Reklama

Šanghaj

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Shanghai

Oficiálny názov Shanghai, Shànghǎi
Vzrušujúce mesto zmietajúce sa v prudkých kultúrnych zmenách. Po zrušení obchodných bariér, sa ho zmocnili sily obchodu a dizajnu. Premenilo sa na svieže, nové, skoro dokonalé miesto, kde sa dá žiť tak, ako nikdy predtým.

Hoci sa nedá porovnať s históriou Pekingu, alebo pamiatkami provincie Xi'an, Šanghaj je centrom modernej Číny. Kozmopolitné mesto bežiace na koncepte „revolúcie v životnom štýle“ ukazujúce architektonické chrámy umenia, gastronómie, alebo súčasného mestského života.

Doprava
Orientácia
Šanghaj je napriek svojej veľkosti prekvapivo kompaktný – čo znamená, že po jednotlivých štvrtiach sa dá chodiť pešo. Turisticky atraktívna je oblasť na východe ohraničená riekou Huangpu, na severe potokom Suzhou. Dobrým orientačným miestom je sútok obidvoch riek – vchod do parku Huangpu. Severne leží stará japonská štvrť, južným smerom sa nachádza Bund, oficiálne Zhongshan Lu, neoficiálne Wai Tan. Jeho východný breh je často prehliadaný pre obrovskú Oriental Pearl TV Tower, najpozoruhodnejšiu súčasnú pamiatku mesta, ležiacu v špeciálnej ekonomickej zóne Pudong. O pár sto metrov južnejšie z parku Huangpu, kde sa Bund stretáva s Nanjing Lu, jednou z hlavných obchodných tepien mesta (všetky východo-západné ulice mesta sú pomenované po čínskych mestách, severojužné po čínskych provinciách). O niekoľko sto metrov južnejšie je ďalšia väčšia križovatka, kde sa Nanjing Lu stretáva s Yan'an Lu, ktorá vedie ďalej tunelom pod riekou Huangpo. Stará a jediná skutočne čínska je štvrť ležiaca južne od Bundu. Najdôležitejšou severo-južnou osou je Xizang Lu, na jej križovatke s Huaihai Lu leží ďalšia z obrovských nákupných ulíc mesta. Huaihai Lu ďalej pokračuje na západ, do centra starej francúzskej štvrte.
Verejná doprava
Čisté a spoľahlivé šanghajské metro (premáva denne od 5:50 hod. – 23:00 hod.) má zatiaľ tri trasy, s ďalšími vo výstavbe. Futuristický dizajn vlakov pripomína Hongkonské MTR; prvá z liniek spája hlavnú vlakovú stanicu s parkom Renmin a Shanghai Museum, potom sa otáča západným smerom na Huaihai Lu. Trasa č. 2 začína v Zhongshan, (kde sa pripája na trasu č.3), trasu č.1 križuje na Renmin Park, ďalej vedie pod riekou Huangpu do Pudongu. Trasa č.3 (Pearl Line) jazdí po povrchu od juhozápadu na severovýchod, do severozápadných častí mesta metro nejazdí. Lístky stoja okolo 2–3 CNY, cena závisí od dĺžky cestovania, dajú sa kúpiť v automatoch, kde je možnosť kúpiť si kartu platnú na niekoľko ciest (stojí okolo 50 CNY). Názvy staníc v angličtine nájdete len zriedka.
Miestne autobusy jazdia (4:00 hod. – 22:30 hod.) do všetkých častí mesta. Väčšinou sú preplnené (hlavne počas dopravnej zápchy) a pomalé. Zastávky sú od seba dosť vzdialené, len veľmi málo liniek jazdí naprieč celým mestom. Lístky stoja od 1 CNY v normálnych autobusoch po 2 CNY v klimatizovaných; lístky predáva sprievodca.
Taxíky sú dostupné, ak nemáte veľmi malý rozpočet sú najlepším dopravným prostriedkom v meste. Ceny sa v rámci mesta pohybujú od 20 do 40 CNY, po západe slnka sa platí príplatok 10 CNY, (v nočných hodinách 13 CNY). Anglicky hovorí len veľmi málo vodičov, oplatí sa mať cieľ cesty napísaný v čínštine. Nepríjemné môže byť predĺženie cesty, ale ak si sadnete dopredu s mapou v ruke, väčšinou si taxikári dávajú pozor. V neskorých nočných hodinách sa situácia mení, taxametre sa často nezapínajú vôbec, o cene budete musieť vyjednávať, alebo taxikára požiadate, aby zapol taxameter. Taxikári sa hlavne počas dopravnej špičky pýtajú, či chcete, aby šli po diaľnici – zou gao jia – väčšinou je to rýchlejšie, ale vzdialenosti sú dlhšie a cesta automaticky drahšia.

