Starostlivosť o pleť a vlasy voľakedy spočívala v jednoduchosti. Naše babičky využívali to, čo bolo po ruke, čo im ponúkla príroda a vlastná záhradka. Domáce recepty sa potom odovzdávali z generácie na generáciu. Ktoré sú aktuálne dodnes?

Bylinková pleťová voda
Záhradky či kvetináče boli vždy plné liečivých byliniek. A práve tie sú kľúčom k zdravej pleti. Ako pleťovú vodu používali naše babičky odvar z byliniek. Na upokojenie podráždenej pleti a pri akné používali ženy harmančekový, mätový alebo levanduľový odvar.

Blahodarný účinok levandule na pleť je známy od nepamäti.
Zdroj: Shutterstock

Aj ony mali vačky pod očami
Len namiesto drahých krémov si vystačili s obyčajnou uhorkou, ktorá je bohatá na vodu a vitamíny. Stačilo ju nakrájať na tenké plátky a aplikovať na opuchnuté viečka. Neskôr na to využívali aj vylúhované a vychladnuté vrecúška s čiernym čajom, ktorý je plný antioxidantov.

Babské recepty na krásu
Zdroj: shutterstock

Masáž tváre sezamovým olejom
O blahodarných účinkoch pleťovej masáže vedeli aj naše babičky. Na tento účel používali sezamový olej. Je bohatý na antioxidanty, ktoré spomaľujú proces starnutia buniek a obsahuje zdravé tuky, ktoré pleť udržiavajú hydratovanú a pružnú. Navyše má aj protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

Sezamový olej má protizápalové účinky zvonka aj zvnútra.
Zdroj: shutterstock

Medovo-ovsená kašička pre hebké pery
Ženám vždy záležalo na krásnych a hebkých perách. Na ošetrenie vysušených pier zmiešali med s jemnými ovsenými vločkami a krúživým pohybom si zmes naniesli na pery. Tento prírodný píling účinne odstránil odumretú kožu a pery zanechal hebké a hydratované.

Med je univerzálny skrášľovač na pokožku aj vlasy.
Zdroj: Shutterstock

Článok pokračuje na ďalšej strane!