Oplotenie pozemku a záhrady obytného domu patrí k nezanedbateľným architektonickým detailom, ktoré prispievajú k celkovému dojmu domu. Rovnako ako dom, tak aj jeho detaily sú odrazom doby, v ktorej žijeme reprezentujú architekta i majiteľa. O dobré i zlé príklady v našom okolí nie je núdza. Oplotenie v sebe spája funkčný i dekoratívny rozmer, vymedzuje a čiastočne chráni ohraničený priestor domu, a zároveň esteticky dotvára okolie.

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív
Galéria k článku
V prvom rade si treba dôkladne premyslieť, čo všetko a ako oplotiť, a či pritom úplne alebo iba do istej miery akceptovať pôvodné prostredie lokality, kde bude plot stáť. Niektoré oplotenie sa, vzhľadom na svoju podstatu, dá len ťažko alebo sa vôbec nedá zmeniť. Oplotenia môžu byť z rôznych materiálov a rozmanitých tvarov. Plot môžu tvoriť živé dreviny, drevené fošne alebo latky, alebo kamenný a tehlový múr, niekedy kovové (liatinové alebo oceľové priehľadné mreže), drôtený plot i betónové tvarovky. Charakteru oplotenia napomáha spôsob ukladania a väzby použitého materiálu, druh, štruktúra a textúra kameňa. Výška plotu závisí od podmienok hlučnosti a prašnosti miesta, kde sa dom so záhradou nachádza, a jeho výber sa prispôsobuje terénnym danostiam a názoru majiteľa. Ohraničenie záhrady je vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie tvorí ochranu súkromia a bariéru pred vstupom cudzích ľudí. Vnútorné má za úlohu vytvárať funkčné priestory a členiť záhradu. Môže oddeľovať úžitkovú a obytnú záhradu, hospodársku časť, oblasť na hranie a relaxáciu, zakrývať kontajner na smeti.
Okrajovo z vývoja oploteniaJednoduché múriky a ploty sa objavili už veľmi dávno, okolo prvých trvalejších ľudských obydlí. Človek začal na malých políčkach pestovať obilie a iné plodiny, a tiež chovať prvé domáce zvieratá, a tak ich potreboval ohradiť. Zvieratá, aby mu neušli, a úrodu proti pošliapaniu. Na stavbu oplotenia sa vtedy používal materiál, ktorý bol poruke: prútie, vetvy, kusy dreva, kameň. Vývoj plotov a múrov odvtedy prešiel kus cesty. Na oplotenie sa používali najrôznejšie ušľachtilé i menej pekné materiály (včítane drôteného pletiva). Ľudia milujúci tradície ostávajú stále verní trvanlivému plotu ako výbornému výrazovému prvku a architektonickému detailu. Vzorom tvarov a nápadov oplotenia, a rovnako aj tvorbou záhrad, môže byť Anglicko, nie nadarmo z neho vzišiel aj prvý prírodný park vôbec. Ploty, múry, vráta a bránky
Plot neslúži len na ohraničenie súkromného pozemku alebo na oddelenie jednotlivých funkčných častí záhrady. Zodpovedajúco vysoké ploty majú byť ochranou proti nežiaducim pohľadom zvonka. Pre každý typ záhrady a vyhovujúc takmer každému vkusu sa dá v súčasnosti nájsť vyhovujúce riešenie. Na vidiek sa hodia predovšetkým drevené ploty. K rustikálnemu a vidieckemu štýlu bývania patrí prírodné drevo, niekedy zušľachtené náterom. V rôznych európskych krajinách sa na vidieku v rovinatých a pobrežných oblastiach používajú biele drevené ploty, ktoré veľmi dobre vyzerajú v spojení s tehlovými neomietanými domami. Do vidieckeho prostredia sa hodia aj romantické prútené ploty. V meste sa drevené ploty občas nahrádzajú kovom. Pod plot je bežná podmurovka a medzi jednotlivé polia plotu sa dávajú stĺpiky. Špice stĺpikov môžu byť umelecky ozdobené dekoratívnym prvkom alebo žardiniérou.
