Moskva
10. 4. 2008, 20:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:41)

Zdroj: Archív
Moscow
Oficiálny názov: Moskva, Moscow
Je najväčším mestom Ruska a súčasne jej politickým, kultúrnym, ekonomickým a hospodárskym centrom.
Počet obyvateľov: 10 469 000 (2006).
Rozloha: 1 081 km2
jej hranice určuje 109 km dlhá okružná diaľnica. Moskva má výhodnú polohu v strede európskej časti Ruskej Federácie na rozvodí rieky Volgy a Oky. Povrch hlavného mesta tvorí mierne zvlnená pahorkatina, pokrytá morénovými a hlinitopiesočnatými usadeninami z ľadových dôb .
Podnebie: Priemerné teploty v decembri a januári –10 až – 20°C a v júli auguste 20 až 25°C; Priemerne tu spadne 694 mm zrážok za rok.
Časové pásmo: Slovensko +2hod.
Dejiny: Oblasti okolo mesta Moskvy obývali ľudia už v dobe neolitu (4000 p.K.). Medziriečie Volgy a Oky obývali Slovania v období 4 – 6.storočia. Za zakladateľa Moskvy sa považuje Juraj Vladimírovič Dlhoruký. Jeho meno sa spája s prvou písomnou zmienkou datujúcou sa do roku 1147. V tom roku Juraj Dlhoruký usporiadal na brehoch rieky Moskvy grandióznu oslavu na počesť svojho spojenca černigoseverského kniežaťa Sviatoslava Olgoviča. V roku 1156 nakázal knieža Jurij Dlhoruký postaviť na území dnešného Kremľa pevnosť . Na začiatku 13.storočia sa Moskva stala centrom malého kniežatstva, avšak v roku 1238 bola zničená mongolsko - tatárskymi vojskami.
Moskva sa rýchlo rozvíjala a dokázala zjednotiť jednotlivé kniežactvá na konečný boj proti Mongolsko–Tatárskemu jarmu.
Traja slávni princovia sa zaslúžili o víťazstvo nad nepriateľmi . Bol ním knieža Ivan Danilovič nazývaný Kalita (vládol od 1325 - 1340) , ktorý priviedol mesto do Veľkého Moskovského kniežatstva. Počas jeho vlády bolo sídlo Ruského Metropolitu presťahované do Moskvy a začalo sa zo stavaním prvých kamenných budov. Jeho vnuk Dmitrij Donský (1359 – 1389 ) nechal vybudovať z bieleho kameňa nové opevnenia a veže Kremľa.(odvtedy sa Moskve vraví Bielokamenná).
V roku 1380 viedol vojsko, ktorému sa podarilo poraziť na Kulikovom poli mongolsko – tatárske vojská , a oslobodzovanie dokončil jeho pravnuk Ivan III. Zahájil stavbu kamenného mesta, v tom čase sa postavili známe chrámy – Uspenský, Blagoveščenský a Archangeľský. Kremeľ bol nanovo opevnený kamennými hradbami, ktoré sa zachovali až dodnes.
Počas vlády Ivana IV. sa obchodná štvrť východne od Kremľa dala opevniť tehlovými hradbami, strážnymi vežami a vzniklo nové územie Kitajgorod (v preklade Čínske mesto alebo lepšie Stredná pevnosť). V 16.storočí boli okolo Kremľa a Kitajgorodu postavené nové ulice a malá osada . Počas rokov 1583 – 1593 boli nové plochy Moskvy obohnané 9km dlhými bielymi hradbami. (boli stavané pod dohľadom známeho ruského architekta Fedora Kona). Hradby dali meno starému mestu Biely-Gorod, okolo ktorého sa postupne stavali nové štvrte.
