Odstraňovanie chĺpkov na tvári má OBROVSKÚ výhodu, aj efekt je hneď viditeľný. Žiaľ, jedna skupina žien sa dermaplaningu musí vzdať
13. 2. 2023, 15:05 (aktualizované: 13. 2. 2023, 17:39)

Zdroj: Getty/VladimirFLoyd
Ešte stále je veľmi trendy odstraňovanie chĺpkov na tvári, tzv. dermaplaning. Aké účinky však sľubuje a ako presne funguje? Na čo si dať obzvlášť pozor a aký výsledok očakávať?

Zdroj: Getty/VladimirFLoyd

Zdroj: Getty/VladimirFLoyd

Zdroj: Getty/Lacheev
Galéria k článku
Je pravda, že dermaplaning nie je úplnou novinkou. V Hollywoode, neskôr v Európe a najmä v Ázii, je už dlho trendom. Mnoho kozmetických salónov ponúka ošetrenie tváre a nástroje na holenie tváre si môžete vybrať v drogériách a upraviť sa v pohodlí domova. Čo však holenie tváre vlastne sľubuje?
Výhody dermaplaningu
Väčšina ľudí má na tvári chĺpky. Niekto viac, niekto menej. Nie je to o nápadných fúzoch, čarodejníckych vlasoch alebo obočiach, ktoré zrástli. Primárnym cieľom dermaplaningu je množstvo malých, takmer neviditeľných chĺpkov, ktoré sa nachádzajú po celej tvári.
Zdroj: Getty/VladimirFLoyd
Ilustračný obrázok
Problémom týchto jemných chĺpkov je, že pokrývajú tvár a tá nedokáže správne odrážať dopadajúce svetlo. To je však nevyhnutné pre žiarivú pokožku, ktorú si väčšina ľudí želá.
Výhodou dermaplaningu je, že počas holenia odstraňujete okrem chĺpkov aj odumreté kožné bunky. Výsledkom je ružovejšia a sviežejšia pleť.
Pokožka môže opäť dýchať a kožné bunky sú lepšie zásobené kyslíkom a zložkami z ošetrujúcich produktov, ako sú krémy, masky alebo séra. S dermaplaningom dodáte svojej pleti ďalší skutočný booster starostlivosti, ktorý môžete okamžite vidieť. Okrem toho sa na chĺpkoch už nezachytáva make up ani púder. Pokračovanie na ďalšej strane.
Nevýhody dermaplaningu
Mali by ste byť obzvlášť opatrná, ak máte veľmi citlivú pokožku, ktorá sa ľahko podráždi. Môže sa objaviť začervenanie a mierne svrbenie. Aj suchá pokožka môže reagovať trochu nepríjemným pocitom pnutia. Všetky tieto reakcie sa však dajú po holení rýchlo odstrániť hydratačným, upokojujúcim krémom.
Okrem toho, dermaplaning je holenie ostrou čepeľou. Ak si nie ste istá alebo nemáte pevnú ruku, mali by ste zvážiť ošetrenie odborníkom, teda v kozmetickom štúdiu. Vyhnete sa tak škrabancom alebo malým rezným ranám na tvári.
Komu sa neodporúča holenie tváre? Dozviete sa na ďalšej strane.
Kto by sa mal dermaplaningu vzdať úplne?
Nerovnomerná pokožka s väčšou pravdepodobnosťou spôsobí zranenie a vážnejšie podráždenie. Preto by sa dermaplaningu mali vyhýbať všetci tí, ktorých trápi akné, rosacea, neurodermatitída, psoriáza či ekzém. Ak to predsa len chcete vyskúšať, dôrazne odporúčame, aby ste sa predtým poradili s dermatológom. V tomto prípade je určite lepšie navštíviť dobré kozmetické štúdio.
Zdroj: Getty/Lacheev
Ilustračný obrázok
Ak trpíte mimoriadne intenzívnym ochlpením na tvári a tieto chĺpky sú niekedy husté a tmavé, mali by ste hľadať inú metódu odstraňovania chĺpkov na tvári, ako dermaplaning. Holenie totiž môže spôsobiť zarastanie hrubších chĺpkov, čo spôsobuje tvorbu pupienkov a malých zápalov.
Ďalšími metódami na odstránenie chĺpkov na tvári sú epilácia, voskovanie alebo niťová metóda. Na intenzívny rast vlasov na tvári sú vhodnejšie ako dermaplaning. Pokračovanie na ďalšej strane.
Ako na to?
Ak chcete dermaplaning predsa len vyskúšať aj doma, najlepší čas na to, je večer. Pleť sa cez noc upokojí a zregeneruje. Dôkladne si očistite tvár a toto si pripravte:
- holiaci strojček na obočie, holiaci strojček na tvár alebo špeciálne dermaplaningové čepieľky (nepoužívajte normálne telové holiace strojčeky ani pánske holiace strojčeky)
- prípravok na čistenie tváre
- tvárové tonikum
- zvlhčovač
- opaľovací krém s ochranným faktorom
Zdroj: Getty/LightFieldStudios
Ilustračný obrázok
Neponáhľajte sa, je veľmi dôležité, aby ste pracovali s pevnou rukou a nezanechávali na koži žiadne škrabance alebo malé rezy. Po dôkladnom odlíčení pleti použite toner, najlepšie taký, ktorý obsahuje zložky upokojujúce pokožku, ako je aloe vera.
Teraz si môžete holiť tvár zhora nadol krátkymi a rýchlymi ťahmi. Zväčšovacie zrkadlo vám pomôže nič nevynechať. Ak máte pupienky alebo pigmentové škvrny, radšej sa im opatrne vyhýbajte, aby ste sa v týchto partiách nezranili. Na záver naneste jemný hydratačný krém.
Po dermaplaningu by ste si určite mali naniesť ochranný slnečný faktor, pretože vaša pokožka je po ošetrení citlivejšia na svetlo ako predtým. Bez ochrany pred slnkom môžu rýchlo vzniknúť nepekné pigmentové škvrny či spálenie od slnka, a to aj v zime.
Takže odteraz myslite na opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 30 (v lete radšej 50)! Dermaplaning by ste mali opakovať každé dva až tri týždne, aby sa vaša pokožka mohla nerušene lesknúť.
Autor: Petra Wachman