1. Krok v starostlivosti o pleť: Čistenie

Prvý a zásadný krok pri starostlivosti o pleť. Čistenie z pokožky odstráni nečistoty, pot, nánosy z celého dňa a aj váš mejkap. Ak by ste tento krok vynechali, ďalšie body by stratili zmysel. Ošetrovať špinavú pleť je ako obliecť si na špinavé telo krásne nové šaty. Tie konečný efekt nezachránia.

Na čistenie pleti používajte čistiace gély, mydlá, mlieka, ktoré sú určené priamo na tvár. Vďaka tomuto kroku bude vaša pokožka dokonale pripravená na ďalšie ošetrenie.

Ako čistiť pleť

1. Najprv odstráňte mejkap – šetrne ošetrujte najmä okolie očí, najlepšie prípravkom na to určeným.
2. Očistite celú pleť – čistiacim mliekom alebo gélom následne zbavte pleť všetkých nečistôt.  Nezabúdajte pritom na to, že čistiace mlieka sú vhodné skôr pre suchšiu pleť a čistiace gély skvelo sadnú normálnej až zmiešanej pleti.

2. Krok v starostlivosti o pleť: Tonizácia

Na tonizáciu pleti slúžia pleťové vody. Mnohí ľudia ich považujú za prostriedky na čistenie pleti, nie je to však tak. Pleťová voda slúži na tonizáciu, na čistenie sa nehodí, pretože dokáže odstrániť len nečistoty v nej rozpustné. Takže si neporadí napríklad s prachom a s vodeodolnými kozmetickými prípravkami.
Pleťové tonizujúce vody síce nečistia, ale zato sťahujú póry, stimulujú cirkuláciu krvi, navracajú pleti prirodzené pH, upokojujú a zvlhčujú. Starostlivosť o pleť tak dotiahnete priam do dokonalosti.

Druhy tonizujúcich prípravkov

·   Tonizujúce vody na báze alkoholu – vynikajúci chladivý účinok.  Sú vhodné pre mastnejšie typy pleti.
·   Tonizujúce vody bez alkoholu – šetrné k vašej pokožke. Na trhu nájdete mnoho druhov výrobkov pre rôzne typy pleti napr. pre problematickú, suchú a pod.
·   Micelárna voda 3 v 1 – tieto výrobky dokážu čistiť a tonizovať pleť zároveň. Avšak môžu pokožku aj vysušiť. Pokiaľ možno, vyberajte micelárnu vodu bez tenzidov, syntetických molekúl, ktoré nájdete aj v mydle a čistiacich prostriedkoch.

TIP
Ucelený rad prípravkov na čistenie a tonizáciu pleti

Vyskúšajte Eucerin DermatoCLEAN, ktorý obsahuje čistiaci gél, mlieko, pleťovú vodu, odličovač vodeodolného očného mejkapu a micelárnu vodu. Vhodné aj pre citlivú pleť.

3. Krok v starostlivosti o pleť: Ošetrenie

Akonáhle máte pleť čistú a tonizovanú, prichádza čas na jej ošetrenie krémami a hydratáciu. Tá zvyšuje obsah vody v pleti, pokožku chráni a podporuje prirodzený proces zbavovania sa odumretých buniek tzv. deskvamáciu. Navyše zanecháva pleť hebkú a príjemnú na dotyk.

Aké krémy na pleť použiť

1.  Zvláštna starostlivosť – do tejto skupiny patria rôzne séra, ktoré sa špecializujú na určité typy pleti. Koncentrácia látok je v nich najvyššia, rozhodne ich preto nanášajte na dôkladne vyčistenú pleť.
2.  Denný a nočný krém – vyberajte ich podľa typu vašej pokožky, špecifických problémov (pokiaľ nejaké máte) a tiež sa zamerajte na vekovú kategóriu.
3.  Krémy na očné okolie – už sme spomínali, že v okolí očí je pokožka najcitlivejšia. Používajte preto krémy, ktoré sa na túto oblasť špecializujú.

4. Krok v starostlivosti o pleť: Ochrana

A nezabúdajme ani na každodennú ochranu pred slnečným žiarením, aj v zime, aj za škaredého počasia. Slnečné lúče totiž patria k najväčším urýchľovačom starnutia pleti.

V zime používajte krémy minimálne s SPF 15, v lete siahnite po SPF 50. Pri ochrane pred slnkom vyberajte krémy, ktoré vás ochránia pred UVA aj UVB žiarením.