Na oslavu víťazstva na Astrachánskym a Kazanským chanátom bol postavený chrám Vasila Blaženého (1555-1560) s krásne zdobenými vežičkami. V roku 1563 začína v Moskve svoju činnosť prvá tlačiareň. Po zrade bojarov sa Moskvy zmocnili poľsko – litovské vojská , ktoré však roku 1612 oslobodila ruská armáda pod velením novgo-rodského kupca Mimima a kniežaťa Dmitrija Požarského. Po týchto udalostiach sa zničená Moskva znova vracia ku svojmu rozmachu – stavajú sa vily a paláce šľachticov, nové štvrte, postavil sa prvý vodovod, prvý kamenný most cez rieku Moskva a v roku 1687 začala pôsobiť prvá vysoká škola.
Prvé Moskovské gymnázium, lekárska chirurgická škola sa otvorili za vlády Petra I. Bolo založené aj prvé ruské dvorné divadlo. V roku 1712 múdry panovník Peter I. premiestnil hlavné mesto do Sankt Peterburgu , ale Moskva naďalej ostala srdcom Ruska . Akademik Michail Lomonosov založil v roku 1755 prvú ruskú univerzitu. Počas 17. a 18.storočia Moskva prudko posunula svoje hranice vybudovaním nových štvrtí. Vpád Napoleónových vojsk do Moskvy a následný požiar zničil tri štvrtiny budov.
Koncom 19.storočia spojila železnica Moskvu s Uralom a Sibírom. Po revolúcii roku 1917 sa v živote Rusov začali konať drastické zmeny. Život Moskvy bol vymedzený pohľadmi a chuťami vedúcich komunistických lídrov. Celkovo Sovietska vláda nariadila štyri rekonštrukcie mesta. Boli postavené nové stanice metra, mosty, cesty, diaľnice ale súčasne boli zničené mnohé staré budovy, kostoly a kláštory. Výsledkom bola strata celistvosti, starovekej krásy a šarmu mesta. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia niektorých významných pamiatok.
Peniaze
Ruskou menovou jednotkou je rubeľ (1 rubeľ = 100 kopejok, (RUB) Pri návšteve Ruska je najlepšie si so vziať doláre alebo eurá, pretože tieto menové jednotky sa dajú bez problémov zmeniť v celom Rusku. Výmenu peňazí je najlepšie uskutočniť v banke alebo serióznej zmenárni. Pred výmenou si prepočítajte, koľko peňazí by ste mali dostať. Pozor na podvodníkov na uliciach! V Moskve, Peterburgu a vo väčších mestách nájdete veľa bankomatov . Najvhodnejšie si vybrať peniaze z bankomatu, ktorý sa nachádza pri banke, pretože ak vám bankomat zhltne kreditnú kartu, môžete sa rýchlo obrátiť na pracovníkov banky . Kreditnou kartou sa dá platiť aj v obchodných domoch a supermarketoch vo väčších ruských mestách, avšak ak navštevujete menšie mestá , popr. cestujete na vidiek , je lepšie vziať si so sebou hotovosť . Vhodnou možnosťou sú aj cestovné šeky a cestovné karty.
Ubytovanie
Jeho cena neustále kolíše, od lacného ubytovania (10 USD) v študentských ubytovniach až po 500 USD v päťhviezdičkových hoteloch) Turistická ubytovňa, súkromníci: 5-20 USD za jednu osobu a noc
Lacný hotel: 30 USD za jednu osobu a noc
Jednoposteľová izba v Slovenskom dome : cca 70 USD
Dvojposteľová izba v Slovenskom dome : cca 80 USD
Apartmán v Slovenskom dome : cca 130 USD
Sheraton Palace Hotel***** : od 160 USD (jednoposteľová izba)
Zábava:
Vstupenka na operu do Boľšoj Teatr : 400 rubľov
Vstupenka na balet do Boľšoj Teatr: 1000 rubľov
Cestovanie:
Vlak : 2 USD / 100 km
Metro : 0.2 USD
Taxi : cca 7 rubľov/1 kilometer v Moskve
(závisí od typu vozidla a od vašej schopnosti dohodnúť sa na čo najnižšej cene)
Potraviny:
Mlieko : 8 – 16 rubľov
Chlieb (pol kilový bochník): 4 – 6 rubľov
Mäso (1 kg): 55 – 60 rubľov
Pomaranče (1 kg) : 9 rubľov
Balík špagiet : 7 – 10 rubľov
Mydlo : 3 – 6 rubľov
Pivo : 10 – 16 rubľov
Bezpečnosť
V súčasnosti neplatia pre cudzincov žiadne obmedzenia cestovania po teritóriu RF. Vyhradené územia a objekty majú svoju ochranu, ktorá nepovolané osoby nevpustí. Zoznam takýchto území a objektov nie je zverejnený. Úroveň kriminality je porovnateľná s inými mestami.
