Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Očkovanie proti kliešťom

Reklama

Nevinné uštipnutie malým kliešťom, mnoho ráz až neviditeľným, môže zapríčiniť aj smrteľné ochorenie. Kliešťová encefalitída je najznámejším typom zápalu mozgu. Zatiaľ na ňu neexistuje efektívna liečba. Najjednoduchším spôsobom ochrany pred týmto ochorením je očkovanie.

"Najvhodnejším obdobím v roku naň je práve terajšie, chladné," vysvetľuje doc. MUDr. Anna Strehárová, PhD., prednostka infekčnej kliniky FNsP v Trnave. Kliešť, jeho larvy a nymfy, je hlavným prenoscom vírusu kliešťovej encefalitídy, ktorý prežíva v telách rozličných hlodavcov, prípadne väčších zvierat. Toto akútne horúčkovité ochorenie postihuje náš centrálny nervový systém. Ohlasuje sa bolesťami hlavy, horúčkou, slabosťou až po príznaky zápalu mozgu a mozgových blán.

"Pri dvojfázovom priebehu sa po niekoľkých dňoch postihnutému uľaví, ale asi po 1 až 20 dňoch znova stúpne teplota, objavia sa úporné bolesti hlavy, stuhnutie šije, vracanie, svetloplachosť a ďalšie príznaky postihnutia centrálneho nervového systému," vysvetľuje doc. Strehárová.

Prenos choroby
Infikovať sa môžeme aj tráviacim traktom – konzumáciou surového nepasterizovaného kozieho, ovčieho, kravského mlieka a mliečnych výrobkov. "Prenos z človeka na človeka je nemožný," zdôrazňuje odborníčka. Na Slovensku je známych 33 ohnísk. Pre kliešťovú encefalitídu sú charakteristické listnaté a zmiešané lesy. Najvýraznejšie je zasiahnuté západné Slovensko, vysoký výskyt vírusu je aj v okresoch Púchov a Považská Bystrica a v južných okresoch Slovenska.

Následky nakazenia
"Približne u 6 percent infikovaných osôb zanechá choroba trvalé následky ako sú obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, znížená výkonnosť či depresia. Môže sa objaviť aj atrofia svalov a poruchy sluchu. U 1 až 2 percent osôb je kliešťová encefalitída tragická," dodáva doc. Strehárová.

Prevencia
Pred chorobou sa možno chrániť tzv. pasívne – oblečením, repelentmi, pasterizáciou mlieka, ale aj aktívne – očkovaním. „Nie každý kliešť je nosičom vírusu, prípadná choroba je však natoľko vážna, že by sme sa nemali spoliehať na šťastie a dali sa práve v tomto období zaočkovať.

Na Slovensku existujú vakcíny, ktoré s malými výnimkami môže využiť každý. Očkovať možno deti od jedného roka a dospelých bez obmedzenia veku. Obdobie medzi prvou a druhou dávkou by malo byť počas zimy 1 až 3 mesiace. Tretia dávka nasleduje 9 až 12 mesiacov po druhej dávke a očkovanie treba obnoviť každé 3 roky – stačí už len jedna dávka.

Vakcínu si plne hradíme (asi 530 Sk). Zdravotné poisťovne uhradia látku niektorým skupinám osôb, napr. pracovníkom lesného a vodného hospodárstva vrátane žiakov a študentov lesníckych učilíšť a škôl, poľnohospodárskym pracovníkom, zememeračom, zamestnancom horských chát, lanoviek a pod.

Vyberáme pre vás niečo PLUS