Našej REDAKTORKE po štyridsiatke ZREDLI vlasy, neverila, že jej pomôže taká obyčajná a LACNÁ...
23. 4. 2024, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:28)

Zdroj: Instagram.com/@bebishka_style
So svojou skúsenosťou sa podelila naša redaktorka a editorka Bea, ktorá pre vás zároveň pripravila prehľad účinných receptov, ktoré jej zachránili vlasy.
Zdroj: Instagram.com/@bebishka_style
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: Instagram.com
Vypadávanie vlasov - nočná mora každej ženy
"Už v mladosti som mala pocit, že vlasy mi padajú viac, ako je bežné. Boli však stále pomerne husté a vlnité, mali pekný objem, preto som tomu nevenovala veľkú pozornosť," hovorí Bea. Občas si pridala nejaký vitamín, spravila masku zo žĺtka a tekvicového oleja a bolo po probléme.
Zdroj: shutterstock
Vlasom prospeje domáca maska namiešaná zo žĺtka a tekvicového či olivového oleja.
Náhla zmena
Po štyridsiatke sa však kvalita jej vlasov zmenila. "Zrazu boli moje vlasy iné. Nielenže vo zvýšenej miere vypadávali, ale boli tenšie, jemnejšie. Krátko po umytí stratili prirodzenú vlnitosť, korienky sa viac mastili, končeky boli veľmi suché. Môj hormonálny profil bol v poriadku, rovnako aj krvný obraz. Povedala som si, že sa s tým nezmierim a budem pátrať, čo by mi mohlo pomôcť." Drahé doplnky výživy a vlasové toniká ju však sklamali. "Áno, pocítila som miernu zmenu, vlasy vypadávali menej, ale len počas užívania prípravku a navyše ma z niektorých bolel žalúdok. Keď som kúru po mesiaci opakovala, nedostavilo sa žiadne zlepšenie."
Zdroj: Instagram.com/@bebishka_style
Po štyridsiatke už jej vlasy neboli "vo forme".
Zázrak za pár eur?
V redakciách sa zvyknú testovať novinky rôznych značiek a tak jej prišla do rúk rozmarínová voda na vlasy a pleť, doslova za pár eur. Ani jej nenapadlo dať jej šancu. Keď ju po niekoľkých mesiacoch vytiahla zo skrinky, bolo to len preto, lebo práve nemala nijaký iný prípravok proti padaniu vlasov. Nastriekala si ju do cestičiek, pokožku premasírovala masážnou pomôckou a modlila sa, aby nechytila nejakú alergickú reakciu.
Zdroj: Canva
Rozmarín podporuje rast nových vlasových buniek. Obsahuje antioxidačnú a protizápalovú zlúčeninu nazývanú kyselina rozmarínová. Táto zložka znižuje tvorbu zápalovej látky produkovanej v tele, ktorá prispieva k nadmernému vypadávaniu vlasov tým, že oslabuje vlasové folikuly.
Našla, čo hľadala
Výsledky videla takmer okamžite. V prvom rade sa jej vlasy prestali mastiť, boli pevnejšie a vrátila sa im vlnitá textúra. O niekoľko dní si pri umývaní všimla, že jej vypadlo sotva pár vlasov. Po pár týždňoch bola zmena ešte viditeľnejšia: "Na preriedených miestach v kútoch a nad čelom mi začali vyrastať nové vlasy, no najviac z toho bola šokovaná moja kaderníčka, ktorá doslova povedala, že tých vlasov je od mojej poslednej návštevy oveľa viac." Keď sa vodička minula, Bea si začala pestovať vlastný rozmarín a dala sa na pravidelné vlasové oplachy. V podstate si pripravila vždy čerstvú vlasovú vodu, ktorou si ošetrila vlasovú pokožku po každom umytí vlasov a dodnes v tom pokračuje. "Nemá to chyby, úplnou náhodou som našla presne to, čo moje vlasy potrebujú," teší sa Bea, ktorá kvalitu svojich vlasov podporuje aj bylinkovou pitnou kúrou. Akou? Dozviete sa na ďalšej strane!
Účinné recepty na vlasové OPLACHY nájdete na ďalšej strane...
Tieto OPLACHY sú skutočné čary z prírody!
