Reklama

Ste zamorení odpadom a toxínmi? Bývajte ekologicky

Ak chcete doma čistý vzduch, musíte vetrať. denne

Zdroj: Madam Eva

Reklama

Neprepĺňajte si domov vecami, ktoré nepotrebujete a nezaťažujte svoje súkromné i to globálne životné prostredie toxínmi, bez ktorých sa zaobídete.

Keď chcete brojiť za ochranu a záchranu planéty, zameťte si najprv pred vlastným prahom. Ale hlavne za ním. Vráťte sa späť ku koreňom, k materiálom a metódam, ktoré bezpečne fungovali pre mnohé generácie a fungujú aj dnes.

Farby, nátery, omietky - všetko EKO

Sto rokov za opicami

Pri rekonštrukcii bytu či stavbe domu môžete staviť na materiál, ktorý mala doma ešte babka vašej prababky – hlinenú omietku. Ekologická omietka n & l je zložená z piesku, hliny, konope, ľanového pazderia alebo slamy – teda kompletne z prírodných obnoviteľných surovín, navyše zvyškových, ktoré sa inak nedajú využiť.

Vyrába sa z regionálnych zdrojov, s nízkymi energetickými nákladmi. Použiť sa dá v podstate v každom interiéri, kde nebude na steny striekať voda, a vybrať si môžete vhodný typ na akýkoľvek podklad. Vytvorí výbornú klímu a nezamoruje vzduch žiadnymi toxínmi. Dá sa zoškrabať, zriediť vodou a znova použiť, alebo bez ďalšej úpravy kompostovať.

Rieďte vodou

Keď budete nabudúce doma maľovať, voľte ekologické farby riediteľné vodou. Neporiadku sa s nimi síce nevyhnete, ale nepríjemnému zápachu určite áno. Tieto farby neuvoľňujú pri sušení žiadne škodlivé výpary, ľahko sa s nimi pracuje, výborne kryjú, sú umývateľné a veľmi odolné proti oteru.

Nelakujte, olejujte

Alebo voskujte. Pre všetky drevené plochy a produkty, kde sa používali laky a glazúry, sú už dostupné oveľa šetrnejšie prírodné alternatívy. Včelí vosk a prírodné oleje môžete použiť na nábytok v interiéri, na podlahy, ale aj na vonkajšie drevené altánky, terasy či nábytok. Náter má o čosi nižšiu odolnosť ako chemický lak a treba ho obnovovať častejšie, ale je úplne netoxický a šetrný.

Kuchyňa a kúpeľne - v oldschool štýle

Plyn je lepší

Plynový sporák sa lepšie reguluje, a teda aj ľahšie šetrí. Ak trváte na elektrickom, voľte sklokeramickú platňu. Vráťte sa ku klasickým keramickým nádobám, dreveným vareškám a postupne sa zbavujte panvíc s teflónovou úpravou. Na trhu sú riady s nepriľnavým povrchom, ktoré ani po prehriatí nevypúšťajú do ovzdušia žiadne jedovaté látky a pri varení produkujú o 50 percent menej plynov.

Všetkého menej

Veríme, že vaša čistiaca skrinka sa podobá malej chemickej továrni. Máte saponát na všetko a neváhate ho použiť. Šetrite. Peniaze, podzemné vody i ovzdušie. Mnohé zvládne čistá teplá voda. Na vypranie stredne špinavej bielizne vám stačí o 20 percent menej prášku, ako udáva obal. Prať sa dá i celkom bez neho – vyskúšajte praciu guľu, funguje a vydrží roky. Čistú domácnosť aspoň sčasti udržíte aj vďaka stáliciam ako ocot či sóda bikarbóna.

Ani kvapka nazmar

Úsporné sprchové hlavice či perlátory na kohútikoch vám ušetria až 30 percent vody. Počas šampónovania vlasov a čistenia zubov prúd vždy zastavte a učte to aj deti.

Papierová potopa

Papierové vreckovky v každej kabelke, v škatuľkách na stoloch a stolíkoch, papierové utierky v kuchyni, mokré v kúpeľni a stohy papierových a igelitových tašiek, ktoré sa vám kopia v komore. Zaraďte spiatočku a vráťte sa v čase. Aj dnes vám rovnako poslúžia textilné vreckovky a obrúsky, bavlnené handričky a šité nákupné tašky, ktoré hravo zložíte do kabelky.

