PICHAJÚ, ale OMLADZUJÚ! O čom je REČ? Žiadne injekčné implantáty, ale tieto zázračné RASTLINY!!
28. 4. 2023, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:16)

Zdroj: COOL IMAGES Studio
Vedeli ste, že pichliače mnohých rastlín v sebe skrývajú zdroj mladosti?

Pokožka aj vlasy vďaka nim získajú to najlepšie z prírody. Prečo? Rastliny, ktoré dostali do vienka pichliače alebo dráždivé pŕhlivé chĺpky, skrývajú hotovú nálož účinných látok. Kaktus, Aloe vera aj žihľava sa dostali do centra záujmu kozmetického priemyslu, vďaka čomu sú pripravené omladiť, rozjasniť a vypnúť pleť, píše magazín EMMA.
Zdroj: Canva
Aloe vera sa darí aj v nehostinnom prostredí.
V prírode to tak funguje. Čím viac sa rastlina musí brániť proti predátorovi alebo bojovať s nehostinnou klímou, tým viac rozvíja obranné a adaptačné mechanizmy na úrovni molekúl, ktoré zaujímajú aj vedcov z oblasti medicíny a kozmetického priemyslu. Platí to o opuncii, ktorá je druhom kaktusu pochádzajúceho z Mexika, ale aj o Aloe vera a dokonca o žihľave, pretože tieto rastliny vo svojich pichliačikoch a v pŕhlivých „pazúrikoch“ skrývajú doslova poklad. Plný vitamínov, minerálov aj vlahy.
Opuncia alebo mexický kaktus
Pochádza z Mexika, ale už sa stihla udomácniť aj v Afrike či Európe, najmä v stredomorskom prostredí, a zabývala sa tu naozaj ľahko. Darí sa jej aj v nehostinných podmienkach, nepotrebuje veľa vlahy, preto sa dá vypestovať v ekologickej biokvalite. V krajine, odkiaľ pochádza, ju domáci dokonca jedia ako čerstvé ovocie, zatiaľ čo listy sa považujú za zeleninu a posledné roky sa čoraz častejšie využívajú v beauty priemysle.
Zdroj: Shutterstock
Plody zbierajte len v rukaviciach.
VYHLADÍ VRÁSKY
Zo zrniečok, ktoré sa lisujú v chlade, sa získava vzácny a drahý olej. Je totiž bohatý na mastné linoleové kyseliny (obsahuje ich dvakrát viac než argan), ale aj omega-6 a vitamíny E. O týchto aktívnych látkach je známe, že chránia bunkovú membránu, posilňujú kožnú bariéru, sú akýmsi štítom pred vplyvom nebezpečných voľných radikálov a zvyšujú elasticitu a pevnosť pleti. Ploché oválne lístky opuncie, ktoré tvarom pripomínajú tenisovú raketu, sú extrémne bohaté na šťavu, ktorá obsahuje polysacharidy ad flavonoidy. Tie majú pre pokožku spevňujúce a hydratačné účinky. Ak tento kaktus pestujete v črepníku, pokojne využite šťavu z listov na masáž tváre alebo vlasov. V drogérii sa poobzerajte po prípravkoch s výťažkami opuncie, ideálne takých, ktoré obsahujú aspoň 3,5-percentnú koncentráciu. Vaša pokožka to ocení.
Aloe vera
Aloe vera, čiže aloa pravá, ako sukulentná rastlina pôvodne rástla v púšťach, ale keďže obsahuje až 200 farmakologicky účinných látok, začala sa vo veľkom pestovať aj na potreby medicíny a kozmetického priemyslu. Bodaj by nie, jej účinky sú mimoriadne prospešné pre zdravie a krásu. Vďaka polysacharidu acemanán, ktorý pri vnútornom užívaní chráni bunkové membrány, pôsobí antibakteriálne a zaberá aj proti vírusom a plesniam.
Zdroj: Pixel-Shot
Ak doma pestujete Aloe vera, pripravte si z nej skvelú pleťovú masku.
HYDRATUJE DO POSLEDNEJ KVAPKY
Čo dokážu výťažky z tejto rastliny urobiť pre vašu krásu? Viac, než si viete predstaviť. Šťava, ktorá pripomína číry gél, obsahuje vysoký podiel cukrov nazývaných polysacharidy, ktoré účinkujú najmä v prípade nedostatočnej hydratácie a majú skvelé hojivé účinky pri jazvách. Ozaj, vedeli ste, že už Aristoteles radil kráľovi Alexandrovi Veľkému, aby si svoje vojenské zranenia liečil práve šťavou z aloy? A ešte čosi, táto rastlina dokonale podporí imunitný systém, a ak sa jej výťažky nachádzajú v kozmetických prípravkoch, má mimoriadne hydratačné účinky a znáša ju aj citlivá pleť. Dosť dôvodov na to, aby ste telové či pleťové krémy s obsahom aloy zaradili do svojej beauty rutiny, nie?
Žihľava
Áno, žihľava dvojdomá, ktorú na Slovensku poznáme najmä ako pŕhľavu, bola dlhé roky považovaná za burinu či škodlivú rastlinu. Zlú reputáciu si však vôbec nezaslúži, práve naopak. Lekári už v stredoveku poznali jej liečivé účinky. Pocit popŕhlenia majú na svedomí drobné chĺpky na okrajoch listov, ktoré chránia rastlinu pred hmyzom. Byle zo žihľavy majú skvelé farmaceutické účinky, ktoré sa dnes využívajú pri liečbe problémov s prostatou.
Zdroj: Inside Creative House
Žihľava pomáha aj pri hormonálne podmienenom padaní vlasov.
PORADÍ SI S VYRÁŽKAMI AJ SO SEBOREOU
Stačí ju odstrihnúť byľou zo spodnej časti, čím sa dá vyhnúť popŕhleniu a nepríjemným pľuzgierom, ktoré sa pri kontakte s ňou vytvoria na koži. Z listov sa dá pripraviť nielen zdravá polievka, prívarok či čaj, ale aj bylinný zábal s čistiacim efektom. Žihľava pomáha aj pri ťažkostiach, ktoré súvisia s hormónmi, najmä pri seborei či padaní vlasov. A ak je vaša hriva večne mastná, vlasom chýba pevnosť, hustota alebo ich strácate doslova na hrste, prvou pomocou je práve žihľava. Extrakt z nej lieči vlasové folikuly, potláča zápal a stimuluje rast nových vlasov. Či už v podobe šampónov, vodičiek, alebo vlasových sér.