Zdravotná starostlivosť: Zmluva o bezplatnej zdravotnej starostlivosti medzi SR a RF bola zrušená v roku 1995. Na území Moskvy je široká sieť štátnych a súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré poskytujú odborné služby za úplatu, alebo na základe karty poistenca. Renomované európske poisťovne tu majú širokú sieť kontraktných partnerov, u ktorých je dostupné kvalitné a rýchle ošetrenie bez byrokratických prieťahov. (Napríklad poisťovňa UNION). Hygienické podmienky života v Moskve sú na priemernom stredoeurópskom štandarde.
Diplomatické zast.
Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku
Adresa: Godrova 4 , 811 06 Bratislava
Tel.: 02 / 544-14-436
Fax.: 02 / 544-34-910
E-mail: embrus@chello.sk
www.slovakia.mid.ru
Konzulárne oddelelenie
Adresa: Maróthyho 5 , 811 06 Bratislava
Tel./fax: 02 / 544 14 664
E-mail: ruskonzulat@chello.sk
Úradné hodiny: pondelok, streda, piatok 9.00-12.00
Cesta vlakom
Cesta zo Slovenska do Ruska Železničné spojenie je zabezpečené denne na trase Bratislava, Varšava, Brest a Moskva. Dĺžka cesty ja cca 30 hodín. (Viac informácii na www.zsr.sk).
Do Moskvy premáva aj vlak z Prahy a Budapešti. Ak sa chcete vyhnúť plateniu tranzitných víz a obísť Bielorusko, je potrebné cestovať do Varšavy, z Varšavy do Rigy a z Rigy premávajú priame do vlaky do Petrohradu aj Moskvy .
Cestovanie vlakom po Rusku je jeden z najlepších spôsobov, ako spoznať Rusko . Rusko má hlavne v európskej časti vybudovanú hustú železničnú sieť. Európsku časť s Ďalekým východom spája medzi turistami veľmi populárna Trnasibírska magistrála s dĺžkou 9289 km. Ruské železnice sú spravované Ministerstvom železníc
Hlavnou výhodou cestovania vlakom je cena : za 100 km cesty zaplatíte od 1 EURA v tretej triede až po 4 EURÁ v prvej triede. Vlaky (na dlhších tratiach ) majú tri rôzne triedy: vo vozni prvej triedy (Lux) sa nachádza sa nachádza 9 kupé po 2 lôžkach, vo vozni druhej triedy 9 kupé po štyri lôžkach a vo vozni tretej triedy (Platzkartny) sa nachádza 54 lôžok, ktoré nie sú oddelené. V každom vozni je sprievodca („provodnik“), na ktorého sa môžete obrátiť pri nejakých problémoch . Batožinu si je najlepšie odložiť pod lôžko, pretože, ak by vám ju chcel niekto ukradnúť, musel by vás zhodiť z vášho lôžka. Vo vozňoch môžete zadarmo použiť aj bojler s teplou vodou (na čaj alebo kávu).
