Reklama

San Maríno

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

San Marino


Názov krajiny:Sanmarínska republika
Rozloha:61 km2
Počet obyvateľov:29 615 (2007)
Štátne zriadenie:republika
Geografická poloha:Južná Európa Mapa San Marina
Časové pásmo: Slovensko 0 hod.
Podnebie:

Počasie v San Maríne je typicky stredomorské. Horúce suché letá, ostatné ročné obdobia sú príjemné, ale premenlivé. Letné teploty sú medzi 20°C a 30°C, teploty v zime klesajú na 5-15°C. Aktuálne počasie vo svete

Hlavné mesto: San Marino
Mena: euro (EUR)
Jazyky: taliansky (úradný)
Správne členenie: 9 obcí
Národnost. zloženie: Sanmaríňania, Taliani
Náboženstvo:

katolíci (95%)

Diplomatické zast.:

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Ríme , Taliansko.
Via dei Colli della Farnesina
00194 Roma
Tel. č.: 003906/367151-centrála, 003906/3671211 – konzulárne oddelenie
Fax.: 003906/36715265
E- mail: amb.slovac@virgilio.it

Pre SR je príslušným Veľvyslanectvo San Marína v Ríme, Taliansko.
Via Eleonora Duse 35, Rím, Taliansko
Tel. č.: 0039/ 06807 2511
E-mail:ambasciatasanmarino@tin.it

Víza a doklady:

Pri turistických cestách do 30 dní postačuje občanom SR platný cestovný pas. Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Založenie San Marina je predmetom mnohých špekulácií, fikcií a fantazmagórií. Napriek nim história republiky začína zo svätým Marínom. Populárne je rozprávanie, že koncom tretieho, alebo začiatkom štvrtého storočia rímsky cisár Dioklecián začal s rekonštrukciou blízkeho mesta Rimini, zničeného nájazdmi ligúrskych kráľov. Na rekonštrukciu prizval mnoho kamenárov. Medzi nimi boli aj svätí muži Maríno a Leo. Pred prenasledovaním cisára sa spolu so svojimi žiakmi ukryli na hore Titano. Ďalšie správy pochádzajú až z 12. storočia, kedy sa z útočiska San Marino stala samosprávna kresťanská komúna s vlastnou vládou pod ochranou miestneho biskupa. V polovici 15. storočia sa z komúny stala republika pod vládou Veľkej rady, v ktorej zasadalo 60 mužov, zastupujúcich miestne rodiny. Tento systém vlády zotrval dodnes.

V 16. storočí sa snažil republiky zmocniť Cesare Borgia a jeden čas ním bolo San Maríno okupované. Napriek jeho snahe republika obdobie renesancie prežila. Počas napoleónskych vojen sa územie San Marina rozšírilo a republika sa stala plne nezávislou. Na ich konci Viedenský kongres potvrdil jeho nezávislosť. Republika poskytla azyl talianskemu revolucionárovi Garibaldimu, predtým ako sa stal vodcom povstania za zjednotenie Talianska. Počas druhej svetovej vojny San Maríno spolu s Talianskom vyhlásilo vojnu Veľkej Británii. Po obkľúčení Talianska vyhlásilo neutralitu. Koncom vojny republika poskytla azyl pre stotisíc utečencov. Politika sa od konca vojny orientuje na Taliansko. V súčasnosti v krajine vládne kresťansko- demokratická strana.

Bezpečnostné riziká: situácia je podobná ako v ostatných štátoch západnej Európy.

Musíte vidieť: La Rocca – pevnosť z 11. storočia, vytesaná priamo do skaly kopca Monte Titano;
Palazzo Publico – palác z 19. storočia, zdôrazňujúci pôvodnú architektúru San Marína;
Museo e Pinacoteca Governativi – malé štátne múzeum s množstvom zaujímavých výstav;

Doprava: Do San Marína denne premáva z Rimini niekoľko autobusov. Autobusové spojenie existuje tiež z mesta Urbino. Autobusy odchádzajú z Piazzale Calcigni (Piazalle delle Autocorriere). Do republiky tiež vedie diaľnica S72 z Rimini. V opevnenej časti mesta sú autá zakázané, doporučuje sa ísť pešo. Autá musia zostať zaparkované na niekoľkých parkoviskách v blízkosti mesta Borgo Maggiore na úpätí hory Monte Titano. Odtiaľ vedie do San Marína lanovka dlhá 1,5 km. Ďalšou možnosťou je nechať auto na viacerých drahých parkoviskách pred vstupom do San Marína.

Internet:(.sm) www.visitsanmarino.com, www.libertas.sm/

Komunikácia: Orange (áno), T-mobile (áno)

Ako cestovať: www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk, www.sacka.sk

Do kufra: sprievodcovia: Lonelyplanet.com, Roughguides.com,

Bez záruky:
Koncom 40.tych rokov 20. storočia sa k moci v najstaršej republike na svete dostali komunisti. Ich lídrom bol rumunský biznismen Maximo Maxim, hlásajúci myšlienky tvrdého marxizmu. Jeho hlavným motívom boli samozrejme peniaze. Zmocnil sa peňazí sanmarínskych kasín a ukradol aj peniaze zo štátneho rozpočtu. V krajine to vyvolalo krátke ideologické napätie a komunisti sa postupne zo sanmarínskej politiky vytratili.

Prečítajte si aktuálne správy zo San Marina na Bleskovky.sk

Zdroj/autor: MZVSR, CIA-World Factbook, Lonely Planet