Reklama

Moderné bývanie: Podkrovie má svoje čaro

Televízor je umiestnený tak, aby sa dal sledovať

Zdroj: Oliver Balog

Reklama

Hoci naši hostitelia vedeli, že povaly starších tehlových domov sú úzkym profilom, už dlho ich šteklila predstava získať niektorý z veľkorysých priestorov.

Ich predstavy o bývaní na streche sa nakoniec predsa naplnili.

Manželia si oba byty nechali aj nejaký čas po svadbe, ale po narodení synčeka, pretože oba boli malé, sa začali obzerať po niečom väčšom. Víťazom sa stal jeden z rozostavaných mezonetových bytov na povale staršieho bytového domu, ktorý si všimli v lokalite, odkiaľ majú všetko na skok. Aby však mohli začať stavať, jeden z bytov predali, v druhom bývali a po nasťahovaní do podkrovia ho plánujú prenajať, aby im pokryl splácanie pôžičky.

Nebolo to také ľahké

Keďže byt vznikal kompletnou prestavbou, Igor a Adriana mali možnosť zasiahnuť do pôvodnej dispozície holobytu, čo im umožnilo vniesť do projektu svoje predstavy. Vďaka širokému prehľadu, ktorý nadobudli častým pobytom v zahraničí, pri pohľade na návrh projektanta usúdili, že potrebuje zopár drobných zmien. Spočiatku bola spolupráca so stavebnou firmou „bezporuchová“ a byt im rástol pred očami, ale počas ďalších mesiacov sa práce na stavbe spomaľovali, až napokon stavebný ruch celkom utíchol. Termín dokončenia sa neustále odďaľoval a manželia museli vložiť veľa síl a energie, aby fi rmu donútili byt dokončiť.

Mali sme aj trochu strach

„O svojom bývaní sme mali jasnú predstavu, no keď bol byt zhruba po troch rokoch hotový, celý veľký priestor s rozlohou 131 m² nás až trochu zastrašoval,“ spomína Adriana. Napriek tomu si ho navrhli celkom sami, bez architekta či dizajnéra, vystačili si len so svojou predstavivosťou a zariadili ho moderne a účelne. V celom priestore je viditeľná šikmá stena strechy, ku ktorej bolo treba všetko prispôsobiť, takže na klasické zariadenie museli rýchlo zabudnúť. „Šikmé strechy vytvárajú úžasný priestor s neopakovateľnou atmosférou, ale nábytok sa do nich hľadá veľmi ťažko,“ pridal sa do rozhovoru domáci pán.

Kontrasty sa priťahujú

Centrálny obytný priestor, tak ako vo väčšine súčasných moderných bytov je otvorený, a preto si táto dispozícia bytu nevyhnutne vyžiadala tvarové, materiálové a farebné zladenie. Majitelia zvolili jednotné zariadenie strohých tvarov. Z materiálov stavili na protiklad dreva s kožou a chladivého kovu a skla. Neostalo len pri spoločenskej zóne, tento princíp sa dodržal v celom byte, aj na vyššom podlaží. Obývaciu izbu zariadili elegantnou koženou sedacou súpravou, ktorú umiestnili priamo pod šikminu, a menšími skrinkami s identickými nožičkami, ktoré dodávajú celému priestoru ľahkosť a vzdušnosť. Jedálenskú časť bytu dali majitelia zväčšiť odstránením strešného okna a vytvorením väčšieho vikieru. Dominantným prvkom je samonosné schodisko vedúce do súkromnej zóny bytu. Materiály, z ktorých je vytvorené – antikorové zábradlie, sklenená zábrana a drevené stupnice ho odľahčujú a vytvárajú nádherný celok. Srdcom bytu sa stal bezkomínový biokozub moderného dizajnu, ktorý osadili na stenu pri kuchyni. Tá tvorí v rohu bytu akýsi záliv v tvare písmena L.