Kúpiť lístok sa dá viacerými spôsobmi. Kupovať lístok v pokladni je najlacnejším spôsobom ale často to znamená až dve hodiny státia v rade. Pred tým ako si kúpite lístok je potrebné si zistiť číslo a druh vlaku, ktorým cestujete, čas popr. dátum odchodu. Aby ste to nezabudli, napíšte si to na nejaký lístok a ak neviete po rusky, tak to len podajte osobe predávajúcej lístky. Pri kúpe lístka potrebujete mať so sebou pas s vízami . Ďalšou možnosťou ako zohnať lístok (bez starostí) je objednať si cez sprostredkovateľskú agentúru (www.bilet.ru);
Počítajte však s vyššou cenou ako keby ste si lístok kupovali na stanici . Ešte jednou možnosťou (neoficiálnou) je kúpiť si lístok od sprievodcu. Počítajte však s tým, že sa od vás posnaží vypýtať peniaze na viac .
Železničné stanice v Moskve ( www.poezda.net):
Bieloruská stanica : (smer západ , vlaky smerujúce do Bieloruska a cez Bielorusko do Európy) Kaliningrad , Smolensk , Minsk , Gomel, Varšava, Bratislava, Praha, Berlín Kyjevská stanica : (smer Ukrajina) Kaluga , Kyjev , Odessa , Ľvov , Simferopoľ, Kišinev, Budapešť, Sofia, UžhorodKurská stanica: (južný smer, Ukrajina, čiernomorské pobrežie) Minerálne vody, Belgorod, Nižnyj Novgorod, Dnepropetrovsk , Doneck, Charkov, Kerč Pavelecká stanica: Astracháň , Volgograd , Saratov , Voronež , Baku , Doneck , Machačkala
Jaroslavľská stanica: (smer východ – Transibírska magistrála) Irkutsk , Novosibirsk , Jekaterinburg , Krasnojarsk , Vladivostok , Chabarovsk, Ulanbátar, Peking (severovýchodný smer) Vorkuta, Archangeľsk
Leningradská stanica: (severozápadný smer , ) Petrohrad , Murmansk , Petrozavodsk , Pskov , Novgorod , Vyborg , Helsinky , Talinn ; prímestské vlaky : Klin, Tver Kazaňská stanica: (južný smer) Akťubinsk , Barnaul , Čeľjabinsk , Nižnij Novgorod , Kislovodsk , Samara , Iževsk , Kazaň , Novorossijsk, Novokuzneck Orenburg , Penza , Krasnojarsk, Rjazaň , Tomsk , Taškent , Ufa
Rižská stanica: (smer Litva) Riga
Doprava v meste
MHD je v Moskve zabezpečovaná autobusmi, minibusmi jazdiacimi po fixnej trase (tzv. maršrutky), trolejbusmi, električkami, taxíkmi a metrom. Pravidelné spoje autobusov, trolejbusov a električiek sú v intervaloch od 5 do 10 minút, metro v 1-2 minútových intervaloch.
Systém hromadnej dopravy funguje denne od 5:30 do 00:30 hod. Lístky na dopravnú sieť je možné si zakúpiť na staniciach metra a v mnohých novinových stánkoch. V metre sa lístky označujú pri vchode do platenej zóny.Lístky na autobus, trolejbus a električku si môžete zakúpiť pred nastúpením alebo priamo v dopravnom prostriedku (v tomto prípade majte pripravené drobné). Lístok je potrebné označiť hneď po nástupe. V "maršrutkách" sa platí priamo vodičovi, cena je fixná bez ohľadu na počet zástaviek a pohybuje sa okolo 20 Sk.
V Moskve stále okrem profesionálnych taxikárov funguje systém "plateného autostopu". Ak budete stáť na rohu a mávať na taxíky, pravdepodobne vám zastaví aj obyčajný vodič, ktorý si chce privyrobiť. Ak vyzeráte ako cudzinec a nevyznáte sa v meste, buďte opatrný a vždy si dohodnite odmenu za zvezenie dopredu.
