keď cíti, že niečo nie je v poriadku. „Už keď ma začína svrbieť nejaký prst na ruke, viem, s čím budem mať problémy. Keď ma napríklad bolí žalúdok, dám si ľavú ruku na koleno a pravou krúžim okolo bolestivého miesta. Podobných metód je však oveľa viac.“
Opäť som získala sebaúctu
Bratislavčanka Mária Kmeťová (60) vďaka tejto joge získala sebavedomie a opätovnú chuť do života.
Priviedla ju k tomu dcéra, hoci najprv sa veľmi bránila. Pri dominantnom manželovi, ktorý sa jej doma nikdy nepýtal na názor, nerešpektoval ju a robil si po svojom, bola uzavretá a len čakala, čo sa bude diať. Pribudli k tomu ešte aj vážne zdravotné problémy a pani Mária si dennodenne kládla otázku, aký má jej život zmysel.
Mám radostnejší život
Zmena nastala už po prvej hodine sahadža jogy. „Spomínam si na veľký vnútorný zážitok. Prvé stretnutie vo mne zanechalo veľmi veľa. Odvtedy sa môj život stal radostnejším a môžem povedať, že mi už nič nechýba. Získala som iný pohľad na ľudí okolo seba. Zmierila som sa s tým, že môj manžel má veľmi silné ego a kým on sám sa nebude chcieť zmeniť, nikto mu nepomôže. Naučila som sa žiť s tým, že neakceptuje môj názor. Naspäť som získala sebaúctu, postupne sa mi upevnilo zdravie. Kým dovtedy som každý deň konzumovala veľké množstvo liekov, prekonala som tri náročné operácie, dnes sa cítim skvelo a takmer žiadne lieky neberiem. Lekári mi povedali – držte sa zubami-nechtami tej vašej jogy,“ pokračuje s úsmevom.
Cítim pozitívnu energiu
So zaujímavými reakciami ľudí sa stretáva pani Mária aj na ulici. „Raz som prišla na jeden úrad, kde v uzavretej miestnosti bolo asi päť ľudí. Po chvíli prišiel za mnou jeden muž a pýtal sa ma, čomu sa venujem. Keď som mu to prezradila, povedal, že okamžite, ako som vstúpila do miestnosti, zacítil pozitívnu energiu,“ uzatvára.
Jogou proti rakovine
Marta Gerhátová (38) z Dunajskej Stredy dnes s úsmevom tvrdí, že sa k sahadža joge dostala ako slepé kura k zrnu.
„Na ulici som videla plagát, a keďže som už dlhší čas hľadala správny kľúč k môjmu životu a nevedela som ho nájsť, povedala som si, že to skúsim. Vydržala som pätnásť rokov,“ hovorí. Na matku troch detí sa rodina najprv pozerala krivým okom, kam to chodí. Dnes je všetko inak. Tešia sa z jogy aj deti a manžel má doma pohodu.
Za jogou až do Indie
Tmavovláske pomohla joga aj v zdravotnej oblasti. Keď jej lekári diagnostikovali rakovinu krčka maternice, do operácie jej ostávali dva týždne. Ortieľ znel – sedemcentimetrový nádor musí ísť von. Pani Marta nestrácala duchaprítomnosť a štrnásť dní pravidelne praktizovala všetky očistné techniky sahadža jogy. „Pred operáciou som doktorovi povedala, nech ma ešte raz vyšetrí, či sa veľkosť nádoru nezmenila. Odmietol to a po zákroku mi oznámil, že veľkosť bola len jedenásť milimetrov,“ spomína. Po úspešne zvládnutej operácii mala nasledovať chemoterapia a rádioterapia. Pani Gerhátová si však vybrala inú cestu a odišla na mesiac do Indie. „Cez internet, vďaka skúsenostiam s jogou, som sa nakontaktovala na nemocnicu sahadža jogy v Indii, kde sa pracuje s touto alternatívnou metódou. Človek spolupracuje so svojou materskou energiou, čistí sa technikami sahadža jogy a medituje. Po návrate sa ma lekárka na kontrole pýtala, na ktorej planéte som bola, že mám také výborné výsledky,“ teší sa.
Ladí sa každý deň
Akú zmenu jej teda meditačná joga priniesla? „Na väčšinu vecí už reagujem inak. Život si doslova užívam, akoby som hrala divadlo. Viem si viac vychutnať rolu manželky, matky, kamarátky, susedy. Mám radosť, že pozitívne vplývam na svoje okolie doma i medzi priateľmi.“ Pani Marta tvrdí, že kto chce nadobudnúť účinky meditácie, musí sa tomu venovať pravidelne. Ona si už začiatok i koniec dňa nevie predstaviť bez toho, aby desať minút nevenovala ladeniu samej seba, súhre so sebou - čiže meditácii.
Zacvičte si sahadža jogu
Bratislava – Základná škola, Hlboká cesta 4, v stredu o 18.30 h
Banská Bystrica, Ul. Česko-slovenskej armády č. 20, v utorok
Košice - Štúrová 32, Metropol , v piatok o 18.30 h
Levice - Mládežnícke centrum JUNIOR, v piatok o 18.00 h
Trnava - Dom kultúry, Trojičné námestie, v utorok o 18.30 h