Najznámejšie filmové pláže sveta
18. 4. 2007, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:12)
Počas dlhých zimných večerov pred televízorom sme sa nechali inšpirovať najkrajšími filmovými plážami a zistili sme, kde v skutočnosti sú.
Takže, ak budete mať chuť, môžete prežiť skutočný relax tam, kde filmové hviezdy pobehovali len tak, ako im režisér pískal.
Utečte pred civilizáciou do Thajska
Film: Pláž
Miesto: opustený ostrov Koh Phi Phi Le v Thajsku
V piesku hľadajte stopy po: Leonardovi DiCapriovi.
Pozor na: cunami, bohužiaľ to nebola len filmová katastrofa.
Pozreli ste si film Pláž a dostali ste chuť uniknúť podľa vzoru Leonarda DiCapria z civilizácie? V tom prípade si to namierte na dobrodružnú výpravu do Thajska. Po uvedení filmu Pláž v kinách sa sem nahrnuli tisícky turistov, no ich sen o ľudoprázdnych plážach sa zmenil na realitu pripomínajúcu sardinky v konzerve. Našťastie prvotná hystéria z filmu už pominula a tragédia cunami spred dvoch rokov takisto odobrala mnohým turistom chuť na exotiku, takže na opustených thajských plážach opäť vládne romantika a pokoj. Ak však budete chcieť nájsť miesta, kde sa nakrúcala Pláž, budete mať smolu. Filmári si totiž prostredie pred nakrúcaním upravili podľa svojich predstáv. Postavili tu veľké piesočné duny, nechali sem doviezť palmy a po skončení nakrúcania museli všetko uviesť do pôvodného stavu.
Pláž s nádherne bielym pieskom, na ktorej sa Leonardo kúpal, sa volá Maya Bay, no môžete zabudnúť na to, že na nej strávite romantickú noc. Opustený ostrov je totiž chránený, preto na ňom turisti nesmú prespávať. Na vedľajšom ostrove Koh Phi Phi Don si však môžete zrealizovať všetky svoje sny – hoci aj kúpať sa nahí v smaragdovej vode pri svetle hviezd obkolesení vysokými útesmi. Ak chcete vidieť vodopád z filmu, budete musieť ísť do severného Thajska do národného parku Khao Yai. Turistická sezóna v Thajsku vrcholí od decembra do marca, mimo nej je tu nielen lacnejšie, ale aj menej ľudí.
Fidži - nielen pre stroskotancov
Film: Stroskotanec
Miesto: Monu Kiri na Fidži
V piesku hľadajte stopy po: Tomovi Hanksovi.
Pozor na: stroskotancov, a nielen tých, ktorým sa potopila loď, ale hlavne tých, ktorí klesli na duchu.
Hoci si Tom Hanks ako stroskotanec po páde svojho lietadla užil na opustenom ostrove bez civilizácie naozaj drsné podmienky, určite sa nenechajte od súostrovia Fidži odradiť. O vodu a strechu nad hlavou sa tu naozaj báť nemusíte, pretože pokiaľ naozaj nestroskotáte, lietadlo vás dopraví jedine do civilizovaných oblastí, kde nie je núdza ani o päťhviezdičkové rezorty. Ostrovy Fidži sú skvelou destináciou pre dobrodružné povahy a milovníkov nedotknutej prírody rozmaznajú svojou exotickou krásou. Ak ste prívrženkyňami ekologického životného štýlu, budete milo prekvapená, že stále sú na svete miesta, ktoré úspešne unikajú industrializácii. Fidži totiž pripomínajú rajskú záhradu. Bohužiaľ jej súčasťou sú aj jedovaté hady, pavúky a hmyz, tak si dajte pozor na to, kam šliapete a aký chrobáčik vám to lezie po nose. Očkovanie by malo zaručiť, že sa domov vrátite plná energie a do čokoládova opálená, nie vyšťavená a s maláriou. Ak snívate o romantickej svadobnej ceste a nezabudnuteľnej „prvej noci”, na pobyt v chatrčiach nad vodou určite nikdy nezabudnete.