LietadloŠeremeťevo II
Medzinárodné letisko Šeremeťevo II sa nachádza vo vzdialenosti asi 30 km severozápadne od Moskvy. Súčasťou letiska je viacero reštaurácií, bezcolné obchody, zmenárne, banka, lekáreň, kaviarne, pošta, požičovňa áut. Z letiska do centra sa dostanete autobusom č.551 , ktorý ide ku stanici Rečnoj vokzal, ktorá je zároveň stanicou zelenej línie metra a do samotného centra sa dostanete za 25 minút.
Ďalšou možnosťou je taxík, cesta do centra vyjde na 15 – 50 dolárov, podľa toho, na akej cene sa s taxikárom dohodnete. Airbus (jazda: 45 min.; interval: 20 min; prevádzka: 5:45 - 00:30 hod.) Šeremeťevo I
Letisko slúži leteckej doprave na vnútroštátnych linkách (Moskva – Sankt Peterburg). Od terminálu II je vzdialené asi 5 km. Služby sú na nižšej úrovni ako v prípade terminálu II. Cesta miestnou dopravou je rovnaká ako u terminálu I, pretože autobus č.551 vychádza z terminálu I a prechádza cez terminál II. Domodedovo
Najlepšie vybavené moskovské letisko, obsluhujúce vnútroštátne a niektoré medzinárodné lety. Letisko sa nachádza južne od Moskvy. Z letiska premáva autobus (na zastávku metra Domodedovskaja, cesta trvá 40 minút, cena lístka cca 30 rubľov), vlak (na železničnú stanicu Paveleckij Vokzal, cesta trvá 40 minút, cena lístka 75 rubľov) alebo taxíky.
(Informácie o letisku získate na www.domodedovo.ru alebo na tel.čísle 363 – 3064). Vnukovo
Najväčšie moskovské letisko vzdialené od centra 29 km. Na letisko sa dostanete expresným autobusom 611 zo stanice metra Jugozapadnaja.
Bykovo
Najstaršie ruské letisko. Z letiska premáva vlak na Kazaňskú stanicu.
Dĺžka letu:
Z Bratislavy do Moskvy : cca 2 hod. 35 min.
Treba vidieť:
Kremeľ - Kremeľ je symbol sily, pevnosti, moci a nedobytnosti Ruska, myšlienky ťažko skúšaného ruského národa a spôsobu jeho života vyjadrené v kameni. Každá historická epocha Ruska tu zanechala pozoruhodné architektonické znaky. Pôdorys Kremľa (28ha) tvorí nepravidelný trojuholník, jeho múry sú vysoké 5-19m, hrubé 3,5 – 6,5 m a stráži ho 20 veží.
Prvá zmienka o Kremli sa viaže k roku 1156, keď zakladateľ Moskvy Jurij Dlhoruký nariadil aby sa na mieste dnešného Kremľa postavila drevená pevnosť . V roku 1238 bola pevnosť vypálená Tatársko – mongolskými hordami . Na ochranu Kremľa boli v rokoch 1326 – 1329 vybudované dubové hradby . Uprostred Kremľa boli postavení predchodcovia dnešných chrámov. Za vlády Ivana III. vymenili staré bielokamenné múry za nové múry i veže z tehál . Ivan III. dal pozvať najlepších talianskych a ruských majstrov a tak vznikli ďalšie nové nádherné stavby . Múdry panovník Peter I. presťahoval hlavné mesto z Moskvy do St.Peterburgu ale tu naďalej pokračovali korunovácie cárov a Kremeľ sa stal prechodným sídlom ruských cárov . V roku 1737 zničil Kremeľ rozsiahly požiar o 85 rokov aj Napoleonova armáda. Napriek tomu všetky pamiatky Kremľa obnovili .
