Reklama

Pigmentové škvrny vás už viac nebudú trápiť

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mapovité škvrny na tvári či na rukách predstavujú kozmetický defekt, ktorý mejkapom neprekryjete. Dajú sa odstrániť, a to hneď niekoľkými spôsobmi.

Skôr, ako sa do toho pustíte, mali by ste zájsť za odborníkom, vystopovať príčinu ich vzniku a podľa toho vybrať vhodnú metódu na ich odstránenie.

„Pigmentácie na tvári vznikajú najčastejšie kombináciou účinku UV lúčov a hormonálneho výkyvu (tehotenstvo, antikoncepcia), v dôsledku používania kozmetických prípravkov s obsahom vazelíny, éterických olejov - napríklad bergamotu, ale ich vznik môže podnietiť aj užívanie medikamentov (napr. antibiotík, sulfónamidov).“ Dermatologička MUDr. Slavomíra Feix z Centra zdravia a krásy Interklinik dodáva, že po lete sa u starších ľudí môžu prejaviť aj účinky dlhoročného pôsobenia UV žiarenia v podobe aktinickej pigmentácie.

Dočasný efekt

„Zákroky na odstránenie škvŕn sú nebolestivé. Efekt nie je okamžitý, ide o postupné odpigmentovanie.“ Pigmentových škvŕn sa, žiaľ, nedokážeme zbaviť natrvalo. „Pri opakovanom vplyve UV lúčov pigmentácie opäť zosilnejú. Trpí nimi až 70 % žien.“ Dermatologička preto radí, aby sme vzniku škvŕn predchádzali.

„Tvár netreba vystavovať priamemu slnku, mali by sme používať krémy s vysokým faktorom, alebo ju chrániť mejkapom. Najmä v lete môžu uškodiť parfumy a kozmetika s éterickými olejmi.“

● Bielenie kože – krémami s obsahom bieliacich látok (hydrochinénu, kojovej kyseliny, retinoidu...). Na tvár si ich klienti aplikujú doma, na noc, niekoľko mesiacov až do vybielenia.

● Kryoterapia – tekutý dusík – táto metóda je vhodná na ojedinelé starecké pigmentové škvrny. Opakuje sa viackrát.

● Laser – povrchovo, keď sa vrchné pigmentované vrstvy obrúsia. Takto pracuje erbium alebo CO2 laser, aj frakcionované. Opakujeme 1- až 2-krát.

● Môže sa použiť aj laser na odstraňovanie pigmentácií do hĺbky - rubinový, alexandritový alebo NeodymYag laser. Často stačí len 1 sedenie.

● Pulzné svetlo – používa sa pri počiatočnom stmavnutí (roztrieštenie pigmentu na mikropartikle), keď dochádza k odstraňovaniu povrchovej pigmentácie vlastným metabolizmom. Opakuje sa 1- až 3-krát.

● Chemický píling – alphahydroxykyselinami, najčastejšie kyselinou glykolovou. Zákrok sa opakuje, až kým sa nedosiahne zjednotenie farby kože - väčšinou je potrebných 6 až 8 opakovaní. Je vhodný najmä pri hormonálnych plošných pigmentáciách.

● Mikrodermabrazia – mechanické, jemné brúsenie povrchových vrstiev kože.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!