Ubytovanie
Možností je dosť, dokonca aj v štýlových hoteloch, ale ceny sú všeobecne vyššie, ako inde v Číne. Staré štýlové hotely sú integrálnou súčasťou histórie mesta, noc v nich stojí okolo 120 USD. Počas krátkej návštevy napríklad slávneho Peace Hotel ( s jednými s najkrajších secesných interiérov na svete) určite zažijete atmosféru starého Šanghaja.
Väčšina turistov si myslí, že jediným miestom s lacnejším ubytovaním je štvrť Pujiang, ktorá je počas turistickej sezóny preplnená. V lete sa dá lacnejšie ubytovanie nájsť aj v školských internátoch ( Shanghai Conservatory of Music alebo Shanghai Normal University);
Spolu s výstavbou mrakodrapov, sa zvyšuje aj ponuka luxusných hotelov, v západnej časti mesta nájdete Sheraton, alebo Hilton, ostatné nájdete okolo Nanjing Xi Lu, ceny sú označené v dolároch, ale platiť sa dá aj v čínskej mene.
Mimo turistickej sezóny (november-apríl) je možné získať výhodné zľavy, nezvyčajné nie sú ani dvojtretinové zľavy, mnoho zliav môžu získať aj zahraniční študenti študujúci na čínskych univerzitách.

Jedlo
V porovnaní s ostatnými oblasťami Číny je ponuka jedla neuveriteľne široká. V meste nájdete všetky čínske regionálne kuchyne, rovnako ako brazílsku, indickú, japonskú alebo akúkoľvek európsku. Znie to až neuveriteľne, ale až do začiatku 90. rokov, bolo zohnať stôl v miestnych reštauráciách skutočným problémom. V porovnaní s kantonskými, alebo sečuánskymi nie sú šanghajské jedlá medzi cudzincami populárne. Do väčšiny sa pridáva zázvor, cukor alebo víno Shaoxing, bez pikantných korení. Ryby, alebo morské raky sú považované za tradičné jedlá, ponuku dopĺňajú úhory alebo kraby. Počas sezóny (medzi októbrom a decembrom) je dobré skúsiť morského kraba dazha, výnimočnú ale veľmi drahú špecialitu. Lacné a rýchle občerstvenie je ľahko dostupné po celom meste, v akejkoľvek dennej alebo nočnej hodine. Oplatí sa skúsiť miestnu špecialitu - xiao long bao jedlo podobné knedlíkom. Oproti ostatným Číňanom, sú Šanghajci známi obľubou sladkostí, ktorá sa prejavuje viac ako 1800 pekárňami a cukrárňami. Sladkosťami je známa časť okolo Nanjing Dong Lu.
Kaviarne sa stávajú posledným hitom mesta, v každom obchodnom centre natrafíte na Starbucks, alebo na drahšie medzinárodné reťazce ako Bonomi, alebo Manabe. Všetky kaviarne sú dobré na raňajky, inou možnosťou sú výborné, ale veľmi drahé (100 -150 CNY) raňajkové bufety v luxusných hoteloch.