Červené a centrálne námestie
Červené námestie je jedným z najznámejších objektov Moskvy, v minulosti sa táto časť mesta volala Veľký trh, neskôr Krasnaja Ploščaď. Najväčšou ozdobou Červeného námestia je Chrám Vasilija Blaženého (alebo Pokrokovský Chrám ,1555-1560, majstri Barma a Postnik), ktorý dal postaviť cár Ivan Hrozný na pamiatku víťazstva nad Kazaňským chanátom v roku 1552. Chrám sa skladá z desiatich (v r.1588 bol pristavený desiaty) kostolov, ktoré si vôbec nie sú podobné, sú spojené iba jednotou umeleckého záberu. Je zaujímavé, že aj vnútorná výzdoba je v každom kostole rozdielna. Medzi najvzácnejšie exponáty patrí ikona Vstup do Jeruzalema a nádherné fresky zo 16.storočia.
Pred chrámom Vasilija Blaženého sa nachádza socha Mimima a Požarského (1818), ktorí oslobodili Moskvu od poľskej intervencie v roku 1612. Od chrámu Vasilija Blaženého prejdeme na druhú stranu námestia, kde leží Historické múzeum (1872). V 48 sieňach sú vystavené staré mince a medaily, šperky, staré rukopisy a knihy, sane Petra I., odev cára Ivana Hrozného a pod.., celkom viac ako 4 milióny exponátov . Poslednou budovou pri ktorej sa zastavíme je známe Mauzóleum V.I.Lenina. Vo vnútri je uložený krištáľový sarkofág s Leninovým telom. Mauzóleum, ktoré vidíte dnes je už treťou verziou. (vybudované bolo v roku 1924 a druhá úprava nasledovala v roku 1930).
Divadelné námestie (bývalé Sverdlovo námestie) je pomenované po troch divadlách dominujúcich jeho severnej strane. V minulosti bol na tomto mieste zapáchajúci močiar, kde ľudia vyhadzovali odpadky. Ak prichádzate od námestia Revolúcie po pravej ruke môžete vidieť staré múry, ktoré slúžili ako ochrana Kitajgorodu. Naproti vám stojí Hotel Metropol (1903, architekt angličan Wiliam Walcot ). Medzi vami a hotelom Metrpolom stojí park so sochou Karlom Marxom. Na druhej strane námestie je Veľké divadlo (1824) s miestami pre 2000 návštevníkov. Pred divadlom sa nachádza bronzový štvorzáprah s ochrancom umenia gréckym bohom Apolónom. Hneď vedľa Veľkého divadla stojí bledožltá budova Malého Divadla (1824), pred ktorým sa nachádza socha ruského dramatika Alexandra Ostrovského .
Námestie Ľubjanka (bývale námestie Felixa Dzeržinského , zakladateľa Čeky ) . Nachádza sa tu obchodný dom Detskyj Mir – Detský svet , najväčší obchod v Rusku pre deti Susedom Detského sveta je budova smutne preslávenej sovietskej tajnej služby KGB (dnes FSB). Na druhej strane námestia leží Polytechnické múzeum, v ktorej sú uchovávané najmä staré vynálezy a množstvo nových exponátov .
