Riasenka je kozmetický produkt, bez ktorého sa zaobíde máloktorá z nás. Aj keď totiž absolútne nestíhame, snažíme sa aspoň si zvýrazniť riasy. Lenže s riasenkou to nie je vôbec také jednoduché, ako si myslíte. Čo ste možno doteraz o riasenke nevedeli, ale rozhodne by ste sa podľa toho mala riadiť?

Pred aplikáciou

Častým zlozvykom pri práci s riasenkou je, že štetčekom vnútri niekoľkokrát "pumpujeme" hore a dole, aby sme ho čo najviac obalili farbou. Problém ale je, že takto dovnútra riasenky dostaneme veľa vzduchu, kvôli ktorému riasenka rýchlejšie vysychá. Namiesto toho vyťahujte aplikátor krúživým pohybom a na konci z neho utrite prebytočnú farbu.

Recenzie berte s rezervou

Ak si kamarátka nemôže vynachváliť konkrétnu značku riasenky, nie je zaručené, že bude sedieť aj vám. Každá z nás má totiž inú hustotu, dĺžku a kvalitu rias, takže to, čo vyhovuje kamarátke, môže byť pre vás úplná katastrofa. Pokiaľ ale na nejakú riasenku počujete samé chvály zo všetkých strán, je veľmi pravdepodobné, že bude naozaj stáť za vyskúšanie.

Líčenie očí
Líčenie očí
Zdroj: Shutterstock. com

Pozrite sa aj na zloženie

Riasenku poznali už staroveké Egypťanky, ktoré ju vyrábali zo špeciálneho černidla známeho pod názvom "kohl", vody, medu a krokodílieho trusu. Ten v dnešných riasenkách našťastie už nenájdete, zato ale obsahujú rozomleté rybie šupiny, ktoré sa kvôli perleti pridávajú aj do iných kozmetických produktov, a môžu obsahovať tiež meď, ktorá je, práve okrem riasenok, v kozmetických produktoch zakázaná. Ak sa týmto surovinám chcete vyhnúť, siahnite po prírodných riasenkách.

Kamarátke ju nepožičiavajte

Aj keď by ste sa s kamarátkou podelili o všetko, na čo si spomeniete, riasenku si radšej nechajte len pre seba. Každý z nás má totiž na riasach "svoje" baktérie, ktoré mu neškodia, ale niekomu inému by mohli spôsobiť nepríjemnú očnú infekciu. Varovať by vás už malo len to, že u 79% riaseniek testovaných po 6 mesiacoch používania boli objavené plesne.

Všetci chceme extra predĺženie, ale bez fliačikov okolo
Všetci chceme extra predĺženie, ale bez fliačikov okolo
Zdroj: Loreal Paris

Nikdy nevynechávajte odlíčenie

Nezáleží na tom, ako veľmi ste unavená alebo lenivá, do postele by ste skrátka nikdy nemali ísť s neodlíčenou riasenkou. Okrem toho, že sa farbou obalené riasy cez noc polámu a zničia, ohrozujete tiež svoj zrak. Riasenka na riasach totiž počas noci vyschne a začne sa drobiť. Tvrdá riasa sa potom môže počas spánku dostať do oka a poškriabať rohovku.

Po polroku ju vyhoďte

Aj keď má vaša riasenka dátum expirácie aj niekoľko rokov, okrem dátumu vytlačeného na obale nájdete na produkte tiež obrázok krému s údajom, koľko mesiacov po otvorení ho môžete bez obáv používať. U riasenky je to 6 mesiacov, potom ju radšej vyhoďte. A to nielen preto, že má tendenciu vysychať a mohla by sa vám z rias nepekne drobiť, ale hlavne z dôvodu rizika očnej infekcie.