Odborný názov tohto problému je hyperpigmentácia. Prejavuje sa nerovnomerným sfarbením pleti predovšetkým na tvári. Škvrny sa líšia veľkosťou aj intenzitou a ľahko k nim môžeme prísť napríklad po pobyte na slnku, keď si pleť nechránime opaľovacím krémom.

Ako vznikajú?

Tvorbu tmavých škvŕn spôsobuje zvýšená produkcia melanínu. Ide o prírodný pigment, ktorý dáva pokožke, vlasom a očiam ich prirodzenú farbu. Nadmernú tvorbu melanínu môžu vyvolať rôzne faktory, medzi najčastejšie patrí pôsobenie slnečného žiarenia, hormonálne vplyvy, vek a poranenie alebo zápaly kože. Väčšinou nesignalizuje žiadne vážne ochorenie a predstavuje skôr estetický problém. Najčastejšie sa objavuje nad hornou perou, na čele či lícach.

Namieste je starostlivosť na mieru

Ak máte predispozíciu na hyperpigmentáciu, nikdy sa nevystavujte slnku bez UV ochrany. Celoročne používajte krém s ochranným faktorom, a ak ste vonku počas obeda, keď sú lúče najintenzívnejšie, noste klobúk, šiltovku či šatku. Slnečné okuliare sú samozrejmé. Dobré je tiež doplniť vitamín A, ktorý posilňuje obranyschopnosť kože. Obsahuje ho mlieko, rybí tuk, mrkva, paprika, šípky, marhule, mango a broskyne. Pleti a koži prospieva aj zinok, ktorý je v červenom mäse, v orechoch, brokolici a v morských plodoch.

Dajú sa odstrániť?

Veľmi ťažko. Krémy s bieliacimi zložkami, ako sú napríklad ovocné kyseliny, problém len zmierňujú a počas slnečného obdobia by sa ani nemali aplikovať, pretože fľaky môžu ešte zhoršiť. Dermatológ vám môže predpísať špeciálny roztok na lokálne použitie s vyššou koncentráciou účinných látok, ale rovnako ho treba aplikovať v neslnečnom období. Neočakávajte, že pigmentácia úplne zmizne, dá sa len zmierniť! Existujú aj ďalšie možnosti, ako s fľakmi zatočiť. Využiť môžete chemický píling, ktorý odstraňuje odumreté bunky, alebo laser. Pri tomto ošetrení vám dermatológ prechádza vysokoenergetickým svetlom nad tmavými mapami, svetlo reaguje s kožným farbivom a rozbíja pigmentové zhluky.

Odporúča vizážistka Veronika Vargová

● Pigmentové škvrny sa mi začali objavovať vo veku 32 rokov. Prichádzajú s jarnými lúčmi, pretrvávajú cez leto a vždy na jeseň zmiznú. V mojom prípade hrá úlohou genetická predispozícia – mali ich aj iné ženy v našej rodine. Odporúčam používať denný krém s vysokým ochranným faktorom, a to nielen v lete na dovolenke. Práve v tomto období, keď si užívame jarné lúče, môžeme veľmi ľahko prísť k pigmentovým fľakom, keďže slniečko ešte necítime tak intenzívne.

Moje tipy

● Pri dlhšom pobyte na slnku aplikáciu UV ochrany pravidelne opakujte. Je to najlepšia prevencia, ktorá naozaj funguje.
● Keď sa chystáte na priame slnko, nepoužívajte parfum na pokožku.
● Dávajte si pozor na vitamín C. Môžete ho užívať, ale radšej večer.
● Odporúčam používať valček na masáž tváre. Stačí päť minút niekoľkokrát do týždňa. Účinne odstraňuje toxíny z pleti a môže zmierniť aj sfarbenie pigmentových škvŕn.
● Vyvarujte sa radikálnych zákrokov, ako je chemický píling či laser, na jar a v lete. Nedajte sa zlákať zľavami a lacnými ponukami. Pokožku by ste si mohli nenávratne poškodiť.

Slnko našej pokožke prospieva, ale môže jej aj uškodiť, hlavne škvrnám.
Slnko našej pokožke prospieva, ale môže jej aj uškodiť, hlavne škvrnám.
Zdroj: Shutterstock

Babské rady na pigmentové škvrny

Ak sa bojíte medicínskych zákrokov a za kozmetiku nechcete utrácať peniaze, existuje množstvo receptov na domáce ošetrenie. Mnohé z týchto surovín hneď nájdete doma.

1. Biely jogurt

Veľmi jednoduché a rýchle. Zmiešame lyžicu jogurtu s citrónovou šťavou. Nanesieme na problematické miesta a necháme pôsobiť tridsať minút.

2. Cibuľa

Nadrobno ju nakrájame a vidličkou z nej urobíme kašu. Prilejeme ocot a zmiešame tak, aby vznikol krém.

3. Banán

Šupku z banána nakrájame na malé kúsky a zalejeme vriacou vodou. Necháme vychladnúť, precedíme do formy na ľad a dáme zamraziť. Kockami si potom dvakrát denne potierame postihnuté miesto.

4. Citrónová šťava

Zmiešame ju s vodou, aby vznikol kyslý roztok. Fľaky potierame dvakrát denne, ale tento recept neskúšame v slnečnom období.

5. Mandľový olej

Potrieme si ním pigmentové škvrny pred spaním.