Pozor na výstrih a dĺžku

Návrhár Marcel Holubec

Istou formou inšpirácie môžu byť trendy na jeseň/zimu a haute couture prehliadky – z toho sa dá vychádzať. Som však ten typ dizajnéra, ktorý nie je ovplyvnený trendmi. Skôr mi ide o samotnú dámu, ktorá bude nositeľkou mojich šiat. Prispôsobujem sa jej, v čom sa cíti dobre, aká farba jej svedčí. Je to o klientke, ktorá ma osloví, nemôžem jej nútiť niečo, čo sa jej vôbec nehodí, aj keby to bol trend.

Pre mňa je napríklad striktná dĺžka šiat. Ideálne po zem, aby sa látka jemne dotýkala zeme. To si všímam. Keď šaty odhaľujú topánky dámy, už to pre mňa nie je v poriadku. Dámy to tiež niekedy neodhadnú s výstrihmi, najmä ženy s istým vekom by to mali ustriehnuť. Je potrebné nájsť tú správnu mieru. Samozrejme je to aj o celkovom vzhľade, o vlasoch, mejkape a doplnkoch, aby to ako celok dávalo zmysel.

Tento rok obliekol aj moderátorku Plesu v opere Luciu Hurajovú.
Tento rok obliekol aj moderátorku Plesu v opere Luciu Hurajovú.
Zdroj: archív návrhárov

Zaujímavosť:

Marcel zvykne robiť od 5 do 10 návrhov pre každú klientku. Raz v živote sa mu stalo, že spravil veľkú plesovú róbu za týždeň, čo bol jeho absolútny extrém. Zvyčajne proces trvá od dvoch do troch mesiacov, niekedy aj viac. Tento rok sa návrhár postaral aj o róbu moderátorky Plesu v opere Lucie Hurajovej.

Dôležité sú detaily a materiál

Návrhár Boris Hanečka

Stylisti si každý rok vymyslia nejaké trendy, no realita je o tom, či sú ženy ochotné prijať výzvu. Vždy tu bude krásna čipka, plisovanie, zamatový materiál, výšivky, metalické odtiene alebo žiarivé farby. Dá sa povedať, že vždy je to to isté, len ozvláštnené o nejaké detaily. Raz je ramienko užšie, inokedy širšie.

Takisto mašľa sa dá spracovať na desať rôznych spôsobov. Veľmi záleží na vypracovaní a detailoch. Nemalo by to byť niečo nekvalitné, pretože aj keby si žena dala k šatám diamanty, vždy to bude biť do očí. Môže mať krásnu postavu a nádherný účes, no ak má odev, ktorý zaváňa lacnotou, vždy to ten dojem pokazí.

Zaujímavosť:

Na Ples v opere tvorí šaty pre Luciu Hablovičovú, moderátorku a zároveň svoju dlhoročnú priateľku a partnerku na plese, jeho model sa objavil aj na topmodelke Zuzane Mačasovej a riaditeľke Plesu v opere Andrei Cocherovej.

Boris Hanečka -
Boris Hanečka - "veľmi záleží na vypracovaní a detailoch."
Zdroj: archív návrhárov

Víťazí romantika

Módna stylistka Zuzana Kanisová

Plesová sezóna je často inšpirovaná róbami z červených kobercov, ako aj haute couture. Medzi preferované farby štandardne patria biela, čierna, červená, telová, smaragdová a metalické farby – strieborná a zlatá. Čo sa týka materiálov, v móde je hodváb, brokát, flitre, zamat, satén, taft či čipka. To isté platí o štýle šiat. Nosia sa večerné šaty v romantickom štýle, ale aj strohý minimalizmus. Záleží na nositeľke, čo je jej najbližšie. Čo by si žena na ples určite obliecť nemala – „white tie“ alebo „black tie“. Dáma by mala zvoliť dlhú večernú róbu. Určite nie krátke kokteilové šaty. Šaty by mali mať istú eleganciu a úroveň.

Zaujímavosť:

Vyštudovala právo, no nikdy sa mu v praxi nevenovala. V oblasti módy začala pracovať už ako 17-ročná. Pracovala ako stylistka pre magazíny Harper‘s Bazaar, Cosmopolitan a Esquire.

Zuzana Kanisová pracovala ako stylistka pre magazíny Harper ´s Bazaar, Cosmopolitan a Esquire.
Zuzana Kanisová pracovala ako stylistka pre magazíny Harper ´s Bazaar, Cosmopolitan a Esquire.
Zdroj: archív návrhárov

Menej je niekedy viac

Návrhárka Michaela Ľuptáková

Treba sa sústrediť na jeden prvok a žena by mala byť krásna ako celok. Som zástanca toho, že krásne šaty sú fajn, no dôležité je to, aby ste si to povedali aj o samotnej žene. Krása má mnoho definícií a pre mňa je dôležité, aby všetko ladilo s člo- vekom a jeho zámerom. V rámci mojej kolekcie to je trikolóra, cyklámenová farba, zamat, lesklé prvky a rôzne flitre. Zo strihov sú to áčkové sukne alebo klasické formujúce siluety. Menej je niekedy viac.

Zaujímavosť:

Na Ples v opere navrhuje róbu pre Adrianu Forgáčovú a investigatívnu novinárku Kristínu Kövešovú, ktorá je debutantkou tohto ročníka. Ku každej klientke pristupuje ako k múze a snaží sa vytvoriť šaty, ktoré budú ženu dokonalo vystihovať.

