Preč s LUPINAMI! Tieto BYLINKY a potraviny vám pomôžu zbaviť sa ich raz a navždy!
22. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:27)

Zdroj: shutterstock
Tieto malé biele šupinaté otravné „potvorky“ vedia poriadne znepríjemniť človeku život.
Lupiny dokážu neskutočne znepríjemňovať život. Šupinky kože vo vlasoch znervózňujú nielen dámy, ale aj pánov, a hlavne znižujú sebavedomie. Človek si potom môže pripadať ako „špinďúr“, ktorý sa neumýva. A tak radšej schová tmavé oblečenie na dno skrine, pretože na ňom sú lupiny obzvlášť dobre vidieť. Ale aj tu, našťastie, platí, že každý problém má svoje riešenie! Keď sa budete o vlasy správne starať a na pomoc si vyberiete vhodné prípravky, čoskoro vám vaša hriva bude robiť opäť iba radosť.
Ako vznikajú
Zdroj: shutterstock
Boj s lupinami môžete vyhrať!
S problémom tvorby lupín sa stretávajú hlavne tí, ktorí majú mastné vlasy. Pre tých je typická zvýšená aktivita mazových žliaz vo vlasovej pokožke. Maz má síce ochrannú funkciu, lenže zároveň podporuje tvorbu rohovinových buniek, ktoré väčšinou voľným okom nevidíme. Ak sa však vplyvom zvýšenej tvorby mazu odumreté bunky oddeľujú rýchlejšie, začnú sa zlepovať a vznikajú lupiny. Ďalšou príčinou vzniku lupín je používanie nekvalitnej vlasovej kozmetiky. Agresívne šampóny môžu odmastiť pokožku hlavy natoľko, že dôjde k narušeniu jej prirodzeného ochranného plášťa a lipidovej bariéry, čo môže spôsobiť nadmernú tvorbu lupín.
Pomôcť môžu vitamíny
Zdroj: Shutterstock
No táto dôležitá kyselina je veľmi prospešná aj pri problémoch v menopauzálnom období.
Lupiny sa často tvoria tiež preto, lebo sa pokožka hlavy musí stále vyrovnávať s prudkými zmenami teplôt pri prechádzaní z vonka do prekúrených miestností, napríklad v zimnom období. Trápenie s lupinami môže signalizovať, že organizmus trpí nedostatkom nejakého minerálu alebo vitamínu – najčastejšie ide o vitamíny skupiny B, selén a zinok. Príčinou lupín však môžu byť aj kožné ochorenia – lupienka, seboroická dermatitída, ale aj mnohé iné. Medzi ďalších vinníkov „poprášených“ ramien sa radí aj dlhodobý stres, genetické predpoklady alebo u mladších ročníkov zvýšená hladina testosterónu v období puberty.
BABSKÉ RADY PROTI LUPINÁM
V minulosti používali naše mamy, babky a prababky rôzne pomôcky, ktoré im pomáhali bojovať s lupinami. A keďže ako-tak fungovali, prečo ich nevyskúšať aj dnes?
Bylinky
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Mäta pieporná
Mäta prieporná, tymian, šalvia či rozmarín – skúste z nich urobiť odvar a vlasy nimi pravidelne preplachovať.
Jablčný ocot
Zdroj: Shutterstock
Jablčný ocot má množstvo pozitívnych vlastností a účinkov na zdravie.
Rozrieďte ho pol na pol s vodou a potrite ním pokožku hlavy. Nechajte asi hodinu pôsobiť a následne vlasy umyte. Túto procedúru môžete vykonať aj s klasickým octom.
Olivový olej
Zdroj: Shutterstock
Ak vás trápia suché lupiny, častejšie siahnite po prírodných olejoch. Pokožku hlavy vám pomôže premastiť olivový olej. Výborný je aj konopný olej. Olej z malých semienok podporuje funkciu prirodzeného ochranného plášťa pokožky. Obávate sa, že budete mať z čistého oleja príliš vlasy mastné? Pridajte si pár kvapiek prípravku do šampónu na vlasy.
Ak sú lupiny len dôsledkom suchej pokožky hlavy, olej z olív je pomocníkom číslo jeden! Vtierajte si ho ku korienkom vlasov, po čase by sa mali lupiny vytratiť.
Jogurt
Zdroj: Shutterstock
Biely jogurt pomôže vašim vlasom.
Ale len nesladený biely! Ten je tiež jedným z domácich prostriedkov boja s lupinami. Votrite si ho do vlasovej pokožky, nechajte asi 20 minút pôsobiť a potom ho zmyte.
6 protilupinových pravidiel
1. Nikdy pokožku hlavy pri umývaní nedrhnite s nádejou, že sa tak lupín zbavíte. Hlavu len jemne masírujte. Používajte iba šetrné šampóny určené na mastné vlasy alebo na vlasy s lupinami.
2. Dbajte na pestrý a vyvážený jedálniček bohatý na vitamíny a minerály a zvyknite pravidelne relaxovať. Ak si sama neviete dať rady, nehanbite sa a obráťte sa na dermatológa.
3. Vlasy rozčesávajte kefou alebo hrebeňom s guľatými hrotmi. Vyhnite sa kefám s ostrými zakončeniami. Majú síce super masážne účinky, ale pokožku hlavy zbytočne dráždia.
4. Kondicionér nanášajte len na končeky vlasov, nie ku korienkom, aby ste kožu zbytočne nezaťažovali a nedráždili.
5. Mastné vlasy sa ťažko tvarujú, ale väčšia dávka stylingového prípravku vám ku krajšiemu účesu nepomôže. Zaťažujú nielen vlasy, ale aj pokožku a preto s tužidlami všetkého druhu radšej šetrite.
6. Ak si vlasy vysúšate fénom, vždy zvoľte nižší teplotný stupeň a fén držte v dostatočnej vzdialenosti od hlavy.
Anketa
Trápia vás problémy s lupinami?
- ÁNO94%
- NIE5%
Hlasovanie bolo ukončené