Reklama

Senná nádcha: Nenechajte sa alergiou premôcť!

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Už od skorej jari sa pre mnohých ľudí začína trápenie menom senná nádcha. Začervenané oči, tečúci nos či svrbenie slizníc nosohltana a dýchacie problémy ich sprevádzajú celou peľovou sezónou, mnohokrát až do jesene. Možno aj vy patríte k týmto „šťastlivcom“. Nový Čas vám pomôže zorientovať sa v príznakoch, prevencii i liečbe alergií.

Najčastejšími spúšťačmi sezónnych alergií sú pele stromov, tráv a kvitnúcich rastlín. Po teplej zime sa už na začiatku roka môže začať sezóna pre lieskový orech a oľšu. Peľ vŕby začína lietať už vo februári a peľ brezy v marci. Extrémne agresívne sú aj trávy. Kvitnú od mája až do neskorého leta. Azda najviac alergizujúcich peľov uvoľňuje v lete žito. Z kvitnúcich rastlín nás najviac vedia potrápiť palina, sedmikrásky, ako aj rôzne druhy skorocelu. Tieto rastliny často používame vo forme liečivých čajov, ale sezónni alergici by sa im mali vyhnúť.

Ako telo reaguje
Okrem klasických prejavov ako svrbenie, nádcha , uslzené oči, je tu celý rad ďalších prejavov, ktoré na prvý pohľad nemusia súvisieť. Niekedy sa môže nos natoľko upchať, že neodtekajúci hlien stuhne v dutinách a prejaví sa silnými bolesťami hlavy a uší. Imunitný systém sa pre alergické reakcie oslabí, čo sa prejaví zvýšenou teplotou. A ak sa hlien obsahujúci vdýchnuté alergény dostane prehltnutím do tráviaceho traktu, obvykle nastúpia aj žalúdočné ťažkosti, nadúvanie až hnačka.

Boj proti alergii
Mávate nádchu či chrípke podobné príznaky pravidelne v istom období, či len v určitú časť dňa? Často vás prepadajú nevysvetliteľné ataky nádchy, kýchania a návaly teploty? Dajte si u alergológa urobiť testy. Možno budete prekvapení, na čo všetko ste alergickí. Množstvo alergikov totiž z roka na rok stúpa. Liečba alergie je dlhodobá a systematická. Obvykle je to celoživotná záležitosť, ktorú ak budete ignorovať, môže vyústiť do vážnejších problémov ako astma, chronický zápal dutín alebo ekzém.

Ako liečiť alergie
Očkovanie (hyposenzibilizácia) – minimálne 4 týždne pred nástupom vášho alergického obdobia vám začne lekár podávať stále zvyšujúce sa dávky alergizujúcej látky. Liečba trvá 2 – 3 roky, alergické prejavy sa zmiernia, celkom však nezmiznú nikdy.

Medikamenty (antihistaminiká) – potlačia prejavy alergie vznikajúce pôsobením histamínu. Niektoré sú voľnopredajné, najmä rôzne kvapky do nosa a očí, spreje. Pri silnejších prejavoch lekár odporučí aj tabletkovú liečbu, napr. na báze kortizónu.

Prevencia – nie je v tomto prípade celkom možná. Existuje však niekoľko osvedčených postupov, ako sa vyhúť najväčším problémom.

Tipy pre sezónnych alergikov
- zatvárajte okná - najväčšia koncentrácia peľu je medzi 11. - 16. hodinou, takže snažte sa vetrať ráno

- nedávajte schnúť ani vetrať posteľnú bielizeň na balkón

- zo spálne odstráňte aj nekvitnúce bytové rastliny

- v aute si radšej zapnite klimatizáciu

- vychádzky do prírody vo vašom alergickom období nie sú pre vás vhodné

- zadovážte si priliehavé slnečné okuliare

- prispôsobte si účes - odporúča sa denné umývanie hlavy, muži by mali upustiť od hustej briadky či fúzov

- podľa možností si naplánujte dovolenku pri mori alebo na horách