Srí Lanka
4. 2. 2008, 18:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 14:23)

Zdroj: CIA The World Factbook
Sri Lanka
Názov krajiny: | Demokratická socialistická republika Srí Lanka, starý názov - Cejlón |
Rozloha: | 65 610 km2 |
Počet obyvateľov: | 20 926 315 (2007) |
Štátne zriadenie: | parlamentná republika |
Geografická poloha: | južná Ázia, ostrov v Indickom oceáne. Mapa Srí Lanky |
Časové pásmo: | Slovensko +3,5 -4,5hod. |
Podnebie: | tropické, monzúnové, severovýchodný monzún od decembra do marca, juhozápadný od júna do októbra; teplota po celý rok približne rovnaká asi 27 °C, najpríjemnejší je juh a západ ostrova od novembra do apríla, východné pobrežie od mája do septembra; Aktuálne počasie vo svete |
Hlavné mesto: | Kolombo / Colombo |
Mena: | srílanská rupia (LKR) |
Jazyky: | sinhálčina, tamilčina, angličtina |
Správne členenie: | 9 provincií, 25 okresov |
Národnost. zloženie: | Sinhálci (74%), indickí Tamilovia (5%), srílanskí Tamilovia (4%) |
Náboženstvo: | budhisti (69%), hinduisti (7%), moslimovia (7%), katolíci 6(%) |
Diplomatické zast.: | Veľvyslanectvo SL pre SR: Embassy of Sri Lanka Rainergasse 1/2/5, Wien (Viedeň), Österreich (Rakúsko) Tel.: 0043/1 /503 7988 E-mail: embassy.srilanka@utanet.at Embassy of the Slovak Republic
Konzulát Srí Lanka v Bratislave (Po)dunajská 24 Bratislava Telefón: 00421/2 /4552 5407 Fax: 00421/2 /4552 5406 E-mail: kolina1@centrum.cz
Honorárny konzulát SR v Colombo 255 Duplication Road Colombo 03, Sri Lanka Telefón: 0094 11 / 4718 626 Fax: 0094 11 / 2576 692 E-mail: slovak@sri.lanka.net |
Víza a doklady: | Na vstup potrebujete platný cestovný doklad s dobou platnosti o dva mesiace dlhšou, ako je dátum plánovaného ukončenia pobytu v krajine. Občania SR môžu za účelom turistiky vstúpiť na územie Srí Lanky bez víz a zotrvať tam po dobu nepresahujúcu 30 dní. Vízum je možné taktiež predĺžiť na: |
Dejiny:
Ostrov bol osídlený už v paleolite, pôvodných obyvateľov nahradili predchodcovia dnešných Veddov, od 6. stor. pred n. l. predchodcovia dnešných Sinhálcov. Prvý ostrovný štát založený v 2. pol. 3. stor. pred n. l.; šírenie budhizmu. Od 2. stor. pred n. l. až do 13. stor. n. l. prenikanie indických Tamilov. V dobách európskych moreplaveckých výprav ostrov postupne ovládali Portugalci (16. stor.), Holanďania (od 1658) a v 18. stor. Angličania. V roku 1948 sa stal Cejlón (Ceylon) nezávislým domíniom v rámci Commonwealthu, ktorého vládcom naďalej zostával anglický panovník. V rok 1972 sa Cejlon prehlásil za republiku a prijal sinhálsky názov – Srí Lanka. V 90. rokoch minulého storočia sa vystupňoval dlhotrvajúci konflikt s tamilskými separatistami požadujúcimi samostatnosť pre svoje územie, nazývané Tamilský Ilám, a na severe krajiny vypukla občianska vojna, ktorá trvá do dnes a vyžiadala si tisíce obetí.
Musíte vidieť:
Anuradhapura – pôvodné hlavné mesto;
Aukana – 12m vysoká socha stojaceho Budhu, podľa povestí vyrobená v 5. storočí, najväčší zážitok ponúka pri úsvite, kedy prvé lúče slnka odhalia precíznu prácu starých sochárov;
Hikkaduwa – najznámejšie prímorské stredisko ostrova;
Dimbulagala – stovky jaskýň obývaných od tretieho storočia pred. n.l., komplex tvorí 15 budhistických chrámov;
Panduwasnuwara – aj keď sa toto bývalé hlavné mesto kráľa Parakramabahu I. nedá veľkosťou porovnať s Anuradhapuraou, pre záujemcov pre históriu môže byť zaujímavé, aj preto, že nikto nevie prečo bolo postavené;
Sigirija – bývalé hlavné mesto s Levou skalou (Sinha Girija), na vrchole ktorej nájdete množstvo historických stavieb;
Kandy – miesto, kde sa údajne našli 4 Budhove zuby;
Ridi Vihara – chrám postavený na počesť objavenia striebra v oblasti, zaujímavé sú najmä fresky a zlatá a ležiacia socha Budhu.
Uda Walawe National Park – jediný zo srilanských národných parkov porovnateľný s africkými najmä vďaka slonom, byvolom a leopardom. Žije tu 30 druhov hadov a veľký počet druhov vtákov. V parku sa dajú prenajať terénne autá, za stopárov sa platí extra.
