Sú silonky v sandálikoch v poriadku? Môžem si dať na ples hodinky? Žiadny trapas ani prešľap sa vám nestane, ak si zoberiete k srdcu rady z etikety spoločenského odievania (dress code).

Pravidlá plesania

1. Riaďte sa inštrukciami na pozvánke. White tie, cravate blanche znamená pre pána frak a pre dámu veľkú večernú toaletu – dlhé spoločenské šaty. Zobrať si k nim môžete kožuch, štólu alebo elegantný kabát.

Black Tie – pre pána značí smoking, a pre dámu malú večernú toaletu – na ples však vždy voľte dlhé šaty.

Malé čierne a krátke priliehavé puzdrové šaty sa nehodia ani na ples, ani na fašiangovú zábavu! Pri menej formálnych plesoch môžete zvoliť koktailové šaty v dĺžke pod kolená alebo tesne nad kolená.

2. Šaty na klasický ples by mali byť dlhé až po zem, minimálne po členky. Uprednostnite luxusnejšie materiály, ako je hodváb, satén, čipka, šifón. Vhodne ich dolaďte šperkami, večernou kabelkou a lodičkami.

3. Dlhé spoločenské rukavičky sa nosia k šatám bez rukávov a dole sa dávajú len pri konzumácii jedla. Pri podávaní ruky si ich nechávate na rukách.

4. Líčenie aj účes zverte do rúk profesionálom. Slávnostné večerné líčenie treba prispôsobiť výberu šiat.

5. Strih šiat vyberajte podľa typu postavy – empírový skvele kamufluje širšie boky a väčšie bruško. Vhodné sú klasické krinolíny s bohatou sukňou, ak ste nízka, opticky vás predĺžia splývavé, štíhlejšie pôsobiace modely.

6. Na ples sa prichádza v spoločenskej obuvi. Nehodí sa prísť v čižmách, s lodičkami v igelitke v ruke.

7. Na ples sa nenosia hodinky – ani elegantné!

8. Tradičnou plesovou obuvou sú lodičky alebo sandáliky s uzavretou špicou a otvorenou pätou. V súčasnosti sú však prípustné aj noblesne pôsobiace otvorené sandáliky.

9. Namiesto pančúch môžete použiť podkolienky či samodržiace pančušky. Pri otvorenej obuvi dbajte na dokonale upravené nechty a chodidlá. Pančušky v sandálikoch nie sú faux pas, pokiaľ sú tenučké a neviditeľné, bez zosilnenej päty, špice a švov.

10. Dbajte na pravidlo menej je viac – ozdoby vo vlasoch, pompézne náušnice a náhrdelník môžu byť príliš. Stavte radšej na jeden luxusne pôsobiaci šperk.

Žiarivé tóny

V odvážnejších tónoch vyniknete. Voľte vždy len žiarivý odtieň v kombinácii s neutrálnou čiernou, striebornou či zlatou.

Black & white

Kombinácia týchto dvoch klasických farieb pôsobí veľmi elegantne a štýlovo.

Večerný súmrak

Modrá a fialová – skvelé večerné farby pre modernú femme fatale.

Farby vášne

Vínová, bordová, červenoružová či žiarivočervená – tieto odtiene sú na slávnostné príležitosti ako stvorené. Zaručene zažiarite.

Nostalgický vintage štýl

Jemné svetlé materiály, nežné výšivky a doplnky pripomínajúce lesk a noblesu starých zlatých čias.