Zábava
Bary v západnom štýle nájdete väčšinou okolo Huaihai Lu. Skoro vo všetkých ponúkajú aj jedlo, v niektorých sa dá tancovať. Najväčšia koncentrácia je v uliciach severne od Huaihai Lu a južne od Yan'an Zhong Lu, najviac na Julu Lu alebo Maoming Lu. Niekoľko z nich nájdete aj okolo Fudan University, Tongren Lu, alebo Hengshan Lu. Ponuka nápojov je široká, pivo väčšinou fľaškové, väčšina miest je drahá (drink stojí okolo 30 – 60 CNY), čo je oveľa viac ako zaplatíte v reštauráciách. Napriek tomu sa nočný život rozširuje a zameriava sa na cudzincov a bohatú čínsku elitu.
Synonymom Šanghaja je nakupovanie, a kultúra je považovaná za niečo mimoriadne. Ale kultúrna scéna všetkých typov tu samozrejme existuje. Nájdete tu klasickú aj čínsku operu, tanečné, hudobné, akrobatické aj bábkové predstavenia. Medzi najpopulárnejšie jazzové kluby patrí Cotton Club, turistický Peace Hotel Jazz Bar, alebo Jing'an Hotel. Rocková scéna tu (oproti Pekingu) neexistuje.
V meste je mnoho kín, najstaršie pochádzajú z obdobia pred druhou svetovou vojnou, väčšina zahraničných filmov má čínske titulky (nie sú dabované). Hollywoodske hity premietajú v UME International Cinema v komplexe Xintiandi pri Zizhong Lu. Umeleckejšie filmy premietajú v Yong Le Gong Cinema na Anfu Lu.
V poslednom období sa v Šanghaji rozvíja pomerne kvalitná scéna súčasného vizuálneho umenia (aj keď sa to s Pekingom nedá porovnať). Vystavuje sa výrazné, drzé, niekedy aj provokatívne umenie, mnoho prác sa predáva do zahraničia. Súčasné čínske umenie je aktuálnym trendom. Nájdete ho v Shanghai Art Museum, kvalitné komerčné galérie sú Biz Art, Shangart, aelbo Art Scene China.
Aktuálne informácie o celej kultúrnej scéne nájdete v magazínoch ako That's Shanghai.

Nákupy
Aj keď sa Šanghaj nedá porovnať s miestami ako Hong Kong alebo Bangkok – najmä pre vyššie ceny importovaných tovarov, tradičná obchodná a konzumná orientácia mesta sa začína prebúdzať.
Nákup starožitností môže priniesť bohaté a pomerne ľahké výsledky. Najlepšími miestami sú dve trhoviská Dongtai Lu alebo Fuyou Lu, ale dávajte si pozor, väčšina predmetov sú napodobeniny. Ak vás nebaví neustále vyjednávať o cene, môžete ísť do štátnych obchodov so starožitnosťami, najväčší z nich Shanghai Antique and Curio Store, nájdete na 218–226 Guangdong Lu. Pomerne kvalitné sú súkromné obchody ako G. E. Tang Antique, alebo Trade and Trust, kde dostanete zreštaurovaný čínsky nábytok, alebo kuriozity.
Tradičné čínske umenie sa predáva v galériách okolo Nanjing Dong Lu, alebo okolo Maoming Bei Lu. Dajú sa tu kúpiť výborné kaligrafické, alebo akvarelové zvitky.
Neuveriteľný je výber oblečenia. V meste nájdete mnoho hongkonských módnych firiem. Ceny sú nízke. Otázna je veľkosť, urastení Európania majú problémom sa do väčšiny modelov vojsť. Pomerne dobré a lacné oblečenie nájdete na trhovisku Huashan Lu, blízko Wujiaochang. Dobrou investíciou sú kvalitné produkty z hodvábu, nájdete ich vo veľkých obchodných domoch ako No. 1 Store, o niečo drahšie sú Printemps, alebo Huating-Isetan. Veľmi výhodne (ak viete zjednávať) sa dá nakúpiť na trhovisku Xiangyang Clothes Market, nájdete tu množstvo stánkov s napodobeninami akýchkoľvek značiek. Veľmi výhodné je dať si ušiť oblek, bundy, nohavice alebo košele. Kvalita je porovnateľná s tou doma, ceny sú o dvadsať percent nižšie. Len veľmi málo krajčírov hovorí anglicky, oplatí sa ich navštíviť v prítomnosti osoby hovoriacej po čínsky.

