Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pozor, dámy, plešina sa týka aj vás! Prečo nám padajú vlasy?

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vlasy rastú aj vypadávajú po celý život. Ak ich však začneme nachádzať na hrebeni čoraz viac, je to dôvod na návštevu odborníka! A to skôr, než oplešatieme.

Vypadlo vám dnes, včera aj predvčerom veľa vlasov? Neznepokojujte sa. Spočítajte ich. Bolo ich takmer sto? Ešte ste v norme. Zdravému človeku totiž denne vypadne 80 až 100 vlasov.

Naše vlasy si robia, čo chcú. Rastú a vypadávajú totiž v určitých cykloch, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Približne každé tri roky sa asi na 10 dní ich rast zastaví a vlasy spontánne vypadávajú. Ak sme zdraví a fit, pri česaní a upravovaní strácame približne 50 až 80 vlasov. Pri umývaní aj sto. Ak je ich však viac, treba pátrať po príčine. Môže ísť o vážnejší zdravotný problém.

Prečo nás opúšťajú

Vlasy sú zrkadlom nášho zdravotného stavu. Vypadávanie, odborne alopécia, môže vzniknúť pri nedostatku železa a zinku, zvýšenej alebo zníženej funkcii štítnej žľazy, po drastických diétach. Môžu ho spôsobiť aj zápalové infekčné – mykotické a bakteriálne ochorenia pokožky hlavy. „Každý pacient, ktorý trpí nadmerným vypadávaním vlasov, by sa mal podrobiť odbornému vyšetreniu,“ radí dermatovenerologička MUDr. Júlia Stracenská. Príčinou totiž môže byť aj zdanlivo nepodstatný zápal či lokálne infekcie. Po antibiotickej liečbe sa zápal i vypadávanie vlasov zvyčajne upraví. Pozor, veľmi vážnym spúšťacím momentom je aj stres.

Hormóny šarapatia aj pomáhajú

Mužské spôsobujú najčastejší typ plešatenia u mužov. Ženský hormón estrogén, naopak, proti padaniu chráni. U žien však môže pôsobiť aj porucha menštruačného cyklu. Ak máte podozrenie, dajte si vyšetriť hladiny hormónov – estrogénov i progesterónu. Pri akýchkoľvek odchýlkach od normálu by mal dermatológ liečiť pacienta v spolupráci s gynekológom. Vypadávanie môže vyvolať aj náhle vysadenie antikoncepcie. Hormóny sa ozvú aj počas menopauzy, keď dochádza k náhlemu poklesu estrogénov – u žien môže dôjsť k trvalejšiemu preriedeniu. Nebýva to však pravidlom.

Plešina: malá osobná tragédia

Pre väčšinu postihnutých je tento problém nepríjemným hendikepom. Najmä u citlivých ľudí so zníženým sebavedomím môže spôsobiť traumu,“ hovorí kožná lekárka. Muži trpia častejšie, ich hormóny totiž oslabujú vlasové vačky, vlasy vyrastajú čoraz jemnejšie a pomaly ich ubúda. Viac ako 80 percent mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity. Partnera preto radšej pošlite do kožnej ambulancie.„Muži často prichádzajú neskoro. K odborníkovi sa vydá len máloktorý, radšej skúšajú všelijaké zaručené vodičky. Je to však zbytočné, ak už zanikli vlasové vačky. S cielenou starostlivosťou treba začať hneď, “ radí MUDr. Eva Rasochová z ambulancie pre ochorenia vlasov v Bratislave.

Viete, že ...

• priemernú ľudskú šticu tvorí asi stotisíc vlasov, svetlovlasí ich majú až 140 000, hrdzaví len 80 000?
• priemerná rýchlosť rastu je asi 1 až 1,2 cm mesačne, rast trvá 2 až 5 rokov?
• vlasy rastú najrýchlejšie v lete, najpomalšie na jeseň a v zime?
• výraznejšie spomalenie rastu nastáva až po 70. roku života?
• rast vlasov sa nedá urýchliť ani spomaliť?
• ovplyvniť sa nedá ani hustota?
• počet vlasových vačkov je daný pri narodení a v priebehu života sa nové netvoria? Ak ich chcete hustejšie, riešením je umelé zahusťovanie v kaderníctvach.

Vyberáme pre vás niečo PLUS