Reklama

Prečo šedivieme? Je to znak starnutia alebo zmúdrenia?

Rýchlosť šedivenia súvisí aj s pôvodnou farbou

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ledva ste dosiahli tridsiatku – a už sa vám na hlave objavujú prvé biele vlasy! Podľa odborníkov môže ísť o dôsledok stresu, genetiky alebo nejakej choroby.

O pravej príčine šedivenia sme sa dozvedeli približne pred rokom od vedcov z univerzity v Bradforde, ktorí veľmi pozorne skúmali vlasy a bunky ľudských vlasových folikulov. Výsledkom ich bádania bolo potvrdenie toho, že biele vlasy nemajú nič spoločné s inteligenciou a životnými skúsenosťami seniorov, ako sa traduje. Biele vlasy, žiaľ, nie sú vlasmi múdrosti.

Šedivenie vlasov je spôsobené hromadením voľných kyslíkových radikálov, konkrétne, peroxidu vodíka v dôsledku normálneho opotrebovania našich vlasových folikulov. Tento proces ide ruka v ruke s pribúdajúcimi rokmi, ale spúšťajú ho, napríklad, aj civilizačné choroby. Peroxid vodíka blokuje normálnu produkciu melanínu v tzv. melanocytoch – bunkách kože, kvôli čomu naše vlasy tento prirodzený pigment strácajú.

Zaujímavé je, že rôznu farbu vlasov ľudí určujú len dva druhy tohto farbiva – eumelanín a feomelanín. Málokto vie, že toto farbivo sa spočiatku v tele nachádza najprv v bezfarebnej podobe, až kým nezoxiduje.

Čo spôsobuje stratu melanínu

Spomínaní vedci zistili, že zníženie produkcie melanínu je výsledkom série zložitých udalostí spojených s postupne klesajúcou aktivitou štyroch dôležitých enzýmov v bunkách vlasového folikulu. Pri korienkoch vlasov sa nachádzajú bunky, ktoré produkujú enzým – katalázu. Tento enzým znižuje obsah peroxidu vodíka vo vlasoch blokujúceho tvorbu melanínu – vlasového farbiva. V mladosti sa teda bez väčších problémov istou chemickou reakciou, tzv. redukciou spáli kyslík v molekule melanínu nášho porastu a melanín sa neustále počas života vlasu sfarbuje tmavo.

Bunky vlasových korienkov však pod vplyvom istých okolností zlenivejú a prestanú tvoriť katalázu, dôsledkom čoho už melanín nie je dostatočne chránený pred pôsobením peroxidu vodíka.

Najčastejšie k tomu dochádza z týchto dôvodov:

• vek alebo vplyv genetiky,
• pôsobenie pretrvávajúceho stresu
• nezdravé stravovanie
• nedostatok béčka, medi, železa a jódu
• vplyv niektorej pridruženej vážnej choroby
• vlasy strácajú farbu aj kvôli poklesu aktivity enzýmov tyrozinázy a MSR A a B, ktoré za normálnych okolností zmierňujú aj eventuálne škody napáchané peroxidom

Na vine je aj genetika

Skoré odumieranie kmeňových buniek, ktoré produkujú melanín, zodpovedný za vlasový pigment môžeme aj zdediť. Keď sa po čase melanín úplne prestane tvoriť, vlasy sú biele, čo sa stáva aj pomerne mladým ľuďom bez toho, aby trpeli výrazným stresom či chorobou. Väčšina päťdesiatnikov má šedivú asi polovicu vlasov. Sivá v tomto prípade vlastne nepredstavuje farbu vlasu, ale naopak, neprítomnosť farby. O farbu, z rovnakých dôvodov, postupne prichádzajú aj brada a obočie. Mnohí muži skôr získajú striebornú bradu ako vlasy, obočie šedivie najneskôr.

Rýchlosť šedivenia súvisí aj s pôvodnou farbou vlasov. Tmavší vlas zbelie neskôr ako plavý. Zaujímavé je, že šedivé vlasy rastú rýchlejšie ako vlasy, ktoré ešte majú pigment.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!