Po umytí vlasov si ich opláchnite tečúcou vodou. Následne ich prelejte vychladnutým oplachom, ktorý už nezmývajte. Potom si dobre premasírujte pokožku hlavy. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, vlasovú kúru podporte aj pitnou kúrou. To znamená, že okrem toho, že vlasy po každom umytí ošetríte formou oplachu a masáže, budete piť pravidelne napr. žihľavový čaj počas doby 2 týždňov. Nasleduje 2-týždňová prestávka a opäť môžete začať s pitím čaju.
Žihľavový
Žihľava znižuje koncentráciu dihydrotestosterónu, hormónu, ktorý je zodpovedný za vypadávanie vlasov. Obsahuje antioxidanty ako sú karotenoidy, flavonoidy a vitamín C, ktoré chránia vlasy pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Silice, tanín a minerály stimulujú cievnu aktivitu v pokožke hlavy a podporujú rast vlasov.
Zdroj: Shutterstock
Žihľava je mimoriadne zdravá burinka!
Ako na to?
2 PL sušenej alebo 2 plné hrste čerstvej žihľavy dáme do 1l studenej vody a na slabom plameni privedieme do bodu varu. Vypneme a necháme 10 minút lúhovať. Môžete pridať aj 1 PL octu.
Harmančekový
Ak vám vypadávajú vlasy v dôsledku podráždenia alebo zápalov vlasovej pokožky, môže pomôcť práve upokojujúci harmanček. Okrem toho zvyšuje prirodzený lesk a hebkosť vlasov, zanecháva ich žiarivé a zdravé. Ak sa vám páčia vlasy zosvetlené od slniečka, podobný efekt zanechá po pravidelnom používaní aj harmanček.
Zdroj: Shutterstock
Harmanček je univerzálna bylinka na rôzne ochorenia. Pomôže so žalúdočnými problémami, s bolesťami hlavy, ale aj vypadávaním vlasov, najmä, ak je zápalového pôvodu.
Ako na to?
Zaparte 3 PL harmančeka 1l vriacej vody. Nechajte lúhovať 15 minút a sceďte. Ak chcete dosiahnuť aj zosvetľujúci účinok, nechajte harmanček pomaly variť 30 minút.
Bazalkový
Bazalka má vynikajúce antioxidačné a protizápalové vlastnosti a zistilo sa, že dokáže stimulovať bunky vlasového korienka, ktoré sú zodpovedné za výživu vlasov. Podporuje rast vlasov a znižuje ich vypadávanie. Jej hlavnými zložkami sú éterické oleje, vitamíne E, D, C a A a minerály. Je bohatá na železo, horčík, draslík a vápnik.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Bazalka chutí v šalátoch, no prospeje aj vlasom!
Ako na to?
Pripravte si 2 plné hrste čerstvých lístkov bazalky, nasekajte a krátko povarte v 1l vody. Recept môžete obmeniť napríklad tak, zmiešate bazalku s mätou v pomere 1:1.
Rozmarínový
Ženy si často všimnú, že ich vlasy vekom slabnú a vypadávajú. V tom prípade nasaďte rozmarín, ktorý dokáže podporiť rast nových vlasových buniek. Obsahuje antioxidačnú a protizápalovú zlúčeninu nazývanú kyselina rozmarínová. Táto zložka znižuje tvorbu zápalovej látky produkovanej v tele, ktorá prispieva k nadmernému vypadávaniu vlasov tým, že oslabuje vlasové folikuly.
Zdroj: Canva
Čerstvý či sušený - môžete si z neho pripraviť živú vodu na vlasy!
Ako na to?
Prevarte 1l vody a prelejte ňou za hrsť čerstvého alebo 1 PL sušeného rozmarínu. Nechajte lúhovať aspoň 30 minút, ale ideálne aj niekoľko hodín.
Levanduľový
Väčšina z nás siaha po levanduli, keď nás trápi nespavosť. No za pozornosť stoja aj jej účinky v starostlivosti o vlasovú pokožku. Ak trpíte vypadávaním vlasov v dôsledku nadmernej tvorby mazu, máte podráždenú a svrbivú pokožku, oplatí sa nasadiť levanduľový oplach. Vašu vlasovú pokožku dostane do rovnováhy a vlasy zanechá hydratované a lesklé.
Zdroj: Canva
Utíši psychiku, prebudí vlasovú pokožku.
Ako na to?
Zalejte 2 hrste čerstvých kvetov levadule alebo 2 PL sušenej levandule 1l vriacej vody a nechajte lúhovať v zakrytej nádobe 10 až 15 minút.