Múzea
Zbrojnica, KremeľSú tu zhromaždené diela historickej a umeleckej hodnoty – brnenia ruských bojovníkov , strelné zbrane . Medzi najkrajšie kusy v zbierke patria Monomachova zlatá čiapka (v nej korunovali cárov) , slávnostný úbor cára Michaila Romanova , briliantový klobúk Petra I , zbierka slávnostných kočov . V budove Zbrojnice je inštalovaná výstava briliantov . Jej súčasťou sú diamanty Orlov , Šach , Mária , Polárna žiara , a platinové nuggety o váhe až 36kg . Štátna Treťjakovská galéria
Štátna Treťjakovská galéria je najväčšie ruské umelecké múzeum, ktoré obsahuje najväčšiu zbierku ruského umenia v Rusku. Galériu založil moskovský kupec P.M.Treťjakov, ktorý sníval o múzeu obsahujúcom veľkú zbierku umenia , dostupného pre každého návštevníka a zobrazujúceho celú históriu ruského umenia. Vystavané sú tu ikony 12.-17.storočia z územia celého Ruska , obrazy , maľby a sochy 19.storočia a obrazy mnohých maliarov; Múzeum A.Puškina
Múzeum zobrazuje život najväčšieho ruského spisovateľa. Panoramatické múzeum Bitka pri Borodine
Múzeum približuje návštevníkovi víťazstvo Ruska nad Napoleonom v roku 1812 . Návštevníci sú na špeciálnej plošine 6m nad zemou. Medzi nimi a obrazom je 12m široký exteriérový záber a tak vzniká dojem, že ste v centre udalostí v bitke pri Borodine (na tomto mieste sa odohrala rozhodujúca bitka , kde Napolen prehral bitku proti Rusom) Štátne múzeum výtvarných umení Alexandra Puškina
Múzeum postavené v starogréckom štýle architektom Romanom Klejnom v roku 1912. V múzeu sú obrazy francúzskych výtvarných umelcov (Monet, Cézanne, Gaugain , Van Gogh, Manet, Matisse, Renoir, Degas, Delacroix , Corot), obrazy talianskych majstrov z renesancie, obrazy holandských, flámskych, nemeckých, španielskych , anglických majstrov, starogrécke, etruské plastiky a taliansko-krétske ikony. Je tu obrovská zbierka predmetov zo života Egypťanov.Múzeum je po Ermitáží druhé najväčšie v Rusku a jedno z najväčších na celom svete. Pamiatkový areál Kolomenskoje
Kedysi bolo Kolomenskoje usadlosťou cárskej rodiny. Dnes je tu skanzen. Dominantou komplexu je chrám Nanebovstúpenia pána (1532) s krásnym ikonostasom. V areáli je ďalej Ďjakovský kostol, zvonica, vodárenská veža, Predná brána , Kazanský kostol s kupolou, Domček Petra I. V parku rastú najstaršie duby na území Moskvy .
Vstupné : Do areálu je vstup zadarmo, osobitné vstupné do každého objektu
Nakupovanie
Výkladnou skriňou sovietskej ekonomiky je obchodný dom GUM, ktorý sa nachádza oproti Kremľu. Ten istý tovar je možné kúpiť za výhodnejšie ceny v iných častiach mesta.
Obľúbenou nákupnou ulicou v Moskve je Novy Arbat, situovaný západne od Kremľa a ulica Arbat ulitsa, ktorá vedie paralelne s predchádzajúcou ulicou.
Okhoktny ryad je najnovším obchodným centrom v Moskve, ktoré sa radí medzi najnavštevovanejšie. Dal ho postaviť moskovský starosta Juri Lužkov za 350 miliónov dolárov.
Tverskaja ulica, ktorá vedie severne od Červeného námestia, je najmódnejšou obchodnou ulicou, ktorú lemujú drahé butiky.
Klasické ruské obchody nájdete na ulici Valentin Judaškin, ktorá sa radí medzi najdlhšie ulice v Moskve. Je tu situované i Moskovské nákupné centrum.
Pre lovcov suvenírov je vhodný Palekh a Kholui. V lakovaných skrinkách sa nachádzajú atraktívne darčeky, tradične je to bábika matrijoška alebo samovar.
Medzi ďalšie suveníry sa radia drevené poháre, taniere a lyžice (maľované zlatou, červenou a čiernou farbou) a Dymkovskaje Igrušky - založené na motíve obľúbených folklórnych postavičiek. Veľký dopyt je po vyrezávanom jantáre, porceláne Gzhel, výšivkách Voloďa, vajciach Fabergé a ruskej bižutérii.
V Izmajlovskom parku sa cez víkendy koná trh, je nutné byť opatrný pri výmene dolárov. Ponúkajú sa tu starožitnosti, cennosti, umelecké diela a rukopisy. Iné výrobky, ktoré nie je možné kúpiť v obchodoch zameraných na predaj suvenírov, musia mať pri vývoze exportnú licenciu schválenú Ruskou federáciou.
