Objem, vlny a kučery! Zvládnete to s nátačkami
8. 12. 2010, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:57)

Zdroj: archív
Zvlnené či vyrovnané? Trendy v účesoch sa jednoznačne prikláňajú k prvej možnosti. Namiesto kúpy drahej kulmy vyskúšajte možno zabudnuté natáčky.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Žehlenie vlasom nielenže neprospieva, ale navyše je „out“. Nahladko vyžehlené vlasy nepristanú každému – ak máte ostrejšie črty tváre, budete pôsobiť stroho a prísne. Naopak, hravé vlnky či kučery majú zmäkčujúci a zjemňujúci účinok. Vyčarujete ich jednoducho pomocou natáčok.
Papilotové natáčky
Čo dokážu: Podľa objemu natáčky a techniky aplikáciou z nich vytvoríte efektné pružné kučery i mäkko splývajúce vlny.
Pre koho sú vhodné: Vlasy by mali byť aspoň polodlhé. Ideálne sú na prirodzene vlnité, poddajné a dlhšie vlasy. Pri pevných rovných vlasoch neočakávajte trvácnejší efekt.
Ako na to: Precízne zachyťte končeky a natáčajte smerom nahor až ku korienkom. Konce natáčky zahnite smerom dovnútra, aby sa prameň neuvoľnil. Ak natáčate polosuché vlasy a hrubšie pramene, výsledkom budú mäkké, prirodzené vlny. Ak túžite po výrazných kučerách, natáčajte tenšie a vlhkejšie pramienky. Nechajte vo vlasoch do absolútneho vysušenia.
Penové natáčky
Čo dokážu: Vytvoria vlny i kučierky podľa toho, aké dlhé máte vlasy a aký priemer natáčky si vyberiete.
Pre koho sú vhodné: Máte príliš jemné alebo naopak nepoddajné vlasy, na ktorých nevydrží žiaden účes? Ideálnym riešením sú penové natáčky, v ktorých môžete aj spať. Využívajú ich najmä majiteľky kratších a polodlhých vlasov.
Ako na to: Do polosuchých vlasov aplikujte tužidlo na objem. Prameň vlasov natočte na natáčku a upevnite. Na záver použite lak s jemnou fixáciou.
Natáčky na vodovú onduláciu
Čo dokážu: Podľa doby pôsobenia vám z vlasov vytvarujú jemné vlny i trvácnejšie kučery.
Pre koho sú vhodné: Siahnite po nich, ak máte veľmi naponáhlo a napriek tomu chcete byť tip-top upravená. Ich výhodou je, že s nimi natočíte aj vopred neumyté vlasy.
Ako na to: Aplikujú sa na suché vlasy. Natáčky bez spony ponorte do vriacej vody a nechajte variť 15 minút. Vyberajte ich postupne, aby si zachovali teplotu. Popálenia sa nemusíte obávať, natáčka nie je horúca. Na dosiahnutie jemných prirodzených vĺn vám postačí 5 minút, na pevnejšie kučierky potrebujete 10 minút, a ak túžite po trvácnejšom účese, nechajte ich pôsobiť 15 minút.
Kovové natáčky
Čo dokážu: S ich pomocou dosiahnete výrazné a trvácne kučery. Používajú sa najmä v kaderníctvach, kde sa proces sušenia vlasov urýchľuje pod kaderníckou helmou.
Pre koho sú vhodné: Ak sa chystáte na ples alebo večernú akciu, môžete si byť istá, že účes vám vydrží, aj keď máte jemné alebo nepoddajné vlasy.
Ako na to: Aplikujú sa na uterákom vysušené alebo polosuché vlasy, nikdy nie na suché. Po natočení sa pripevňujú pinetkou, pokiaľ nemajú iný spôsob uchytenia (guľôčka). Na hlave ich treba nechať až do úplneho vyschnutia. Môžete si pomôcť fénom.
Samodržiace (na suchý zips) natáčky
Čo dokážu: Ich prvoradou úlohou je vykúzliť ohromujúci objem. Podobne, ako keď vlasy fúkate cez guľatú kefu, efekt je však ešte dokonalejší. Postarajú sa o takzvanú veľkú fúkanú – vlasy vytiahnu dohladka a okrem objemu im dodajú aj perfektný tvar.
Pre koho sú vhodné: Podľa priemeru sú výborné na všetky typy a dĺžky vlasov - na krátke, dlhé i polodlhé.
Ako na to: Po umytí vlasy najprv predfúkajte na kefe dosucha. Prameň po prameni precízne natáčajte na natáčku tak, aby bol vlas úplne vyhladený. Dôkladne zalakujte a nechajte na natáčkach minimálne 15 minút. Výsledkom budete nadšené.
Nepraktické? Práve naopak!
Možno tiež máte doma natáčky, ktoré zapadli prachom a vy neviete čo s nimi. Je načase oživiť ich zašlú slávu! Postarajú sa o nádherný účes, sú šetrné k vlasom a nepredstavujú žiadnu veľkú investíciu. Prezradíme vám, aký efekt majú rôzne typy natáčok a ako ich správne používať.