Určite ochutnajte kvalitný cejlónsky čaj a navštívte aspoň jednu z mnohých čajových plantáží.
Ako cestovať:
www.zajazdy.zoznam.sk, www.letenky.zoznam.sk,
Bezpečnost. riziká:
Obnovenie bojov medzi vládnymi jednotkami a tamilskými tigrami (LTTE) znamená, že situácia na severe a východe krajiny sa zhoršila. Nebezpečné sú hlavne územia severne od hlavnej cesty z Puttalamu cez Anuradhapura do Trincomalee, a východne od Batticaloa, tiež oblasti okolo Ampary a zálivu Arugam. Cesty do týchto regiónov sa odporúča zvážiť. Nejasná je tiež situácia na polostrove Jaffna. Časti uvedených území sú podmínované.
Riziko útokov existuje aj v ostatných častiach ostrova. V poslednom období sa viackrát zopakovali teroristické samovražedné útoky v hlavnom meste a jeho okolí. Nudizmus je prísne zakázaný. Pri návšteve posvätných miest a chrámov je nevhodné plážové oblečenie.
Zdravotníctvo: Odporúča sa uzavrieť pred cestou zdravotné poistenie v SR a priniesť si so sebou základné lieky vrátane antimalarík. Plná aklimatizácia trvá asi dva týždne, počas nej sa vyskytujú pocity malátnosti, únavy a bolesti hlavy. Dôležitá je prevencia a ochrana pred hmyzom prenášajúcim nebezpečné choroby (repelenty, elektrické odpudzovače hmyzu, antimalariká).
Banky a zmenárne – výmena cestovných šekov je bezproblémová, akceptovateľná je mena USD, banky sú otvorené od pondelka do piatku od 9.00–13.00 hod, centrálna banka „Bank of Ceylon, York Street, Colombo 1“ od 8.00 – 22.00 hod. Výmenu odporúčame zapísať do „Customs and Immigration Form“. Najčastejšie používané kreditné karty sú VISA a MasterCard.
Pošty a telefóny – sú vo väčšine miest a dedín, otvorené od pondelka do piatku od 10.00 do 17.00 hod, hlavná pošta v Kolombe nepretržite 24 hod. Medzinárodné telefonické spojenie je možné aj cez „International Direct Dialing Center“, spojenie z hotelov je až trikrát drahšie, je možné použiť telefónnu kartu.
Elektrina – napätie 230 –240 voltov, avšak kvôli neštandartným zásuvkám nie je možné používať európske spotrebiče, adaptéry je možné zohnať veľmi zriedkavo.
Ubytovanie – dostatok ubytovacích zariadení rôznych kategórií. V cenách už od 60.00 Rs. – v tomto prípade však s nízkou úrovňou hygienických zariadení a čistoty a vo vzdialených a hlučných lokalitách. Izba s WC a vodou /bez uterákov, mydla a toal.papiera/ je od 250.-Rs, pre skupiny je častokrát poskytovaná zľava.
Strava - prevláda ryža a morské produkty, často silne korenené, vegeteriánstvo nie je veľmi rozšírené, dostať rôzne druhy tropického ovocia, nápoje sú bezpečné len z uzavretých fliaš, je dobré preveriť uzáver. Neodporúča sa piť nápoje s ľadom, alkohol je bežne dostať, dovozové nápoje sú pomerne drahé. Neodporúčame konzumovať potraviny, na ktoré má prístup hmyz /šaláty/, nejesť surovú zeleninu, z ovocia šupky sťahovať /jablko/. Mlieko býva pasterizované, je nezávadné, avšak pozor na nepasterizovaný syr.
Doprava:
K dispozícii sú autobusy, taxíky, vlaky. Autobusy, od zadymených a špinavých po moderné súkromné, sú lacné, premáva ich veľký počet a vždy sú preplnené. Vlaky sú pomalšie, ale oveľa pohodlnejšie, popri južnej trase do mesta Matara je niekoľko najlepších pláží na ostrove. Čoraz populárnejšie sú motorky alebo prenájom aút, aj keď motoristi musia často obchádzať kravy, alebo psy, ktoré cesty tiež využívajú. Za primeranú cenu je možné prenajať si auto aj so šoférom, najlepšie na denné alebo viacdňové výlety. Miestnu dopravu tvoria autobusy, taxíky a motorové rikše (tuk-tuk). Najlepšie je spýtať sa miestnych a cenu dohodnúť vopred.
Internet: (.lk)
www.srilankatourism.org, www.explorelanka.com
Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (nie)
Letisko: www.srilankan.aero/index.shtml
Do kufra: sprievodcovia: Ikar.sk, RoughGuide,Lonely Planet
Prečítajte si aktuálne správy zo Srí Lanky na Bleskovky.sk
Bez záruky:
Obyvatelia Srí Lanky jedia len špičkami prstov pravej ruky. Vraj je to ťažšie ako vyzerá, ale údajne je to oslobodzujúce... Ak vám to nepôjde, takmer všade vám prinesú príbor.