Ak si návštevník metropoly želá zažiť pravú ruskú atmosféru, odporúčame mu zájsť na Čeremušinsky Rynok. Akumulujú sa v ňom čerstvé potravinové výrobky zo všetkých rohov bývalého Sovietskeho zväzu. Trhovisko je otvorené denne Po - So 07:00-19:00 a v Ne 07:00-17:00. Pri predaji sa nedodržuje očakávaná hygiena, avšak dá sa tu naozaj výhodne nakúpiť.
Najväčším trhoviskom v Moskve je Konkovo, otvorené je denne 08:00-20:00, nachádza sa na ulici Profsojuznaja. Predáva sa tu oblečenie, výrobky užitočné do domácnosti a potraviny.
Obchody sú vo všeobecnosti otvorené Po-So od 09:00-18:00, pričom väčšie sú otvorené od 10:00-20:00. Menšie obchody sú zväčša v poludňajších hodinách zatvorené (13:00-15:00). DPH je 20% (10% pre niektoré potraviny a produkty.
Internet (.ru)
Mapa Moskovského metra
https://www.infoservices.com/moscow/map/metro800.html
Mapa Moskvy
https://www.cityguide.travel-guides.com/city/85/street_map/Europe/Moscow.html
Letisko Šeremeťevo
https://www.sheremetyevo-airport.ru/?act=part&pid=512
Letisko Demodedovo
https://www.domodedovo.ru/index_en.asp
Hotely
https://www.hotels-moscow.ru/
Veľvyslanectvo Moskva
https://www.mfa.sk/zu/index/podstranka.php?id=1033
Vlakové spojenia
www.timetable.tsi.ru
www.poezda.net
Aktuálny kultúrny sprievodca Moskvy
www.moscowout.ru
Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (áno)
Uskutočňovanie hovoru v rámci Ruska
Ak ste v Rusku a voláte do iného mesta (napr. z Moskvy do Petrohradu ) musíte vytočiť najprv 8 , počkať na dlhý tón, potom zadať predvoľbu mesta ktoré voláte a Nakoniec volané číslo.
Uskutočnnenie hovoru z Ruska do inej krajiny
Pri volaniach z Ruska do inej krajiny treba vytočiť najprv 8, počkať na dlhý tón , potom vytočiť 10 (medzinárodný prístup), predvoľbu krajiny, (predvoľbu mesta) a volané číslo .
Používanie mobilného telefónu v Rusku
Obidvaja slovenskí mobilní operátori (Eurotel Bratislava a Orange Slovensko ) majú v Rusku viacero roamingových partnerov. Cestovateľom, ktorí nemajú aktivovaní roaming a neplatia paušál, odporúčame si aktivovať službu Easy Roaming alebo Easy SMS Roaming v sieti Eurotel alebo Prima Roaming v sieti Orange .
Do kufra:
sprievodcovia: Ikar,Lonelyplanet,Roughguides, sprievodca Moskva (2007)
Bez záruky
Vlakom som niekoľko ráz cestoval do Moskvy a z Moskvy. Nie je to zlé cestovanie, tam aj späť cca 5 tisíc aj s lôzkom. Cesta trvá 2 noci a deň (cca 36 hodín), nevýhodou je teda dĺžka cesty. Pamätám si, že som sa tam vždy nalieval dosť dobrým čajom, v každom spacom vozni bol dobrý samovar. Že vraj sa tam občas kradne, neviem. Asi na to treba pamätať. Po Rusku, resp. byv. ZSSR, som cestoval z Moskvy do Rigy, Petrohradu. Na žiadne problémy si nespomínam. Niekomu môže robiť problém spať vo vlaku, keď pod vami búšia kolesá a trochu sa všetko kolíše. (www.ruskodnes.sk)
Zdroj/autor: ruskodnes, mzvsr, drom