Naučte sa čítať reč telaRozoznajte priateľov a nepriateľov
1. 10. 2004, 17:21 (aktualizované: 11. 7. 2024, 15:38)
Je jedno ako rozprávame, naše telo prezradí, čo skutočne cítime. Kto rozumie signálom očí alebo rúk, dokáže lepšie posudzovať ľudí.
Predajca áut sa skutočne snažil. Ponúkané auto nastriekal krásnou farbou, bol vtipný, aby si získal dôveru zákazníka. A napriek tomu auto nepredal. Reč jeho tela ho prezradila, signalizovala, že klame. Žiadny div. Denne sa nám ponúkajú mnohé znaky. Viacerí sa však nechajú dobehnúť, pretože si ich nevedia prečítať. Často môžeme už po pár gestách rozpoznať, či je náš partner v rozhovore priateľom alebo nie.
Hrdlo
Hrdlo hrá dôležitú úlohu. Šelmy skáču na hrdlo svojim obetiam. Psy sa zvalia na chrbát a ponúknu odhalený krk, keď sa cítia pri človeku bezpečne. Toto biologické správanie sa prenieslo aj na človeka. Zastrčená brada, vysoko vytiahnuté plecia, odvracanie pohľadu - všetky gestá chrániace hrdlo signalizujú: "Nedôverujem ti a som v obrannej pozícii." Priatelia ukazujú často svoj krk, keď nemajú čo skrývať. Pri flirtovaní si ženy podvedome uhládzajú vlasy za uši. Je to zvodné gesto podrobenia sa.
Oči
Keď vás niekto prepichuje pohľadom, snaží sa vás ovládať. Priamy pohľad preto často využívajú predajcovia a šéfovia. Protikladom je stále putujúci/túlavý pohľad, ktorý prezrádza neistotu. Priatelia pri rozhovore používajú kombináciu pohľadov. Pozerajú sa priamo a dokazujú tak svoj záujem, ale občas nechajú oči aj "blúdiť".
Spôsob pohľadu prezradí aj charakter človeka. Extroverti používajú viac priamy zrakový kontakt, pozerajú sa na druhého dlhšie a častejšie ako introverti. Zrakový kontakt sa môže ukončiť odvrátením pohľadu doprava alebo doľava. Výskum potvrdil, že vybratý smer nie je náhodný, ale je odrazom spôsobu, akým pracuje mozog. Extroverti majú sklon odvracať pohľad doľava, introverti doprava.
Úsmev
Úsmevy majú tiež svoje významy. Okrem signalizácie otvorenosti a priateľstva ich môže protivník použiť na oklamanie druhého alebo na zamaskovanie nervozity. Nervózny úsmev rozoznáte podľa jeho váhavého a letmého charakteru. Je to úsmev nízkej intenzity, ktorý sa obmedzuje len na ústa. Zuby pri ňom ostávajú skryté.
Dôležité: Smiech je pravý iba vtedy, keď sa pri ňom pohybuje obočie. Vysokozdvihnuté obočie znamená: "Mám na to iný názor, ale nie som agresívny."
Správanie
Obidve polovice tela sú podriadené zodpovedajúcim stranám mozgu. Ľavá strana pocitom (pravá pologuľa mozgu), pravá strana rozumu (ľavá pologuľa mozgu). Keď váš spoločník stojí na ľavej nohe, myslí intuitívne. Ak na pravej, hľadá oporu alebo nechce prezradiť svoje pocity.
Ak má partner pri rozhovore skrížené nohy, nemýľte si tento signál s uvoľnením. Ak ostatné časti tela tiež vyjadrujú otvorené nepriateľstvo, napríklad prekrížené paže, treba zmeniť taktiku. Na spoločníka urobíte, naopak, príjemný dojem tým, že ho budete pozorne počúvať a pritakávať pritom hlavou. Efekt ešte zvýši nenápadná pochvala a vyjadrený súhlas. Tieto maličkosti majú naozaj veľký účinok.
Hlava
Voľné pohybovanie hlavou partnera pri rozhovore naznačuje, že sa cíti dobre a zaujíma sa o preberaný problém. Strnulé držanie hlavy signalizuje: "Nenechám si nazrieť do karát." Naklonená hlava je naopak znakom dôvery. Kto drží hlavu vzpriamene je nahnevaný.
Ruky
Ruky sú najsilnejším vyjadrovacím nástrojom ľudí. Kto má pasívne klesnuté ruky pri tele , nemá v podstate záujem s vami hovoriť. Kto ukazuje pri rozhovore len vonkajšie strany rúk a vnútorné ukrýva, snaží sa nedať najavo svoje skutočné pocity.
Nervozitu pri rozhovore prezrádza neustály pohyb prstov, pohrávanie sa s perom, s vlasmi, šúchanie rúk o seba, ktoré pripomína mydlenie, narovnávanie neexistujúcich záhybov na šatách či obhrýzanie nechtov. Bežným gestom pri zoznamovaní a stretnutí je podanie ruky. Každá z vás už iste zažila stisk ruky, ktorý voláme "mŕtva ryba", a určite to vo vás nevyvolalo príjemné pocity. Je to podanie ruky, ktoré je bez života, ruka akoby pred vami utekala. Opačným extrémom je silný stisk ruky mužov, ktorí považujú normálny stisk za prejav slabosti.
TIP: Ruku podávajte partnerovi vždy suchú, používajte strednú intenzitu stisku ruky a držte ju maximálne šesť sekúnd. Pri vyjadrení priateľstva použite stredne silný stisk ruky. A chcete vyjadriť svoju prevahu, použite silnejší stisk a držte ruku druhého človeka o chvíľku dlhšie, ako je zvyčajné.
Zrkadlenie
V partnerovi vyvoláte príjemný dojem, ak sa mu pripodobníte pohybom. Vedecky to nazývame zrkadlenie. Ľudia, ktorí sa majú radi alebo sú si sympatickí, podvedome sa pohybmi aj mimikou napodobňujú. Všimnite si pohyby svojich dobrých priateľov, určite sú k sebe navzájom mierne naklonení, ruky aj nohy majú vo veľmi podobnej pozícii. Robíme to intuitívne. Napodobňovať sa však dá aj cielene. Ak to dokážete, partner si to neuvedomí, výsledkom je len príjemný pocit z rozhovoru.
Prirodzenosť nadovšetko
Za každých okolností sa snažte pôsobiť prirodzene. Pri rozhovoroch viacej počúvajte ako hovorte a pozorujte aj reakcie svojho okolia. Skúste si niekedy doma pustiť videopásku z nejakej rodinnej oslavy a študujte svoje vlastné pohyby. Určite vás prekvapí, koľko pohybov robíte a pritom si ich vôbec neuvedomujete. Zároveň si všimnite, ako na vás reaguje okolie.