Domáci majster

„Antikorové teleso kozuba som ukryl za obklad z lámaného andezitu. „Keď som počul, koľko si majstri vypýtali za uloženie obkladu, radšej som to urobil sám,“ teraz už so smiechom hovorí Igor, „vtedy mi to ale nebolo celkom jedno, predsa som sa do takejto roboty pustil prvýkrát, ale ak sa ho aj po čase rozhodneme premiestniť, nebude pre mňa žiadny problém obklad rozobrať a zložiť niekde inde.“ Z Igora sa totiž pomaly stáva domáci majster, ktorý sa postupne nielenže naučil okrem rôznych remeselných prác aj tapetovať a maľovať, ale keďže je tvorivý typ, k zariaďovaniu pristupoval invenčne a byt vyšperkoval do detailov. „Keď sme niečo potrebovali, vždy som sa najprv vybral do obchodov zmapovať ponuku, a čo sa mi páčilo, to som odkukal a potom si urobil plán.“ Keď išlo o jednoduché veci, ktoré vedel, že zvládne vlastnými rukami, bolo mu ľúto zaplatiť za ne niekedy aj desaťnásobne viac. Navrhnúť si čokoľvek a zmanažovať výrobu s oveľa nižšími nákladmi ho veľmi bavilo,“ chváli ho manželka. Vďaka svojim nápadom sa mu podarilo aj v kuchyni, napriek jej atypickým rozmerom, využiť celý priestor!“

Svetlo a farby

Aj keď vďaka množstvu okien a zasklených plôch je v celom interiéri dostatok prirodzeného svetla, Igor myslel aj na umelé osvetlenie a starostlivo vyberal osvetľovacie telesá. Do stredu dal centrálne osvetlenie a potom si premyslel všetky činnosti, ktoré sa budú v tom ktorom mieste vykonávať, a podľa toho navrhol ďalšie bodové osvetlenie s reguláciou. K pocitu vzdušnosti a výtvarnému ozvláštneniu bytu prispieva aj jeho farebné riešenie. Výrazné farby dodávajú celému interiéru výnimočný vzhľad a priťahujú zrak. V obývačke použil na steny žltozelenú farbu, ku ktorej sa pekne hodí hnedá sedačka, v spálni a kúpeľni je farebné riešenie zasa postavené na teplých odtieňoch. Extrémy, výrazné farby ani kontrastné farebné kombinácie modernému interiéru v žiadnom prípade neuškodili, práve naopak, pozdvihli ho.

Ktoré dieťa by odolalo?

Aj izba pre najmenšieho člena rodiny je naplnená svetlom a hrá žiarivými pastelovými farbami. Keďže je pomerne veľká, nebol problém s rozostavením nábytku a jej zariaďovanie si všetci spolu doslova vychutnávali. Základom bola prúžková stena. S kúskom tapety v obchodoch k nej hľadali nábytok, veselé oblečenie pre posteľ a rôzne maličkosti, ako napríklad nástennú kapsu zaručujúcu aspoň na chvíľu aký-taký poriadok medzi hračkami. Najobľúbenejší je však vlnený koberec s motívom na hranie aj učenie a príťažlivé kreslo v tvare dlane, kde o jeho sedenie domáci neustále bojujú.

Jedna krajšia ako druhá

V byte sa nachádzajú ešte dve kúpeľne, tá väčšia svojimi optimálnymi rozmermi poskytuje maximálny komfort, a pokiaľ ide o priestor a vybavenosť, nedá sa jej vytknúť žiadna chyba. V menšej zaujme rohové umývadlo so zrkadlom vytvárajúce v rohu optický efekt.

Kam oči dovidia

Byt má okrem výhodnej strategickej polohy aj ďalšiu prednosť – prekrásny výhľad na stále sa meniacu scenériu. Na terase síce ešte chýba drevený decking, ale domáci sa už teraz tešia na nádherné letné západy slnka. Terasa je prístupná z chodby pri schodisku, odkiaľ má každý takmer ako z kapitánskeho mostíka pod kontrolou, čo sa deje v „podpalubí“. Nuž, aj takúto podobu majú niektoré byty takmer v centre mesta.

Kto tu býva

Keď sa Igor (42) a Adriana (38) zoznámili, mali obaja svoje byty a ich život dovtedy plynul celkom bezstarostne. Nečakané zasiahnutie Amorovým šípom im ho však zmenilo na nepoznanie.

Svadba, narodenie malého Igorka a riešenie bytovej otázky poriadne zrýchlilo tempo ich života a až teraz, po siedmich rokoch, keď sa všetko vracia do pôvodných koľají, si môžu konečne trochu vydýchnuť.