Prútený nábytok vyžaruje teplo a úžasnú pohodu. Preto niet divu, že ho nájdete v mnohých domácnostiach. Okrem toho má tento druh nábytku ešte jednu úžasnú výhodu: je jedno, či máte domácnosť zariadenú v modernom, klasickom alebo vidieckom štýle, prútený nábytok jednoducho pasuje k všetkému. Aby ste si ho mohli čo najdlhšie užívať, mali by ste sa z času na čas oň postarať.

Pravidelné a šetrné čistenie

V spleti prútia a ratanu sa veľmi ľahko usádza prach. Preto keď budete vysávať, nezabudnite aj na tieto kusy nábytku a tiež ich vždy dôkladne povysávajte. Tip: najk ote u: eny, ava. nosť. s Pč ľ dt d V lepšie urobíte, ak použijete nadstavec s jemnou kefkou. Na ťažko dostupné miesta je vhodné použiť vatovú tyčinku na čistenie uší alebo štetec.

Neošetrený ratanový nábytok by ste mali dva- až trikrát do roka vykefovať horúcou slanou vodou. Následne ešte dôkladne nábytok utrite utierkou namočenou v teplej vode. Potom nechajte vysušiť. Nikdy nepoužívajte silné čistiace prostriedky, mohli by váš nábytok poškodiť.

Poškodenia laku ošmirgľujte jemným brúsnym papierom a potom nanovo naneste lak.

Lakované kusy nábytku, ktoré sú ľahko znečistené, okefujte mydlovou vodou.

Vlhkosť pre dlhšiu životnosť

Príliš veľká suchosť je najväčším nepriateľom všetkých pletených kusov nábytku z prírodných materiálov. Preto by ste ich mali v domácnosti postaviť čo najďalej od radiátora a iných vykurovacích telies. Taktiež by nemali byť na priamom slnku. Len čo začne ratanový nábytok vŕzgať, je najvyšší čas, aby ste ho postriekali vodou alebo natreli vazelínou.

Dobrá rada starých mám

Pri prútenom nábytku, ktorý je veľmi namáhaný, napríklad preto, že je vystavený vonku každému nečasu, by ste mali raz ročne použiť tento starý recept: 1 liter vody zmiešajte s 2 PL terpentínu a 3 PL ľanového oleja (dostanete v obchode s farbivami). Túto zmes naneste štetcom na nábytok a nechajte vyschnúť. Následne ešte vyleštite suchou handričkou.