Reklama

Najvyššia budova sveta 2008 (2)

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

SAE /Dubaj - Dubajská veža Burdž Dubaj (Burj Dubai) v metropole Spojených arabských emirátov (SAE) sa stala s výškou 555,3 metra oficiálne najvyššou budovou na svete.

Dubajská veža Burdž Dubaj (Burj Dubai) v metropole Spojených arabských emirátov (SAE) sa stala s výškou 555,3 metra oficiálne najvyššou budovou na svete. Stavba čnejúca do závratných výšok sa stala jedným z typických čŕt obrovského rozmachu tohto kedysi spiaceho púštneho mesta na pobreží Perzského zálivu a jeho premeny na jedno z najväčších obchodných a finančných centier Blízkeho východu.

Burdž Dubaj prekonala vo štvrtok doposiaľ najvyššiu stavbu sveta - CN Tower v kanadskom Toronte, ktorá od roku 1976 držala prvenstvo s výškou 553,3 metra. V júli prekonala Dubajská veža doposiaľ najvyšší mrakodrap sveta Tchaj-pej 101 na Taiwane, vysoký 508 metrov, ktorý sa pýšil týmto titulom od roku 2004. Konečná výška Dubajskej veže sa stala prísne stráženým tajomstvom, ukončenie tohto kolosu zo skla, betónu a ocele sa očakáva koncom roku 2008.

Rekordy, ktoré táto stavba prekonala

február 2007 - Burdž Dubaj sa stala stavbou s najvyšším počtom poschodí, prekonala Sears' Tower 13. máj 2007 - Pri stavbe Burdž Dubaj sa prečerpal betón do výšky 452 metrov, čím prekonalo stavbu mrakodrapu v Tchaj-pej. Rekord v tejto kategórii stále drží hydroelektráreň v Riva del Garda. Pri jej stavbe sa betón prečerpal do výšky 532 metrov. 21. júl 2007 - Burdž Dubaj sa stala najvyšším mrakodrapom sveta. Stále však nebola dokončená a ani sčasti sprístupnená, preto jej rekord nebol uznaný. Mrakodrap Tchaj-pej 101 si udržal vedúcu pozíciu 12. august 2007 - Burdž Dubaj prekonala výšku antény na Sears' Tower, ktorá siaha do výšky 527.3 m 3. september 2007 - Burdž Dubaj sa stala druhou najvyššou stavbou sveta, na tretie miesto odsunula Ostankino Tower v Moskve 12. september 2007 Budova siaha do výšky 555, 3 metra, čím prekonáva CN Tower v Toronte a stáva sa najvyššou stavbou na svete.

-------------------------------------

SAR/DUBAJ - Dubajská veža Burdž Dubaj (Burj Dubaj), ktorá by sa mala stať najvyššou budovou sveta, dosiahla sté poschodie.

Už takmer dve tretiny prác sú hotové a 3000 robotníkov každé tri dni pridáva ďalšie poschodia. Po predpokladanom dostavaní o dva roky by tento mrakodrap v najľudnatejšom meste Spojených arabských emirátov mal mať viac ako 160 poschodí a mal by byť vysoký viac než 700 metrov. Burj Dubaj je súčasťou rozsiahleho projektu v hodnote 20 miliárd dolárov, ktorý zahŕňa i niekoľko ďalších nižších mrakodrapov usadených medzi točitými vodnými kanálmi a mamutie nákupné stredisko. Mrakodrap sa stane okrem iného sídlom šesťhviezdičkového Armani hotela popredného talianskeho módneho návrhára Giorgia Armaniho, v budove budú aj súkromné byty a kancelárie.

Striebristo oceľovo-sklenená budova by mala vrátiť Blízkemu východu česť byť domovom najvyššej stavby sveta - titul, ktorý oblasť stratila okolo roku 1300, keď katedrála v anglickom Lincolne ukončila skoro 4000 rokov trvajúcu nadvládu egyptskej Cheopsovej pyramídy v Gize. V regióne zatieňuje dubajskú vežu už len blízky mrakodrap Emirates Office Tower pripomínajúci žiletku (355 m), ten však vraj Burj Dubaj predbehne už o niekoľko dní. Dubajský hotel Burj al-Rab vystavaný do podoby plachty má 321 metrov a Kingdom Center v saudskoarabskej metropole Rijád 302 metrov. Európskou najvyššou budovou je Víťazný palác v Moskve s 264 metrami.

Súčasnou najvyššou budovou sveta je podľa Guinnessovej knihy rekordov s 508 metrami a 101 poschodiami taiwanský mrakodrap Tchaj-pej, druhá najvyššia stavba sveta, torontská CN Tower je o 55 metrov vyššia a to len vďaka vysokej anténe.

Odvážne projekty

Prístav Dubaj v Perzskom zálive v posledných rokoch priťahuje pozornosť svojimi smelými stavebnými projektmi, medzi ktoré sa zaraďujú umelé ostrovy v tvare paliem, krytý lyžiarsky svah či rozsiahly zábavný komplex, kde má vzniknúť i obytný mrakodrap otáčajúci sa okolo svojej osi. Mrakodrapy začal Dubaj stavať z prestížnych dôvodov, nie ako Hongkong či New York pre nedostatok miesta. Burj Dubai je dielom amerického architekta Adriana Smitha z chicagskej Skindmore, Owings a Merrill, ktorý tiež navrhol šanghajskú vežu Ťin Mao, ktorá je so svojimi 420 metrami piata najvyššia na svete. Pri dizajne dubajskej veže sa Smith nechal inšpirovať kvetinou Hymenocallis, ktorej členitý kvet pripomína orchideu. Pôdorys budovy pripomína rozvinutú korunku tohto voňavého kvetu, ktorý sa hojne pestuje nielen v Dubaji, ale aj v Indii.


Zdroj/autor: emaar properties,čtk, tasr, drom