Obývačka - vôňa domova

Zbavte sa osviežovačov vzduchu

Všetkých chemických v spreji, do zásuvky, v gélových formách a podobne. Neverili by ste, ale vzduch, ktorý dýchate doma, je pravdepodobne oveľa toxickejší ako ten za oknami. „Vďaka“ výparom z farieb, náterov, čistiacich prostriedkov, spomínaných osviežovačov alebo elektrosmogu. Ak chcete doma čistý vzduch, musíte vetrať. Denne aspoň 10 minút a naplno, aj v zime. Na očistenie vzduchu využívajte rastliny. Čím viac listov, tým lepšie. Ak túžite po vôni, zapáľte vonnú lampu s niekoľkými kvapkami pravého esenciálneho oleja. Výber je široký.

Ctite exotiku

Tak, že exotické dreviny necháte, aby produkovali kyslík pre celú planétu alebo zdobili luxusné bungalovy v tichomorských letoviskách. Vy ostaňte pri európskej klasike. Uznávame, že výber je podstatne užší, no ekocítenie a snobizmus akosi nejdú dokopy. Ak vám leží záchrana pôvodných lesov naozaj na srdci, vyberajte produkty z dreva označeného značkou FSC – udeľuje ju organizácia Forest Stewardship Council a dokazuje, že producenti a spracovávatelia pracujú výlučne s drevom z obnoviteľných lesov.

Spálňa ako v biobavlnke

Striedmo a čisto. Ak nechcete spávať v kope roztočov a s miliónmi baktérií, zvoľte správne materiály pre matrace, prikrývky, vankúše aj oblečenie. Správne vetrajte, spálňu neprekurujte, matrace pravidelne vysávajte a tepujte, obliečky prezliekajte každý týždeň a neplytvajte textíliami. Koberec nahraďte behúňmi, ktoré môžete ľahko vyprášiť a prať v práčke. Ťažké závesy zasa žalúziami alebo roletami.

Prírodné materiály

Zaobstarajte si kvalitné antialergické paplóny, v ktorých dobre cirkuluje vzduch, odvádzajú telesnú vlhkosť a nezachytávajú prach ani roztoče.

Princezná na hrášku

Pri najbližšej výmene matracov vyskúšajte tie z biopeny. Je to pena, v ktorej sú suroviny vyrábané z ropy nahradené surovinami z prírodných olejov. Biomatrace sú navyše pružnejšie a lepšie odolávajú deformáciám.

Detská izba - vintage look

Od výmyslu sveta

Zo všetkých bio- a ekovýrobkov je sortiment pre deti hneď po potravinách najväčší. Pre deti chceme len to najlepšie a neváhame za to priplatiť. Ako mamy sme ľahké marketingové koristi. Vyberajte s rozumom a nepreháňajte. Ale ak by ste chceli byť dôsledné, môžete vaše dieťa obklopiť výlučne antibakteriálnymi 100-percentne prírodnými materiálmi najvyššej kvality.

Nadčasové hračky

Barbie a Lego asi neporazíte, ale vždy keď sa dá, voľte hračky z dreva alebo biobavlny. Sú prírodné, netoxické, podporujú tvorivosť a navyše majú pôvabný vintage look, ktorý nestarne.

Úsporné žiarovky? Opatrne!

Že šetria energiu i životné prostredie, viete už dlho. No len nedávno vyšlo najavo, že obsahujú ortuť, a keď sa rozbijú, môžu narobiť nepríjemnosti. Preto sa do detských izieb neodporúčajú. V nevhodných svietidlách sa navyše prehrievajú, rýchlo vypaľujú a ťažko vymieňajú. Sú dosť drahé, preto sa pred nákupom poraďte, kam sa aké hodia.

Minimalizujte odpad

Kedysi ste boli doma piati a s plným košom vás mama poslala k smetiakom raz za tri dni. Dnes máte menšiu rodinu a denne odpadom naplníte 30-litrové vrece. Viete si predstaviť tú hromadu smetí, čo vyprodukujete za mesiac? Za rok?!

Separujte

Plasty, papier, sklo, kovy a batérie odnášajte do špeciálnych kontajnerov. Mobily a staré spotrebiče odovzdajte, kam patria – vráťte predajcovi.

Recyklujte

Všetko, čo sa dá. Staré oblečenie posuňte ďalej, použité škatule poslúžia ako zásobníky na drobnosti, stačí ich oblepiť pekným papierom, a nič nevyčistí okná lepšie ako bavlnené plienky.

Spotrebujte

Do poslednej omrvinky. Kupujte len to, čo naozaj miniete a zužitkujete. Učte doma, čo vás učila mama. Jedlo nepatrí do smetí! Ani nič, čo sa ešte dá použiť.

Vyberajte...

...tovary a produkty s čo najmenším a najúspornejším obalom. Za každý objemnejší, krajší a exkluzívnejší obal navyše vyhadzujete peniaze doslova do koša. A ten sa len tak z planéty nevyparí. Väčšinou sa rozkladá roky až desaťročia.