Preladte sa na havajskú vlnu
Filmy: Šesť dní, sedem nocí, Jurský park, Bod zlomu, Pearl Harbor, King Kong, Dračie srdce
Miesto: Havajské ostrovy Oahu, Kauai
V piesku hľadajte stopy po: Harrisonovi Fordovi, King Kongovi, Kevinovi Costnerovi, Keanu Reevesovi, dinosauroch, Patrickovi Swayzovi, Benovi Afleckovi…
Pozor na: veľké vlny, žraloky a na svoju hlavu – ak vám ju neodhryzne žralok, môžete ju stratiť kvôli krásnemu surferovi.
Zrejme najznámejšou plážou na svete je aj vďaka hollywoodskym filmom havajská Waikiki beach. Veční chlapci typu Patrick Swayze či Keanu Reeves (z filmu o surferoch Bod zlomu) sú tu na každom kroku. Majú krásne opálené vyšportované telá a vyzerajú neuveriteľne COOL. Pozorujete ich z pláže, ako si dokážu poradiť s doskou vo vlnách a rozmýšľate, čo by dokázali urobiť s vami. Možno si užijete prázdninový „fling”, no buďte si istá, že ich nikdy nevzrušíte viac ako veľká vlna. S východom slnka vás zaručene pustia k vode a vymenia za plochú dosku.
Zatiaľ čo pláž je snom všetkých milovníkov slnečného kúpeľa, teplá voda je skvelá na plávanie a surfovanie. Ak vás prestane na Havaji baviť „život nad vodou”, stačí si nasadiť vodotesné okuliare, plutvy, dať do úst šnorchel a môžete objaviť čaro podmorského sveta, kde budú niekoľko centimetrov od vás plávať ryby všetkých farieb a ak budete mať šťastie, zaplávate si aj s veľkou korytnačkou.
Romantika v Taliansku
Film: Talentovaný pán Ripley
Miesto: ostrov Ischia v Taliansku
V piesku hľadajte stopy po: Judovi Lawovi, Mattovi Damonovi a Gwyneth Paltrow.
Pozor na: talentovaných klamárov typu „pán Ripley”, ktorí vás budú chcieť „namotať”.
Pamätáte sa na scénu z filmu Talentovaný pán Ripley, kde Matt Damon odhalí Juda Lawa, ako sa s Gwyneth Paltrow oddávajú sladkému ničnerobeniu na pláži v „Montegibello”? Ak si chcete zopakovať podobnú scénku v reáli, vydajte sa na sopečný ostrov Ischia v Neapolskom zálive, kde sa tento film odohráva a môžete si užiť nádherné pláže a liečivé termálne pramene, ktoré opísal už Homér v Iliade, aj vy. Večer si môžete vychutnať romantickú atmosféru starých rybárskych mestečiek, nahrubo vydláždených ciest či opojiť sa pohľadom na prímorské vily natreté v pastelových farbách. Idylku na Ischii vám zaručene nepokazí nič a nikto, jedine, že by sa k vám pridal Talentovaný pán Ripley.
Jamajka v rytme reggae
Film: James Bond – Dr.No (1962)
Miesto: Ocho Rios na Jamajke
V piesku hľadajte stopy po: Ursule Andress a Seanovi Connerym.
Pozor na: čokoládových krásavcov, z ktorých dostanete na pláži úpal.
Hoci na Ocho Rios určite nenatrafíte na šarmantného Seana Conneryho alias Jamesa Bonda, karibský ostrov s nádychom exotiky, Jamajku, si určite užijete aj bez neho. Navyše, keby ste ho náhodou stretli, asi by ste ho aj tak nespoznali, pretože je už takmer o pol storočia starší. Takže skôr ako jemu určite neodoláte jamajským bielym piesočným plážam, čiernym domorodcom, priezračným zátokám a koralovým útesom, kde žije viac než 700 druhov rýb. Celá vaša dovolenka sa bude zaručene niesť v rytme reggae a tvár kultového jamajského speváka Boba Marleyho sa vám určite vryje do pamäti – aj napriek tomu, že je po smrti, jeho duch je tu stále živý.
Keď vás omrzí „váľať si šunky“ na pláži, môžete si ich ísť vymáčať v minerálnych prameňoch alebo sa vybrať na ryby, prechádzku po plantáži či zahrať si golf.
Varovanie: Ak neznášate reggae, černochov či vôňu marihuany, obíďte Jamajku veľkým oblúkom a radšej choďte na neďaleko ležiaci ostrov Kuba. Možno vám socialistický režim Fidela Castra polezie menej na nervy a napokon pre pamätníkov to možno bude celkom príjemná spomienka na minulosť.