Slávnosti, udalosti
Obyvatelia Šanghaja oslavujú všetko od mŕtvych básnikov po pivo, a robia to intenzívne. Budete si to pamätať dlho potom ako zjete posledný kúsok miestneho koláča yuèbĭng.
Najväčšou udalosťou v šanghajskom kalendári je čínsky Nový rok, veľké oslavy vrátane dračích a levích tancov sa konajú chráme Longhua. Dobrým obdobím na návštevu mesta je lampiónový festival, konajúci sa vo februári – väčšina domov je ozdobených farebnými svetlami. Okolo apríla sa v chráme Longhua usporadúva najväčší a najstarší ľudový festival –chrámový trh. Medzinárodný festival čajovej kultúry sa koná koncom apríla V rovnakom mesiaci sa je tradíciou čistenie hrobov mŕtvych príbuzných, kde Číňania pália „peniaze duchov“ aby ich mohli na druhom svete používať. Festival dračích lodí sa koná v júni. Šanghajský festival piva sa po celom meste potáca koncom júla. Festival stredu jesene prezývaný Mesačný, je čas konzumácie mesačných koláčikov yuèbĭng. Koná sa v septembri. Veľký počet kultúrnych podujatí ponúka šanghajský festival turizmu. V novembri a začiatkom decembra sa usporadúva medzinárodný festival umenia.

Musíte vidieť
Art Scene China – súčasné čínske výtvarné umenie v krásne rekonštruovanej koloniálnej vile s príjemnou záhradou (www.artscenechina.com)
Baiyun Temple – menší taoistický chrám so zaujímavou podobizňou jadeitového cisára (Yùhuáng Dàdì);
Century Park – najväčší šanghajský park, dobrý únik pred horúčavou mesta;
Bund Sightseeing Tunnel – 647 metrov dlhá, bizarná cesta kabínkou pod hladnou rieky Huangpu;
China Sex Culture Museum – fascinujúce miesto, kde pochopíte čínsku erotiku a sexualitu. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí nôž, slúžiaci na „úpravu“ hlasiviek eunuchov;
Ženský kláštor Chenxiangge – komunita 40 mníšok rádu chénhǎi (more prachu) – čo je budhistický názov pre svet mŕtvych – úžasný chrám je útočiskom pred súčasným chaosom mesta;
Konfuciánsky chrám – príjemný, dobre udržiavaný chrám ležiaci v tieni borovíc a magnólií; Dajing Pavilion – jediná, chránená časť mestských hradieb, ktoré až do roku 1912 obklopovali mesto;
Katedrála Dongjiadu - najstarší kostol v meste, postavený španielskymi jezuitmi v roku 1853, veľkolepá stavba stojaca v katolíckej časti Šanghaja.
Duolun Road Cultural Street – prekrásne zreštaurované domy, kedysi tu bývali slávni spisovatelia ( a niekoľko generálov Kuomintangu), dnes sú tu obchody s umením, kaviarne, galérie a reštaurácie;
Formula One Grand Prix Off – každý október sa tu zastaví kolotoč Formule 1. Je jednou z najúžasnejších udalostí v meste. Lístky stoja okolo od 380 do 4000 CNY a vypredajú sa veľmi rýchlo (www.icsh.sh.cn);
Plavba po rieke Huangpu - úžasné výhľady na Bund a ruch nábrežia. Väčšina výletov vychádza z dokov blízko East Jinling Rd, kde sa dajú kúpiť aj lístky;
Chrám Jade Buddha – jeden z mála fungujúcich budhistických kláštorov, atraktívna je jadeitová socha Budhu vysoká 1,9 metra, kontemplácia v chráma je „vďaka“ veľkému počtu turistov problematická;
chrám & pagoda Longhua – najstarší a najväčší chrám v Šanghaji, oplatí sa navštíviť najmä počas budhistických sviatkov;
Chrám Jing'an – chrám postavený už v roku 247, počas kultúrnej revolúcie slúžil ako továreň na výrobu umelej hmoty, oplatí sa vidieť hlavne počas festivalu kúpajúceho sa Budhu (ôsmy deň štvrtého lunárneho mesiaca – počas splnu mesiaca);
Jinmao Tower – mrakodrap navrhnutý podľa tradičnej čínskej pagody je klenotom súčasnej architektúry, môžete tu bývať (hotel Grand Hyatt sídli od 53 po 87. poschodie), poslať pohľadnicu (z najvyššie položenej pošty na svete), piť (v najvyššie položenom bare na 87. poschodí) alebo sa len dívať z 88. poschodia (www.jinmao88.com);
Oriental Pearl TV Tower – 468 metrov vysoký symbol Pǔdōngu - renesancie Šanghaja. Ničím originálna stavba je známa výhľadom, úžasným múzeom histórie mesta, a dlhými radmi a rozpačitým spôsobom kupovania lístkov;
Qībǎo – staré mesto Šanghaja, dnes plné turistov a starej, tradičnej architektúry;
Riverside Promenade – prekrásna prechádzka po Pǔdōngu, s úžasným výhľadom na Bund, tiež sa dá sedieť vo výborne položených kaviarňach nad hladinou rieky;
Shanghai Art Museum – miesto, kde sa koná šanghajské bienále. Je excelentným múzeom, jeho návšteva je občerstvením hlavne počas letných mesiacov;
Shanghai Botanical Gardens – únik pre mestskou džungľou, dobre udržiavané a atraktívne miesto;
Shanghai Museum Of Contemporary Art (Moca Shanghai) – sklenená budova v parku Renmin s výbornými výstavami hlavne západného súčasného výtvarného umenia;
Shanghai Ocean Aquarium – inteligentne navrhnuté akvárium ponúkajúce prehliadku ekosystémov od rieky Yangzi, cez austrálske a juhoamerické rieky po Antarktídu a koralové útesy (www.aquarium.sh.cn);
Shanghai Zendai Museum Of Modern Art (Shanghai Moma) – nové, ale malé múzeum je vysoko moderným priestorom venujúcim sa súčasnému výtvarnému umeniu (www.zendaiart.com);
Shanghai Zoo – asi najlepšia zoo v Číne, ponúkajúca slušný výber zvierat – od tiav, cez žirafy, gorily, levy, opice, pandy až po polárne medvede;
Miesto prvého kongresu Čínskej komunistickej strany (CCP) – jedno z najsvätejších miest čínskeho komunizmu;
Chrám miestnych bohov – kedysi bývali podobné chrámy v každom čínskom meste, tento bol počas kultúrnej revolúcie ťažko poškodený. Za zmienku stoja drevené sochy venované generálovi Huo Guang a miestnosť taoistických a budhistických božstiev;
Xīntiāndì – nákupno- zábavný komplex. Veľmi rýchlo sa stal epicentrom šanghajských metrosexuálov, ktorých nasledovali hordy turistov. Tam, kde niekto vidí štýl a majetok, iní vidia vysoké ceny...(www.xintiandi.com);
Yuyuan Gardens & Bazaar – ukryté besiedky, trblietajúce sa jazierka plné kaprov, pavilóny, šepkajúce bambusy, zhluky jasmínov, kamenné výklenky, roztrúsení japonskí turisti – jedna z najväčších atrakcií Šanghaja, s návštevnosťou viac ako tisíc turistov denne. Oplatí prísť skoro ráno (www.yuyuantm.com.cn);

