Vybrať si vhodný parfum nie je zďaleka také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vďaka tomuto článku sa naučíte, podľa čoho sa orientovať pri výbere.

Čo potrebujete vedieť o parfumoch?

Parfum obsahuje 15 až 30 % kompozície v koncentrovanom liehu. Parfumová voda obsahuje 8 až 15 % a kolínska, zo všetkých troch najslabšia, len 4 až 8 %. Z toho je každému jasné, že parfum je najdrahší a najluxusnejší. Na svoju vyššiu cenu má oprávnenie, keďže vydrží omnoho dlhšie ako zvyšné dva a má plný charakter.

Parfum je zmes látok s rôznou prchavosťou. Základné prvky vône, nazývané tiež vonné akordy, vytvárajú spolu s ostatnými menej výraznými zložkami spomínanú kompozíciu. Zloženie sa rozčleňuje do trojstupňového systému:

  1. HLAVA - rýchlo prchavé látky, ktoré zacítime ako prvé, ale rýchlo odznejú.
  2. SRDCE - stredne prchavé látky, takzvaný buket, sa rozvinú až za niekoľko minút.
  3. ZÁKLAD - pomaly prchavé látky vydržia aj niekoľko hodín.

Tip
Cez internet kupujte len parfumy, ktoré máte overené. Prípadne ste si ich vyskúšali v kamennej predajni. Skúsenosti ostatných užívateľov sú pri výbere parfumu nedostatočné.

Kedy a aký parfum potrebujete

Mali by ste ho vyberať podľa toho, na aké situácie ho chcete použiť a taktiež podľa ročného obdobia. Ťažšie korenisté vône sú vhodné skôr na formálne stretnutia dvoch alebo troch ľudí. Elegantná korenistá vôňa vám dáva silu a dominantnosť. Určite sa nehodí na hromadné stretávky. Do divadla alebo do reštaurácie siahnite skôr po ľahších vôňach.

Keď sa najbližšie vyberiete na rande, najlepšie urobíte, keď použijete sladký parfum. Zatiaľ síce nie je dokázané, že by parfum fungoval ako afrodiziakum, no dobrá vôňa v kombinácii s príťažlivým upraveným človekom dokáže divy. Čím je vôňa viac pretkaná ovocím alebo sviežejšia, tento efekt slabne.

Vedeli ste, že...

… cez internet si môžete kúpiť parfum aj o polovicu lacnejšie? Skúste vybranú vôňu hľadať vo vyhľadávači v spojitosti so slovom “tester”. Rozdiel oproti klasickému parfumu bude ten, že takýto parfum vám príde bez vrchnáčika, alebo v obyčajnej krabičke. Navyše, ak počkáte až do 27. novembra, v Notino počas Black Friday nakúpite oveľa výhodnejšie nielen testery.

Na jar a leto sa hodia kvetinové alebo citrusové vône, zima je zas ako stvorená na ťažšie orientálne či balzamické tóny. Výber je však na vás. Nikdy by ste sa nemali nechať obmedzovať tým, čo niekto iný napísal. Ak sa vám osvedčilo nosenie kvetinového parfumu počas zimy, pokojne v tom pokračujte.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Kam nanášať parfum?

Síce sa najčastejšie nanáša na krk, najlepšie vynikne na miestach, kde sa pod pokožkou nachádza najväčší počet krvných vlásočníc. Najintenzívnejší výsledok docielite, keď si ho rozotriete do lakťovej jamky, na predlaktia alebo do zákolenia. Čím teplejšie, tým viac úrovní sa z neho uvoľní. Parfum môžete nanášať na vlasy alebo na pokožku čela v miestach, kde vlasy začínajú vyrastať.

Vedeli ste, že...

… keď zjete korenisté jedlo, parfum sa na vašej pokožke môže správať odlišne? Je to spôsobené tým, že vaša pokožka vylučuje vôňu metabolickej premeny zjedeného pokrmu a mieša sa s profilom vône.

Kombinujte parfumy podľa toho, čo nosíte oblečené

K ženám, ktoré rady nosia červené šaty alebo iné časti oblečenia, sa hodia vitálne vône. Najčastejšie obsahujú orchideu, mahagón, ríbezle, zázvor a cédrové drevo. K zelenému oblečeniu sa hodia kvetinové vône. K svetlozelenej farbe je najvhodnejšia vôňa fialiek. Parfumy obsahujúce stopy jabĺk, konvaliniek, citrónu alebo magnólie sa spravidla spájajú s modrou a koralovou farbou, symbolizujúcimi more.

K bielym šatám zlaďte panenskú vôňu ľalií, ruží, jazmínu a broskýň. Čierne šaty vyniknú s parfumom obsahujúcim zložky hyacintu, santalového dreva, vanilky a korenia.