Drevené plotyLatkové alebo stĺpikové ploty pôsobia podľa náteru prírodne alebo decentne. Stupeň priehľadnosti závisí od spôsobu a hustoty radenia latiek. Veľmi úzke a blízko pri sebe postavené latky pôsobia subtílnejšie. Tyčové ploty bývajú len nízke, a tak nepredstavujú v pravom slova zmysle nijakú ochranu. Oddávna sa používali na obohnanie pastvísk. Ploty so šikmým krížovým latovaním sú vhodné iba na ohraničenie. Vkusnejšie sú diagonálne mrežové konštrukcie s malými okami alebo úzke lišty v ráme, ktoré vyzerajú ľahšie. Pletené ploty sa vyrábajú z tenkých lamiel, z vŕbové alebo jelšového prútia. alebo z bambusových tyčí. Ploty môžu byť pletené vertikálne aj horizontálne. Hoci tento plot tvorí výbornú ochranu proti pohľadom zvonka, hodí sa k záhradám prírodného typu. Na zvýšenie intimity je možné popred takýto plot postaviť z vnútornej strany ešte živý plot. Kovové a drôtené ploty
Ploty z kovových prútov, najmä ak ide o umelecky kované prvky, spájajú v sebe ozdobnú a ochrannú funkciu. Drôtené a kované mreže sú vhodnou podporou na popínavé a plazivé rastliny, ako je vinič alebo šípková ruža. Moderné ploty z poplastovaného drôtu nevyžadujú žiadnu starostlivosť, sú pevné. Pre svoju jednoduchosť a priehľadnosť nechávajú vyniknúť záhradu či dom v plnej kráse. Aj keď sú skôr nenápadné, môžu byť v niektorých vyhotoveniach i ozdobou záhrady.
Živé plotyPestovanie živého plotu, zvlášť tvarovaného, je proces, ktorý je pomerne náročný a trvá roky. Základom úspechu je správne urobená výsadba a rez živého plotu. Dôležité sú nielen výška, šírka a rýchlosť rastu, nároky na svetlo, teplotu, pôdu a vlahu, ale svoju rolu má tiež veľkosť a farba listov alebo ihličia. Živé ploty môžu byť rôznej výšky. Krásny vysoký formálny plot (upravený do geometrickej línie) je možné vypestovať z rastlín ako tis (Taxus baccata), tuja (Thuja occidentalis) alebo borovička (Juniperus). Vysoký živý plot chráni dobre záhradu pred vetrom. Z opadavých stromov, ktorých vzhľad sa behom roka zaujímavo mení, sa dá tiež vypestovať živý plot. Najvhodnejšie sú hrab (Carpinus betulus), buk, lipa, javor a hloh (Crataegus sp.). Hrab a buk sú zaujímavé, pretože im na zimu ostane v korune veľká časť uschnutého lístia, ktoré zaručí nepriehľadnosť. Vždyzelené kry, ako napríklad zemolez lesklý (Lonicera nitida) alebo rododendróny, sú v záhrade atraktívne, hoci nenarastú až do takých výšok ako predchádzajúce druhy.
Pri plánovaní neformálneho voľne rastúceho živého plotu sa ponúka širší výber listnatých a ihličnatých krov a drobnejšie stromy ako napríklad javor, okrasné jablone, smreky, borovice a iné. Výber treba prispôsobiť prostrediu. Na vidieku sa dáva prednosť domácim druhom, v meste alebo pri nekonvenčnej architektúre domu sa dá experimentovať.
Zopár technických rád k téme živý plot Množstvo kusov na jeden meter živého plotu sa riadi zásadami: na výšku 40 cm treba 5 – 6 kusov;na výšku 40 – 60 cm treba 4 – 5 kusov;do 120 cm 3 kusy;nad 4 m len 2 kusy. Vrchol živého plotu by mal mať tvar plochého A alebo segmentového oblúku, aby na ňom v zime nezostával sneh. Živý plot rastie do svojej konečnej výšky minimálne 5–7 rokov. Až keď sa stanú výsledky práce na plote zreteľnejšie a trvalejšie, živý plot sa stáva potechou pre svoje okolie. |



