Slovensko po štvorročnej prestávke zrejme znovu povedie pravicový kabinet, v ktorom zasadnú nominanti SDKÚ, SaS, KDH a Mostu-Híd, a je veľmi pravdepodobné, že na jeho čele bude prvýkrát v našej histórii stáť žena. Budúca vláda to nebude mať ľahké, okrem silnej opozície bude musieť prekonať niektoré vzájomné názorové a programové rozdiely. Zvykať si budeme aj na nový parlament, ktorý vytvoria poslanci šiestich politických strán, pričom viaceré tváre, na ktoré sme boli roky zvyknutí, sa z najvyššej politiky vytratia.


Skončili po 20 rokoch

Vladimír Mečiar (67): Začínal 11. januára 1990 ako minister vnútra, neskôr bol trikrát slovenským premiérom a posledné dve volebné obdobia poslancom parlamentu. Jeho HZDS sa teraz prvýkrát nedostalo do parlamentu, čo znamená, že aj on vo vrcholnej politike skončil. Strávil v nej 20 rokov a 5 mesiacov, alebo ak chcete 7 458 dní.

Miklós Duray (64): Poslancom federálneho parlamentu sa stal 30. januára 1990, po rozdelení ČSFR pravidelne sedával v laviciach Národnej rady SR. Opúšťa ju po tom, ako SMK vo voľbách neprekročilo 5-percentnú hranicu.

František Mikloško (63): Bol už „inventárom“ parlamentu, v ktorom sa ako poslanec prvýkrát objavil 1. marca 1990 a v nasledujúcom volebnom období mu aj predsedal. Pred dvoma rokmi odišiel z KDH a spoluzakladal stranu Konzervatívni demokrati Slovenska, ktorá však vo voľbách nekandidovala.

Pál Csáky (54): Poslancom bol 20 rokov, s výnimkou dvoch volebných období, keď vykonával funkciu podpredsedu vlády. Snemovňu opúšťa po volebnom neúspechu SMK, ktorej bol lídrom.

V novom rebríčku, zostavenom podľa dĺžky pôsobenia vo vrcholnej politike, je na čele Pavol Hrušovský (poslancom sa stal 30. januára 1990), za ním László Nagy (od 9. februára 1990) a potom podľa abecedy – Július Brocka, Béla Bugár a Ján Slota, ktorí do parlamentu vstúpili po voľbách v júni 1990.


Aj toto sľúbili...

Z plnenia predvolebných sľubov si nemusia robiť ťažkú hlavu národniari a pravdepodobne ani víťazný Smer. Dodržať slovo, ktoré dali voličom, budú musieť strany črtajúcej sa vládnej koalície SDKÚ – SaS – KDH – Most-Híd. Okrem nich chcú svoje programové priority napĺňať aj tí, čo sa do parlamentu dostali vďaka preferenčným hlasom na kandidátkach SaS a Mostu-Híd. Reprezentujú hnutie Obyčajní ľudia a OKS. Tu sú niektoré sľuby:

SDKÚ

● Predĺžia materskú a zavedú aj otcovskú dovolenku.
● Nezvýšia dane.
● Znížia odvody pre ľudí s nízkymi príjmami.
● Opravia zákonník práce.
● Dva roky prázdnin pri splácaní hypoték po narodení dieťaťa.
● Zrušia odporúčacie lístky k lekárom špecialistom aj koncesionárske poplatky.

SaS

● Prenesú platby odvodov na zamestnancov (s tým, že im zamestnávatelia zvýšia hrubé mzdy o výšku odvodov).
● Znížia počet ministerstiev (rezort dopravy, pôšt a telekomunikácií začlenia pod ministerstvo hospodárstva, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spoja s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvo kultúry s ministerstvom školstva).
● Zavedú inštitút životného partnerstva pre páry rovnakého pohlavia, bez možnosti adopcie detí.
● Z trestného činu na priestupok prekvalifikujú držbu marihuany do 5 gramov.
● Zrušia priame financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu a v ozbrojených silách budú duchovní zamestnaní iba pri zahraničných misiách.
● Znížia počet poslancov NR SR zo 150 na 100 a zrušia pre nich (aj ich náhradníkov) „odchodné“.

KDH

● Oslobodia od dane investície do vzdelania, výchovy a sporenia. n Na každé dieťa do 6 rokov zvýšia daňový bonus o 100 %.
● Spoločné sociálne poistenie manželov.
● Zvýhodnia odchod do dôchodku podľa počtu detí.
● Žiadne dane a odvody pre novomanželov na jeden rok pri prvom manželstve.
● Zľavy vo verejnej doprave pre rodiny s deťmi až do výšky 50 percent.

Most-Híd

● Zavedú vekovú hranicu 65 rokov na vykonávanie štátnej služby a neumožnia pôsobenie v nej pri poberaní starobného a predčasného starobného dôchodku.
● Zmena inštitútu minimálnej mzdy.
● Financovanie výstavby štartovacích bytov.
OKS*
● Zrušia dotácie a investičné stimuly zo štátneho rozpočtu pre podnikateľské subjekty.
● Zdania všetky doteraz nezdaňované príjmy poslancov NR SR a ďalších verejných činiteľov.
● Zrušia zákonné privilégiá odborárskych funkcionárov.
Obyčajní ľudia**
● Automaticky odoberú mandát poslancovi, ktorý počas roka vy mešká viac ako 20 % hlaso vaní.
● Podnikateľom, ktorí úmyselne neuhradia mzdy za mest nancom, dane štátu alebo faktúry dodávateľom, zakážu 10 rokov podnikať.
● Umožnia štvordňový pracovný týždeň s tým, že za voľný deň ne bude zamestnanec požadovať náhradu príjmu.