Internet
https://www.shanghai.gov.cn/shanghai/node17256/index.html
https://shanghai.sinotour.com/
https://wikitravel.org/en/Shanghai

Letisko:
Shanghai Pudong International Airport (PVG) – medzinárodné lety
Shanghai Hongqiao International Airport (SHA) – vnútroštátne lety
https://www.shanghaiairport.com/en/pd.jsp?categoryId=OUT_CON_B0100

Bez záruky
Festival dračích lodí, ktorý sa koná v júni je pripomienkou smrti básnika a politika Qu Yuana, ktorý sa v treťom storočí pred našim letopočtom na protest proti skorumpovanej miestnej vláde utopil.
Do čínskej histórie tiež vstúpil nápis pred vchodom do parku Huangpu, ktorý znel „Zákaz vstupu psom a Číňanom.“ Aj keď sa dodnes nevie, či nápis v skutočnosti existoval, dostal sa do čínskych učebníc, dokonca ho filme Päsť plná hnevu zničí Bruce Lee.
V šanghajskom múzeu verejnej bezpečnosti majú, niekoľko veľmi zaujímavých exponátov. Určite medzi ne patria zlaté pištole gangstra Huang Jinronga, kolekcia samopalov v štýle Al-Capona a ručne farbené vizitky najlepších miestnych jìnǔ (prostitútok).
Most vedúci do čajovne Huxinting v Yuyuan Garden je kľukatý. To preto, aby odstrašil zlých duchov, ktorí dokážu chodiť len po rovných čiarach a chytať turistov.
Pri kúpe leteniek v Číne si dávajte pozor. Napríklad lístky do Bali, vôbec nemusia byť na indonézske letovisko ale do Paríža. Ostrov Bali sa po čínsky povie Bali Dao.

Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,roughguide,drom

VIDEO Šanghaj