Michaela Ľuptáková sa riadi heslom: menej je niekedy viac.
Michaela Ľuptáková sa riadi heslom: menej je niekedy viac.
Zdroj: archív návrhárov

Jednoduchosť, hravosť, pohodlie

Návrhárka Lenka Sršňová

Jednoduchosť v strihu šiat, hravosť vo zvolenom materiáli, farbe či vzore. Pre mňa plesová róba funguje, keď je v harmónii s osobou, ktorá si ju oblieka. Keď dokáže upútať pozornosť okolia, vyzdvihne prednosti nositeľky, podčiarkne a vystihne jej charakter a je dostatočne pohodlná na to, aby v nej dáma pretancovala aj celú noc.

Zaujímavosť:

Nedávno predstavila kolekciu Monochroma, pre ktorú sú typické nadčasové strihy, príjemné materiály a jednoduchá farebnosť, v ktorej je veľa energie a v každej farbe dominuje pásik. Má za sebou odbornú stáž v módnom dome Jean-Charles de Castelbajac v Paríži.

Lenka Sršňová má za sebou odbornú stáž v módnom dome Jean- Charles do Castelbajac v Paríži.
Lenka Sršňová má za sebou odbornú stáž v módnom dome Jean- Charles do Castelbajac v Paríži.
Zdroj: archív návrhárov

Vetrovky nechajte doma

Návrhárka Renáta Kliská

Veľmi moderná je pravá kožušina. Klasika, ako je nádherný zlatý soboľ, nikdy nevyjde z módy, ale tento rok sa veľkému úspechu tešia farby. Veľmi žiadaná je napríklad líška vo výrazných farbách. Nechcem byť veľký kritik, no môj názor je, že obyčajná zimná vetrovka nemá na plese čo robiť.

Zaujímavosť:

So svojou značkou sa La Rena dostala na mólo Slovak Fashion Night v New Yorku, ale aj na prestížny filmový festival vo francúzskom Cannes. K dobročinnému Plesu v opere má mimoriadne blízko aj preto, že sama vychováva dcérku so zdravotným hendikepom.

Renáta Kliská vychováva dcérku so zdravotným hendikepom.
Renáta Kliská vychováva dcérku so zdravotným hendikepom.
Zdroj: archív návrhárov

Ako predísť faux pas

Ples nie je kokteil

To, či zvolíte honosnejší alebo jednoduchší strih šiat, by ste mali usúdiť podľa typu plesu. Veľa napovie pozvánka. V každom prípade však platí zásada, že na ples nepatrí denné oblečenie. U mužov sa za večerné považuje tmavý oblek, frak či smoking. Pri ženách sú to šaty z brokátu, hodvábu či zamatu. Veľký pozor treba dávať na letné materiály a uvedomiť si, že ples nie je kokteil. Krátke šaty s hlbokým výstrihom či odhaleným chrbtom nechajte doma.

Pri jedle sa rozpráva

Ak ste boli doteraz zvyknutí na to, že pri jedle sa nekonverzuje, ples je presným opakom. S hosťami pri stole by ste mali udržiavať komunikáciu aj pri jedle. Dôležitý je tiež postoj tela. Je priam zakázané opierať sa o stôl lakťami. Zradné môže byť aj pečivo, podľa etikety si ho treba trhať a nie vkladať celé do úst a pozor si treba dať aj na pitie alkoholu. Ples je špeciálny večer, ktorého pointou je niečo iné, ako stratiť kontrolu nad svojím správaním.

Róba by mala byť aj pohodlná, aby v nej dáma mohla pretancovať celú noc.
Róba by mala byť aj pohodlná, aby v nej dáma mohla pretancovať celú noc.
Zdroj: archív návrhárov

Do tanca pozýva muž

Pri tanci je opäť dôležitý partner. Ten môže okrem svojej partnerky požiadať aj iné ženy od svojho stola. Musí tak však spraviť iba so súhlasom ženy, ktorú na plese sprevádza. Partner ženy, ktorá bola niekým požiadaná do tanca, by zas mal požiadať o tanec druhú ženu, aby nezostala pri stole sama. Zásady platia aj pri tanci. Pohyby by mali byť decentné. Treba dávať pozor na to, aby ste nevrážali do ostatných.

Vybrať si vhodné plesové šaty dá zabrať.
Vybrať si vhodné plesové šaty dá zabrať.
Zdroj: Shutterstock

Muž je dôležitý

Už pri príchode by sa mala žena nechať viesť partnerom. Muž jej má otvoriť dvere na aute a následne jej pomôcť s vyzlečením kabáta, ktorý odloží do šatne. Len čo pár príde k svojmu stolu, mal by sa zoznámiť so spolusediacimi. Prvý sa predstavuje muž, ktorý potom predstaví svoju partnerku. Pri podávaní rúk platí pravidlo, že najskôr si podávajú navzájom ženy, následne podáva ruku žena mužovi a až potom muži medzi sebou.

Rozlúčka

Ideálnym časom na odchod z plesu by mal byť moment, keď odišla polovica až dve tretiny hostí. To sa však, samozrejme, nemôže podariť každému. Všeobecne však platí, že z plesu by sa nemalo odchádzať pred polnocou. Okrem toho sa patrí rozlúčiť so všetkými ľuďmi od vášho stola a taktiež s hostiteľmi.

Sezóna bálov štartuje dobročinným Plesom v opere.
Sezóna bálov štartuje dobročinným Plesom v opere.
Zdroj: Shutterstock