Peter Sellers by sa dnes dožil 80-tych narodenín
8. 9. 2005, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 15:26)

Zdroj: Archív
PRAHA- Pri vyslovení mena Peter Sellers sa väčšine divákov pravdepodobne vybaví séria komédií o Ružovom panterovi.
Sellersov životný príbeh bol, na rozdiel od filmu, menej veselý. Bol to príbeh ambiciózneho perfekcionistu, ktorý sa túžil dostať do sveta spoločenskej smotánky a tomuto cieľu obetoval aj vlastnú rodinu. Komplikovaný životný osud herca, od ktorého narodenia dnes uplynulo 80 rokov, sa stal dokonca námetom pre životopisný film režiséra Stephena Hopkinsa. Peter Sellers je známy predovšetkým ako majster imitácie a prevlekov. Svoj prvý "prevlek" si obliekol hneď po svojom narodení. I keď v matrike byla zapísaný ako Richard Henry Sellers, jeho rodičia ho volali Peter - na pamiatku jeho zosnulého brata.
Sellersovi rodičia boli kabaretní herci, čo pravdepodobne predurčilo životnú dráhu ich syna. Spočiatku Peter pôsobil v malom divadle na predmestí Londýna, ale jeho cieľom bola BBC. Uvedomoval si, že neznámy herec sa do slávneho rozhlasu len tak nedostane, a preto použil lesť. Zavolal producentovi BBC Royovi Speerovi a hlasmi dvoch populárnych komikov sa mu odporučil. Prekvapený Speer dal Sellersovi príležitosť v zábavnom programe Goon Show, ktorý sa za osem rokov vysielania stal doslova kultom a svojím druhom humoru bol predchodcom slávnych Monty Pythonovcov. Po skončení Goon Show se Sellers rozhodol podmaniť si svet filmu. Zahral si niekoľko menších úloh, ale úspech dosiahol v roku 1959 s filmom Myš, ktorá kričala. Za film Som vporiadku, Jack, získal cenu britskej akadémie a stal se slávnym.
Sellersovi priniesol celosvetovú popularitu Ružový panter, nakrútený v roku 1963. Výnimočné miesto v Sellersovej biografii zaujíma rok 1964. Nakrútil druhý diel zo série Panterov a dostal ponuku od režiséra Stanleyho Kubricka, z ktorej vzišiel film Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu. Za trojrolu v ňom bol Sellers nominovaný na Oscara. Rok 1964 mu však okrem slávy a peňazí priniesol takmer smrť. Utrpel infarkt a dostal sa až na prah smrti. Potom hral v mnohých neúspešných filmoch, comeback zažil v polovici 70-tych rokov, keď sa na plátna kín vrátil ako svojrázny komisár Clouseau v troch pokračovaniach Ružového pantera. Publikum bolo nadšené, ale Sellers o filmoch hovoril s opovrhnutím a nezastieral, že sú len zdrojom peňazí. Na Sellersovu popularitu se ešte v roku 1982 pokúsili nadviazať filmom Stopa Ružového pantera, ale obecenstvo ho prijalo viac ako chladne.